ZALOGUJ SIĘ

w treści lekcji: DE-A1-42 znajduję zdanie "wir haben gestern viel spaziert". nie powinno być "sind" zamiast "haben"?

8 lat temuostatnia aktywność: 7 lat temu
Witam,

w lekcji DE-A1-42 pojawia się zdanie "wir haben gestern viel spaziert". nie powinno być raczej "wir sind gestern..."?

pozdrawiam,
Anna
A
alukasiewicz

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

Witaj

W lekcji tej, zdanie jest ok. Jest to tzw. zweite Vergangenheit, a slowo spazieren w Partizip perfekt laczy sie z czasownikiem haben.

Pozdrawiam
Damian
G
germandami

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

znalazłam odpowiedź (chyba) w "Gramatyka z ćwiczeniami" Edgarda - niektóre czasowniki wyrażające ruch tworzą czas Perfekt z sein jeśli oznaczają ruch w jakimś konkretnym kierunku, czego konsekwencją jest zmiana miejsca. Perfekt z haben tworzą wtedy gdy chcemy zaakcentować jak długo to trwało np.
sie ist ans andere Ufer geschwommen
sie hat über zwei Stunden geschwommen
albo
ich bin bis zum Strand geritten
wir haben gestern etwa eine Stunde geritten
w podanym przykładzie też chodzi o czas - gestern - a nie o to dokąd spacerowali, więc może w tym tkwi röznica. Najlepiej uzywać spazieren gehen i wtedy nie ma wątpliwości :))

edit
Napisałam do etutora z prosbą o wyjaśnienie jaka forma jest poprawna i okazało się że to błąd, poprawna jest "wir sind gestern viel spaziert".
ewaho
7 lat temuzmieniany: 7 lat temu
ewaho - na moje pytanie:
"Proszę o odpowiedź, czy "spazieren" nie powinno łączyć się z "sein". Podajecie Państwo wersję z "haben" ale inne źródła używają w tym przypadku "sein" np "ich bin spaziert. Proszę o wyjaśnienie"
otrzymałam odpowiedź:
"dziękujemy za zgłoszenie. Rzeczywiście, w zdanie wkradł się błąd, który już poprawiłem. Za niedogodność przepraszamy!"
Mimo tej odpowiedzi w lekcji nadal widnieje zdanie z "haben"
- 7 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.