ZALOGUJ SIĘ

Present perfect participle - poprawność pytań

zmodyfikowany: 8 lat temuostatnia aktywność: 8 lat temu
..................
T
tomasz.d

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

Jeżeli w zdaniu występuje określnik czasu "year/month etc. ago" to nakłania to do użycia czasu Past Simple, ponieważ wskazuje na czynność zakończoną w przeszłości.

W przypadku "have you seen"/"did you see" można zadać oba pytania w zależności od tego na co będziemy chcieli położyć nacisk. Czas Present Perfect odnosi się do niedalekiej przeszłości, ma związek z teraźniejszością. Jeżeli zapytalibyśmy kolegi zaraz po jego wyjściu z piwnicy, czy zobaczył to, czego szukał, bo może mieć to np. związek z tym, co będzie teraz robił, to użycie Present Perfect będzie jak najbardziej poprawne. Po upływie dłuższego czasu, gdy nie będzie to miało wpływu na teraźniejszość, moglibyśmy spytać "Did you see...?".

Poniższe notatki powinny pomóc:

EDIT: wszystko już powinno działać. W razie problemów, piszcie ;-)

https://www.etutor.pl/lessons/en/a1/25 (cała lekcja jest poświęcona czasowi Past Simple: zastosowanie, budowa, formy czasowników);
https://www.etutor.pl/lessons/en/a2/19/1/15649 (Present Perfect);
https://www.etutor.pl/lessons/en/a2/19/1/26182 (budowa czasu Present Perfect);
https://www.etutor.pl/lessons/en/a2/19/1/26198 (zastosowanie Present Perfect);
https://www.etutor.pl/lessons/en/a2/21/1/29053 (różnice między Past Simple a Present Perfect).

W razie dalszych wątpliwości, pytaj śmiało ;-)
kasia.szczep
8 lat temuzmieniany: 8 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Tak jak wcześniej pisała kasia.szczep czas Present Perfect odnosi się do niedalekiej przeszłości/ ma związek z teraźniejszością . I tak np. pytanie:
Have you cleaned the front counter? może być zadane w sytuacji gdy, Twoim zadaniem jest "clean" i przychodzi Twój szef, patrzy na "front counter", który nie jest zbyt czysty i zadaje Ci właśnie to pytanie (pytanie odnosi się do niedalekiej przeszłości, można też powiedzieć, że odnosi się do teraźniejszości, ponieważ właśnie w tym momencie oceniamy czystość "front counter".)
Ty, zgodnie z prawdą odpowiadasz: No, I haven't cleaned the front counter recently. I cleaned the front counter 3 weeks ago.
Na pytanie zadane w Present Perfect odpowiadamy w tym samym czasie, odpowiedź w Past Simple nie jest poprawna.
A
atusia73
tomasz.d - ........................... - 8 lat temu zmieniany: 8 lat temu
kasia.szczep - Wszystko zależy od kontekstu. Jeżeli chciałbyś zaznaczyć, że byłeś w jakimś miejscu w niedalekiej przeszłości to możesz użyć czasu Present Perfect. Jeśli natomiast wspominasz o tym, że byłeś gdzieś pół roku temu, 2 lata temu itp., nie koncentrując się na obecnej sytuacji, to Past Simple. W poprzednim poście umieściłam nowe linki do notatek, tak abyś zrozumiał różnicę między dwoma czasami i zobaczył w jakim kontekście się je stosuje ;-) - 8 lat temu zmieniany: 8 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki