ZALOGUJ SIĘ

Padało przez cały weekend - jaki czas

zmodyfikowany: 8 lat temuostatnia aktywność: 8 lat temu
It has been raining for the whole week.

Padało przez cały tydzień.

Czy mógłby być zamiast present perfekt continous np. past simple?

Bo np. jest inne zdanie na eTutor, które brzmi - It snowed all night.
?
Gość

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

> Czy mógłby być zamiast past perfekt continous np. past simple?
Przede wszystkim, twoje przykładowe zdanie jest w Present Perfect Continuous, nie jak sugerujesz Past Perfect Continuous.
Poćwicz spokojnie użycie tych czasów.
Jest tak dużo notatek, przykładów, wyjaśnień, u can do it !
MaggieB
8 lat temuzmieniany: 8 lat temu
Gość - Ja dokładnie wiem o co w obu czasach chodzi. Problem polega na tym, że oba zdania są przedstawione w eTutor bez kontekstu, tzn. ten z past perfekt continous nie ma kontekstu, zakończenia chociażby z past simple. Więc nie rozumiem czemu taka rozbieżność.

Edit: Tak, Present P. Cont. Pomyliło mi się. Ale nie o to mi wszakże chodzi :) Tylko o to, że w obu przypadkach jest jedynie zdanie pojedyncze.
- 8 lat temu zmieniany: 8 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

It has been raining for the whole week. = Padało przez cały tydzień. / Pada od początku tygodnia. / Pada od tygodnia.
Czas teraźniejszy w tym zdaniu sugeruje, że czynność jeszcze się nie zakończyła. Takie zdanie możemy powiedzieć wtedy, kiedy ten tydzień, w którym pada, jeszcze się nie zakończył (lub dalej pada).
W zdaniach"It was raining for the whole week" oraz "It rained for the whole week" użyto czasu przeszłego, więc czynność już się zakończyła, już nie pada lub tydzień, w którym padało już minął.

Tak samo jak zdanie "I haven't had breakfast this morning" powiesz wtedy, kiedy dalej jest rano i masz jeszcze szansę zjeść to śniadanie :). Jeśli "rano" jest już w przeszłosci i raczej nie będziesz mieć okazji już zjeść śniadania, powiesz "I didn't have breakfast this morning."

Pozdrawiam!
milena.u
8 lat temuzmieniany: 8 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.