ZALOGUJ SIĘ

"Usually" - jak jest prawidłowa wymowa?

13 lat temuostatnia aktywność: 7 lat temu
Jak poprawnie wymawiać usually? Pytanie bierze się stąd, że w diki przy samym wyrazie wymowa brzmi [jużuli], natomiast w przykładowych zdaniach wyraźnie słychać [jużli].
Tak więc która wymowa jest poprawna / częściej spotykana?
R
radmar2

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

Hejka

Masz bardzo dobre ucho, faktycznie w diki jest minimalna różnica pomiędzy wymową w haśle głównym i zdaniach.
Wszystko za sprawą tzw. 'shwa' (odwrócone 'e').
Wymawiając je wolno brzmi podobnie jak 'e/u' w zależności od słowa, natomiast gdy słowo zawierające ten dźwięk wymawiane jest szybko to często go nie słyszymy.

Podam Ci taki oto obrazowy przykład dźwięku jaki słyszymy, mimo tego że wcale nie go świadomie nie wymawiamy i nie chcemy go wymawiać ...
Przeczytaj po polsku takie oto coś: 'bk' czy słyszysz w swojej mowie 'y' pomiędzy 'b' i 'k' ...? ja starając się wymówić 'bk' wymawiam jako 'b+ króciutkie 'y' + k'. Podobnie jest z 'shwa'.
To już 'wina' naszego narządu mowy.

W podanych przykładach obie wymowy są ok.

Pozdrawiam.
quantum137
13 lat temuzmieniany: 13 lat temu
radmar2 - Twój przykład z "bk" mnie przekonuje. Dzięki. Kłopot w tym, że ja słyszę wyraźną różnicę, co gorsza mogę wymówić te słowo - wolno, czy szybko na dwa sposoby.
Ale ponieważ we wszystkich praktycznie zdaniach wymowa brzmi jednak "jużli", więc chyba i ja na stosowanie tej krótszej wersji się zdecyduję.
- 13 lat temu
quantum137 - ja tez słyszę tą różnicę, mogę Ci doradzić, że gdy widzisz w transkrypcji fonetycznej odwrócone e (shwa) staraj się nic nie wymawiać. To taki dziwny dźwięk, który istnieje i nie istnieje zarazem, że tak to ujmę :)
Pozdrówka.
- 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Wedlug Oxford dictionary w jezyku BrE sa podane dwie wymowy slowka usually /ˈjuːʒuəli/ i /ˈjuʒəli
http://www.oxfordlearnersdictionaries.com/definition/english/usually

Czytalem chyba w Guardianie, ze ponad 80 % rodowitych Anglikow ma problemy z poprawna wymowa slow :-)
piotr.grela
7 lat temuzmieniany: 7 lat temu
futbolowa - U nas ponad 90% ma problem ze słowem "wziąć", więc co się dziwić ;)

Swoją drogą - jaki jest sens odgrzebywać wątki sprzed wielu lat?
- 7 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.