ZALOGUJ SIĘ

Dlaczego "have"? Skąd taka konstrukcja pytania?

13 lat temu
Wypiłem tylko dwa piwa.

1. I drunk only two beers.
2. I've only drunk two beers.

I ponoć drugie tłumaczenie jest prawidłowe a pierwsze nie. Dlaczego? Dlaczego "I've"??
D
djbartq

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 3

pierwsze zdanie w Past Simple. przydałoby się jeszcze określenie kiedy wypiłeś te piwa;) bo do tego ten czas służy. ważniejsze jest KIEDY coś się wydarzyło.
drugie zdanie Present Perfect zwraca uwagę na to CO się wydarzyło i ewentualne skutki.
wypiłem tylko dwa piwa (i jestem troszkę wstawiony)
kubela

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

To wszystko zależy od kontekstu.
a w ćwiczeniu może chodziło o użycie poprawnej konstrukcji czasu present perfect.
Drugie zdanie użyjesz w bezpośredniej rozmowie.Ktoś się Ciebie pyta,a Ty odpowiadasz,że wypiłeś dwa piwa,jest to nawiązanie do czasu w którym jesteś.
coś się stało przed chwilą(czas przeszły) ale skutek jest teraz.
Piewsze zdanie użyjesz,gdy opowiadasz,nie jest istotne kiedy to było,może wczoraj,tydzień temu.
dania57

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Heja

Mylenie pisowni i wymowy czasownika 'to drink' (drink/drank/drunk) jest niestety dosyć powszechne.

Pierwsze zdanie NIE jest poprawne, właśnie przez złą formę czasownika 'to drink' powinno być 'drank' a nie 'drunk'.

Pozdrawiam
quantum137
13 lat temuzmieniany: 13 lat temu
djbartq - A NO WŁAŚNIE!! :) DOKŁADNIE!! Nie zwróciłem na to uwagi!!

Ale powiedz mi, czy było by więc poprawnie:
I drank only two beers.
Stwierdzenie, że kiedyś tam po prostu wypiłem dwa piwka (bez kontekstu o konsekwencjach czy tym podobnych).


Quantum... jesteś wielki :) hehehee... Takie to proste ;)
- 13 lat temu zmieniany: 13 lat temu
quantum137 - spoko, a temat już pół dnia tak 'wisi' nie mogłem przejść obok tego obojętnie :-)
Dzienx za komplemento :P
- 13 lat temu zmieniany: 13 lat temu
quantum137 - 'I drank only two beers.' jest jak najbardziej ok, a w barze po dwóch browarach łatwiej je powiedzieć od 'have drunk':)

PS. Stwierdzenie, że kiedyś wypiłeś ... to właśnie Past Simple jest ok.
- 13 lat temu zmieniany: 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki