ZALOGUJ SIĘ

kilka pytań dot. nagrania "contest-the scientist of the year'

13 lat temu
Czy można zastąpić innymi czasownikami następujące:
"develop a model", "analyze a hypothesis","conduct an experiment"? Czy można "make a model", state a hypothesis, run an experiment? czy może jakieś inne czasowniki mogłyby zastąpić te z nagrania? byłabym wdzięczna za wskazówki :)
poza tym, nie wiem jak rozumieć "form of an abstract"- czy chodzi o to ,że "w dowolnej formie?". dziękuję z góry za wszelkie podpowiedzi!
NancyWalczak

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 1

Zacznę od końca - form of an abstract = forma abstraktu, streszczenia - czyli, do takiego a takiego dnia należy dostarczyć pracę w formie streszczenia, czyli streszczenie po prostu, a do takiego a takiego - całą pracę.

Jeśli chodzi o zastępowanie słów innymi, polecam korzystanie ze słownika kolokacji, np. http://www.lixiaolai.com/ocd/index.html

Szukamy w nim rzeczownika (np. model) i wybieramy znaczenie, którego nam trzeba (type of product). Zależy nam na nowym czasowniku, więc wybieramy grupę *verb+ model --> tu pojawia się kilka możliwości, do, make, produce | sell | design, develop | recall --> to są czasowniki, które mogę połączyć z tym rzeczownikiem, pogrupowane w zbiory (oddzielone pionową kreską) - czyli jeśli chcę powiedzieć, że model stworzyłam - wybiorę coś z grupy do, make, produce itd. Z tego widać, że develop jest w grupie z design. Mogę oczywiście podmienić grupę i powiedzieć tu produce a model in physics, ale znaczenie będzie nieco inne, choć różnica będzie subtelna.

Tak samo z innymi frazami - szukamy "hypothesis" i patrzymy, co możemy z hypothesis "zrobić" itd.

Wprawdzie nie wszystkie słowa zawsze są wypisane, czasem czegoś brak (np przy hypothesis brakuje w słowniku analyze) nie dlatego, że jest niepoprawne, ale np. bo jest synonimem innego słowa, bo kolokacji jest tak dużo, że wymieniono tylko część itd.
e.lukasiewicz

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.