ZALOGUJ SIĘ

Powtórki - klawiszologia

14 lat temu
Witam,

Siedzę sobie nad powtórkami i pewnie jak wszyscy bardzo doceniam to, że można je obsługiwać z klawiatury. Zauważyłem jednak jedną rzecz - trzymanie ręki nad klawiszami 1,2,3,4 tak aby nie dotykać innych jest lekko męczące. Czy dałoby radę dodać jeszcze jakieś klawisze działające jak te? Albo tylko 1,4, bo pośrednich i tak rzadko używam (nie wiem jak inni).

Ja proponowałbym 1-"," oraz 4-"." (bo nad nimi są odpowiednio < i >, które się kojarzą chyba dobrze). Nieużywane są też strzałki lewa/prawa, bądź góra/dół. Wymienione przeze mnie klawisze są na dole klawiatury więc korzystając z nich można oprzeć rękę o podkładkę.

PS. z takich jeszcze spraw związanych z usability, to "wyślij temat" i "podgląd tematu" brzmią dosyć... nietypowo :) Polecałbym "wyślij wiadomość" i "podgląd", bądź inne spotykane na typowych forach.
Reinmar

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 6

Oprócz klawiszy 1-4 przy ocenianiu działają także klawisze A, S, D, F.

Opisy przycisków zostały poprawione.
pako
Pracownik eTutor

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Ale a,s,d,f służą do wpisywania odpowiedzi i u mnie wpisują po prostu znaki. Dlatego szukałem klawiszy, które nie są przechwytywane przez to pole, które tam jest.
Reinmar

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

ale przecież ocenę się daje po naciśnięciu "Pokaż odpowiedź" i działają te klawisze.
Klawisze <,> służą do odtwarzania kolejnych przykładowych zdań, dlatego nie można ich już wykorzystać.
Aga

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Ale klawisze 1,2,3,4 działają bez naciśnięcia "pokaż odpowiedź" i każdy z nich działa też jak "pokaż odpowiedź". Dzięki temu nie muszę ruszać ręki z miejsca i używam ciągle tych samych czterech, a nawet dwóch klawiszy.

Tzn. jeśli inni użytkownicy nie będą widzieli sensu w takim rozwijaniu klawiszologii, to nie ma problemu - ja akurat sobie poradzę jakąś prostą skryptozakładką, czy czymś.
Reinmar

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Zamiast przycisku "Pokaż odpowiedź" można także użyć klawisza ENTER lub spacji.
pako
Pracownik eTutor

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Ja też używam "1,2,3,4" zamiast "Pokaż odpowiedź", dlatego doskonale rozumiem, o co chodzi Reinmarowi. Ale faktycznie trudno znaleźć inne klawisze, które mogłyby spełniać obie te funkcje...
t.linkowski

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.