ZALOGUJ SIĘ

proszę wyjąsnić mi jak skonstruowac dwa rodzaje zdań:

14 lat temu
1.Zdanie zawierające "że" np. Kolega powiedział mi "że"....jutro go nie będzie. Myślę "że" powinienem spróbować... tego tortu.
2. Zdanie zawierające angielski odpowiednik naszego "kazać"np. Andrzej "kazał" mi to przestawić.
B
bridges24

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 19

1. "że" = "that" My friend told me that he won't be there/here tomorrow.
ale w angielskim jest ono opcjonalne, nie trzeba go używać, zdanie bez "that" będzie równie dobre

2. kazać = tell
Andrzej told me to shift it.
Aga

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Może mi ktos powiedzieć głowne zasady gramatyki związane z much,can i tego typu modalnymi?:)
M
maartucha369

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

witam,
ale dzisiaj niektórzy nie mają humoru,ciekawe dlaczego?
ja się troche opuściłam w nauce ostatnio (ale naprawde nie mam czasu),ale teraz troche bardziej mi sie to podoba,ciagle nowe rzeczy odkrywam (na początku byłąm sceptycznie do tego nastawiona)wiec mam nadzieję, że to szybko nadgonię....
a może po prostu imperatora juz nie ma bo zrezygnował,
E
eee

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

rzeczywiście nie ma tego gościa, przez szukaj tez go nie znajdzie
E
eee

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

No tak .....co slepemu po oczach.....moja spostrzegawczość jest naprawde powalająca- gwiazdek nie zauważyłąm (myśle że szybciej bym to zauważyła gdybym musiała się powysilać i zasłuzyc- juz pisałam o tym,a tak - to nie za bardzo), natomiast zauwazyłam że na profilu jest wiele przydatnych informacji (noooo nie zauważyłąm - mówią: lepiej póżno niz wcale). Narazie mało czasu poświęcam na nauke - mam poprostu ważniejsze chwilowo sprawy - to tez jest ważne, no ale sa ważniejsze.
Oprócz Miodka innych językoznawców (których cenię)nie znam, więc nie moge sie w tej materii wypowiadać, ale na wiki znalazłam takę informacje a propos mr.L(pewnie nie powinnam tego zamieszczać):

W publikacji "Biological Foundations of Language" (Biologiczne podstawy języka), Lenneberg wysunął Hipotezę Okresu Krytycznego rozwoju języka, która wciąż budzi wiele kontrowersji. Wedle tej hipotezy, przyswajanie języka następuje w określonym przedziale czasowym, który kończy się wraz z początkiem okresu dojrzewania. Jeżeli kontakt z językiem następuje po upływie okresu krytycznego, język nie będzie przyswojony jak język ojczysty, niezależnie od wysiłku, motywacji, czy poświęconego czasu.

I żeby było śmieszniej to wcale sie z tym (zdaniem - bo publikacji nie czytałam of course)nie zgadzam.Moze imperator właczy sie tez do dyskusji - jak jeszcze gdzies figuruje w przestrzeni e-tutora), albo ten tekst przywróca.

Z tym optymizmem to róznie bywa. Przypomniał mi sie taki kawał:
Tata hipopotam lezy i odpoczywa a mały hipopotamek lata wkoło i wrzeszczy tata! napraw mi rowerek.
Stary sie drapie po głowie i myśli : no weź tu kurde rzuc wszystko i napraw mu rowerek.

pozdr.
E
eee

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Wskazane zdanie zostało poprawione. Do zgłaszania błędów służy formularz "Zgłoś błąd", do którego odnośnik można znaleźć w stopce serwisu. Informacje o błędach na forum mogą nam umknąć - pracujemy obecnie intensywnie nad nowymi funkcjami do serwisu i nie zawsze mamy czas na dokładne czytanie wszystkich postów ;).
pako
Pracownik eTutor

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

[quote=zenstef]Do Pako,


A wyrzucenie tematu -imperator- i Lenneberga to ja Wam długo nie wybaczę, bo na czytanie poszczególnych postów to jakoś nie macie czasu, ale jakoś mieliście czas na wyrzucenie postów Belladonna, To_ja , imperator, Jarek 2 i coś mojego.

[/quote]

A niby na jaki to temat pisałam i potem te posty zostały wyrzucone (bo ja nigdy nie wracam do moich wpisów i jestem niedoinformowana)?
To_ja

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

[quote=To_ja][quote=zenstef]Do Pako,


A wyrzucenie tematu -imperator- i Lenneberga to ja Wam długo nie wybaczę, bo na czytanie poszczególnych postów to jakoś nie macie czasu, ale jakoś mieliście czas na wyrzucenie postów Belladonna, To_ja , imperator, Jarek 2 i coś mojego.

[/quote]

A niby na jaki to temat pisałam i potem te posty zostały wyrzucone (bo ja nigdy nie wracam do moich wpisów i jestem niedoinformowana)?[/quote]



czy kol.wiedźmowata może oświecic mnie w temacie: jak sie wstawia cytaty w ramce - bo mnie to w zaden sposób nie wychodzi- obawiam sie ze u mnie ta technika nie działa (czytałam cos w netykietach co to na początku jak debiutowałam tutaj, poleciła mi estiny, ale żadne wrotki mi nie wychodżą)

To ponizej to właśnie z wiki:




Pojęcia podstawowe:
Oto to cztery podstawowe części każdego posta - wyłączając oczywiście nowy post, który nie zawiera wrotki.

Wrotka - informacja dotycząca tego, kogo cytujemy. Zawiera najczęściej imię, nazwisko i nicka danej osoby oraz jego e-mail, godzinę wysłania posta, adres posta. Wrotkę najczęściej wstawia sam czytnik przy odpowiedzi. Wysyłany przez nas nowy post nie ma wrotki, ponieważ nikomu nie odpowiadamy, tylko tworzymy całkiem nową treść, na którą ktoś ewentualnie odpowie.
Textbody - część właściwa posta, treść, którą chcemy się podzielić z innymi grupowiczami. Tutaj opisujemy problem lub zawieramy odpowiedź udzielaną innemu grupowiczowi.
Delimiter - dwa minusy i spacja "-- " oraz <ENTER>. Jest to początek sygnaturki - stanowi rozdzielnik (separator) pomiędzy textbody a sygnaturką. Większość programów potrafi go rozpoznać i automatycznie wycina całą sygnaturkę wraz z delimiterem przy odpowiedzi.
Sygnaturka - (sig) - podpis autora posta, zawierający często jego adres e-mail, numery komunikatorowe, obrazek ASCII, jakieś cytaty, adresy stron internetowych (przeważnie własnych) itp.
E
eee

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

eee, Przecież wstawiłeś w swoim poście cytat w ramce ;)
E
Estiny

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

niby tak, ale to jest zacytowany cały post , a mnie chodzi o jakiś wyrywek z tekstu....i w ten sposób to nie wychodzi....
E
eee

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Robisz tak samo, po czym usuwasz zbędną część tekstu.
Możesz też w taki sposób:
[ quote= tu_wpisujesz_nazwe_uzytkownika ]tutaj_wklejasz_cytowany_test[ / quote ]
Tylko musisz usunąć wszystkie spacje w [] i wtedy wyjdzie tak:
[quote=tu_wpisujesz_nazwe_uzytkownika]tutaj_wklejasz_cytowany_test[/quote]
E
Estiny
14 lat temuzmieniany: 14 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

[quote=Estiny]Robisz tak samo, po czym usuwasz zbędną część tekstu.
[/quote]

Ja właśnie tak robię
To_ja

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

[quote=zenstef]

A pamiętasz jak się podśmiewaliśmy z tych 5 wyrazów na tydzień?
[/quote]

To zostało usunięte? A co było powodem tak strasznego posunięcia?
To_ja
14 lat temuzmieniany: 14 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

[quote=zenstef]

bo na podstawie odwiedzających Forum wiem, że byłeś tego samego dnia poinformowany o moim poście.

[/quote]

to jest próba, nawet wyszło, nie widziałam tego dziadostwa na końcu i dlatego nie wychodziło, uuufffff

właśnie bardzo mnie zainteresowało skąd szanowny zen... ma taka wiedzę o pako i wie kto forum odwiedza?

albo np. co widzi ten pako jako administrator, rozumiem że wszystko ale co to znaczy wszystko????? jak piszę posty widzi???? zanim trafią na stronę???
no właśnie co on widzi????
E
eee

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Hahaha, spokojnie nie widzi postów dopóki ich nie skończysz i nie klikniesz "Wyślij".
Jak klikniesz na odnośnik forum to pokazuje Ci się spis tematów itp. No i na dole jest taka linijka, u mnie w tej chwili wygląda tak:

[code]Obecnie online ( 2 gości, 1 użytkownik ) Estiny[/code]

Znaczy, że nikt zalogowany oprócz mnie w tej chwili nie przegląda forum. Czasem jest wypisanych więcej nazw użytkowników i to znaczy, że oni w tej chwili czytają forum. Oczywiście nie można zakładać, że skoro ktoś był na forum to przeczytał wszystkie nowe posty.
E
Estiny

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

wiem wiem..... ale tak napisał kolega jakby wiedział cos więcej
E
eee

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Dzięki za miłe życzenia......

Teraz mamy tyle świat do świętowania, że niedługo to kartek w kalendzrzu zabraknie i ciągle dochodzą nowe, chyba najwięcej w całej unii,

pozdr.
E
eee

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Dziekuje Zenstefie za mile zyczenia.
Widze,ze ostatnimi czasy jestes jak trzy w jednym Uczen,Doradca Naukowo-Problemowy i Administracja.
Powodzenia,pozdrawiam Ipon
ipon

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Ja również dziękuję za życzenia.
E
Estiny

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki