ZALOGUJ SIĘ

W jakich sytuacjach używamy formy "got"?

10 lat temuostatnia aktywność: 10 lat temu
A wiec tym razem chcialbym sie zapytac jaka funkcje pelnie slowko got ,gdyz czesto slysze je ustach obcokrajowcow lecz nie pasuje to do wyrazow ktore juz poznalem,jak na przyklad have got,czy got w czasie przeszlym slowa get-otrzymywac.
Przyklady
I got sick during the flight
I got lost on my way to the airport
I got on board
Dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam :)
surtoip85

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 3

Witam. W tych zdaniach nie możesz tłumaczyć 'get' jako osobnego słowa. Zobacz do słownika diki.

get sick => zachorować
get lost => zgubić się
get on => wsiadać
Marcini1987

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Tak wiem to ale chodzi mi o to czy istnieja jakies formy gramatyczne ktore opisuja zwrot get jako cos w rodzaju czasownika posilkowego have i mowia kiedy mozemy go stosowac,czy po prostu trzeba sie uczyc tego na pamiec.
surtoip85

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

"Get" może łączyć się z:
- adjectives, w znaczeniu 'become', np. get old - starzeć się, get cold - marznąć, get worse - pogorszyć się, get better - polepszyć się:
"As you get old, your memory gets worse."
"My feet are getting cold."
"From now on, it can only get better."
Z czasownikiem 'to be' przymiotniki te oznaczają stan: "He is old" - "On jest stary", z 'get' proces: "He is getting old" - "On się starzeje".
- past participle, np. get dressed - ubrać się, get married - wyjść za mąż, ożenić się, get lost - zgubić się
Podobnie jak z przymiotnikami, tak i tutaj użycie 'to be' zmienia znaczenie:
"He is married" - On jest żonaty, "He is getting married tomorrow" - On żeni się jutro.
"She is dressed" - Ona jest ubrana, "You've got five minutes to get gressed" - Masz pięć minut by się ubrać.
- past participle, tworząc stronę bierną, podobnie do 'be' + past participle, np. get caught, get broken, get invited:
"My mobile phone got broken after I dropped it on the floor."
"He never gets invited to parties."
Tutaj znaczenie 'get' + past participle jest zbliżone do 'be' + past participle, jest może bardziej 'informal'.
Nie używa się 'get' w przypadku dłuższych, zaplanowanych wydarzeń.
"Our house was built in 1929." (nie: got built)
'Get' tutaj też podkreśla akcję:
"My arm is broken." - Moje ramię jest złamane.
"In the accident my arm got broken." - Podczas wypadku moje ramię złamało się, zostało złamane (Podczas wypadku złamałem ramię).
"He was caught by the police." - Został złapany przez policję.
"Don't get caught." - Nie daj się złapać.
zaz2013

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.