ZALOGUJ SIĘ

Czy moża zastostwać Past Simple ?

zmodyfikowany: 13 lat temu
Czy w poniższym zdaniu można zastosować czas Past Simple ?

He has swum the English Channel twice.
On przepłynął dwukrotnie kanał La Manche.
A
annadzierzko

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

To zdanie jest w czasie Present Perfect ponieważ mowa nie o tym, kiedy to się stało, ale że i tyle razy to się stało - kiedy mowa o doświadczeniu życiowym, o tym, że coś się stało x-krotnie, stosujemy właśnie PP.
Simple Past zaś wówczas, gdy nacisk zdania jest na czas i tylko wtedy, kiedy dodamy określenie czasowe dotyczące znanego momentu w przeszłosci - Np. "He swam the English Channel twice last summer" - w tym zdaniu nie chodzi o jakiś rekord życiowy, doświadczenie życiowe itd, ponieważ bohater zdania mógł przepłynąć Kanał setki razy, a nam chodzi tylko o zeszłe lato.
a.toronczak
13 lat temuzmieniany: 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Używa się Present Perfect, jeśli dana czynność miała miejsce w czasie, który jeszcze trwa, np:
I have smoked two packs of cigarettes today. (dzień się jeszcze nie skończył, więc być może wypalę więcej, dlatego Present Perfect
I have read five books this month (Present Perfect, bo miesiąc się jeszcze nie skończył, więc mogę przeczytać więcej)
Today I haven't done any repetitions on eturor (ale mogę jeszcze zrobić, więc Present Perfect)
He's a very prolific author. He has written twenty books. (pisarz jeszcze nie umarł, więc może napisać więcej książek, dlatego Present Perfect)
Ponadto:
I haven't had breakfast this morning (rano się nie skończyło, mogę więc zjeść jeszcze)
ale
I didn't have breakfast this morning (rano się skończyło, więc śniadanie przeszło do historii zamiast do brzucha:))
Uwaga:
Można jednak w pierwszym zdaniu użyć Past Simple, nawet jak jeszcze jest ranek (w US English można, bo tam jest luźniej)
HandicapGuy
13 lat temuzmieniany: 13 lat temu
annadzierzko - A propos ostatniego zdania od HandicapGuy: Past Simple lub Present Perfect dowolnie zamiennie ? - 13 lat temu
HandicapGuy - "I didn't have breakfast this morning."
Jeśli rano minęło, to musi być Past Simple.
- 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki