ZALOGUJ SIĘ

Kiedy używac seems, a kiedy appears?

10 lat temuostatnia aktywność: 10 lat temu
It seems you are tired. - Wydaje się, że jesteś zmęczony.
It appears as if you're tired. - Wydaje się, jakbyś był zmęczony.

W powtórkach pojawiły mi się takie zdania. Dlaczego w jednym przypadku użyte jest słowo "seems", a w drugim "appears", skoro obydwa oznaczają "wydaje się"?

Pozdrawiam.
phasola

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 4

zorija

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Ewelina79

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

jacek811
10 lat temuzmieniany: 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Przede wszystkim nie używa się 'as if' po appear. Zdanie 'It appears as if you're tired' brzmi bardzo...awkward.
Różnica pomiędzy 'seem' a 'appear' (jest jeszcze 'look') jest drobna, ale w sumie jest.
Wszystkie te wyrazy mają podobne znaczenie: wydawać się, sprawiać wrażenie, wyglądać.
'Seem' używamy, gdy mówimy, że coś wydaje się (jakieś) na podstawie zarówno subiektywnych odczuć jak i wzrokowych przesłanek, 'appear' gdy coś wydaje się takie lub inne na podstawie tego co można zobaczyć (appearance - wygląd).
Tak więc:
The baby seems/appears to be hungry - Dziecko wydaje się być głodne.
She doesn't want to go with us. It seems a pity (nie *It appears a pity*) - Ona nie chce pójść z nami. To szkoda.
I can't seem to do it right. (nie *I can't appear to do it right*) - Nie wydaje mi się, abym mógł to zrobić dobrze.
W dwóch ostatnich zdaniach jest mowa o subiektywnych odczuciach a nie o czymś, co można wywnioskować na podstawie obserwacji.

seem/appear + infinitive
I seem to have lost my way - Wydaje się, że zgubiłem drogę.
They appear not to be at home. Nobody's answering. - Wygląda na to, że nikogo nie ma w domu. Nikt nie odbiera.

seem/look + as if
It seems as if they're no longer in love - Wydaje się, że oni już nie są w sobie zakochani.
It looks as if it's going to rain - Wygląda na to, że będzie padać.

seem/appear + that
It seems that I have made a mistake - Wydaje się, że się pomyliłem.
It appears that you are tired. - Wygląda na to, że jesteś zmęczony.
zaz2013
quantum137 - Świetna robota! - 10 lat temu
olinka770 - rzeczowo i zrozumiale, dziękuję :) - 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki