ZALOGUJ SIĘ

Dlaczego brak tutaj informacji o zwrocie "will be able to"?

11 lat temuostatnia aktywność: 11 lat temu
brakuje mi przy tej lekcji (przy ćwiczeniach) przypomnienia/informacji o zwrocie will be able to.
kanula

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

Witam, podaję odpowiedź etutor - "be able to" używamy mówiąc o jednorazowych umiejętnościach, które dotyczą konkretnego momentu w przeszłości, np.:

Her car broke down yesterday, but she was able to repair it. = tylko wczoraj była w stanie go naprawić (a nie ogólnie umie naprawiać samochody)

They missed the last bus last night, but they were able to get a taxi. (tylko wczoraj udało im się złapać taksówkę, nie jest to reguła)

"be able to" używane jest również, kiedy mówimy o przyszłych umiejętnościach:

When I fnish my medical degree I will be able to work as a doctor.

At the end of the course I'll be able to speak German fluently.

Może prześledzimy powyższe reguły na podstawie przykładów:

Julian's a weightlifter. He can lift over 200 kilos. (teraźniejsza umiejętność)

The exam wasn't too difficult. I was able to answer most of the questions. (jednorazowa sytuacja w przeszłości, umiejętność dotyczy jednego momentu)

I lost my house keys yesterday but luckily i was able to get in through the window. (jednorazowa sytuacja w przeszłości, umiejętność dotyczy jednego momentu)

By Friday you will be able to swim a hundred metres! (umiejętność w przyszłości)

I couldn't swim until I was fifteen. (ogólna umiejętnoś w przeszłości, a raczej jej brak)

https://www.etutor.pl/lekcje/1108/16809/?nativeLanguageCode=pl

Pozdrawiam.
?
Gość
11 lat temuzmieniany: 11 lat temu
kanula - dobry pomysł, chyba powinnien ten temat być wcześniej lub ćwiczenie później. pozdrawiam. dziękuję Ci.
- 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Dziękuję, tzn chyba źle zrozumiałąm możliwość dodawania sugestii.
Chodziło mi, że brakuje mi (skoro są na to ćwiczenia)tego opisu PRZY TEJ LEKCJI. Ta sugestia była raczej skierowana do Etutor, ponieważ zwrot ten jest mi znany i wiem, ze mogę sobie go gdzieś tam wyszukać jak będę miałą potrzebe. w każdym bądz razie dziękuję za pomoc
kanula
Gość - https://www.etutor.pl/lekcje/1108/16809/?nativeLanguageCode=pl
Być może to powinno być w tej lekcji?

Pozdrawiam.
- 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki