ZALOGUJ SIĘ

Czy forma "Who rang me twice today?" jest prawidłowa?

zmodyfikowany: 11 lat temuostatnia aktywność: 9 lat temu
Witam
Podczas wczorajszej rozmowy z siostrą mojego menedżera z jej ust padło pytanie "Who rang me twice today?". Niestety, cokolwiek nie powiem/zapytam Anglikom wszytko się podoba/jest ok, więc nawet nie zgłębiałem z nimi tego tematu. Z kolei mój brat twierdzi, że zarówno ta forma jak i "Who did ring me twice today" są poprawne. Podobno ta pierwsza ( Who + bez operatora + 2 forma czasownika + reszta zdania) jest na tyle poprawna, iż w szkołach na egzaminach jest honorowana (słowa braciszka).
Szczerze? Nigdy jeszcze nie spotkałem się z podobną budową pytań w czasie past simple. Pomoże ktoś?
Z góry dziękuję.
C
Chicken1983
ewa159 - Najlepiej zwrócić uwagę na to, że operator do/did i czasownik nie mogą stać koło siebie,
że albo przedziela je podmiot albo jest czasownik w formie odmienionej, albo np. 'who did you ring' albo 'who rang' ale nie 'who did ring' itd

Link wyjaśniający tę kwestię (dla zainteresowanych) wkleiłam poniżej.
- 9 lat temu zmieniany: 9 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 4

To jest pytanie o podmiot. W odróżnieniu od pytania o dopełnienie, ma ono szyk zdania twierdzącego, najczęściej w 3 os.l.poj.

Porównaj:
Who did you phone/ring twice yesterday? - Do kogo dzwoniłeś wczoraj dwukrotnie? - pytanie o dopełnienie, więc szyk jest "tradycyjny", z operatorem.
Who phoned/rang you twice yesterday? - Kto dzwonił do ciebie wczoraj dwukrotnie? - pytanie o podmiot - szyk jak w twierdzeniu.

To samo zjawisko występuje również w innych czasach. Wpisz w wyszukiwarce "pytanie o podmiot", a na pewno znajdziesz więcej wiadomości i przykładów.

Co do poprawności cytowanej przez ciebie formy: Who did ring me twice today...? jestem raczej sceptyczna, ale cóż - język żyje, może jest ona uznawana za poprawną. Zdecydowanie jednak odradzam posłużenie się nią na egzaminie lub teście.

Pozdrawiam
askawska
halkins - Szkoda że mogę dać ci tylko jeden plusik
:-)
- 9 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Szacun, za tak obszerną odpowiedź.
C
Chicken1983

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Skąd będę wiedział że chce powiedzieć pytanie o podmiot, albo o dopełnienie? Bo mi się to myli zawsze, bo w obu przypadkach startuje od "who" i nie wiem czy stosować dalej operator czy nie ;-/
H
herrmaan

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

E
ewa159

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.