ZALOGUJ SIĘ

Czy *work* to łork ?

11 lat temuostatnia aktywność: 11 lat temu
Hej,

Tak sobie słucham wielu nagrań i w sumie powiela się tu często błędne wymawianie słówka *work*

Jest dosyć powszechne wymawianie słówka work przez 'or', co jest błędne. W obu wersjach BrE i AmE nie występuje tu 'o' a 'ɜː' (er) jak w
'bird' /bɜːd/ AmE /bɝːd/. W wersji AmE bardziej słychać 'r', czy też w shirt, were, dirty, perfect.

Inne słowka do porównania to:

worse word world


Pozdrawiam
ssunnydayss1
renata_k - Witam, przeniosłam wątek do działu Pytań językowych - tam jest jego miejsce ;)

Pozdrawiam :)
- 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 7

Jest to raczej powszechne zjawisko i chyba każdy przechodzi przez ten etap.
Dopowiem tylko, że poważniejszym zaniedbaniem jest nieprzywiązywanie wagi do długości dźwięku i tak oto mamy z "work/walk" "wok" :)

Dla początkujących osób różnica jest trudna do wychwycenia, stąd masa tego typu błędów.

Warto na pewnym etapie nauki zająć się tzw. minimal pairs i w relatywnie krótkim czasie opanować i doszlifować te wszystkie podobne dźwięki.

http://www.speech-language-therapy.com/index.php?option=com_content&view=article&id=134:mp2&catid=9:resources&Itemid=108
Pierwsze lepsze zestawienie.

pzd!
quantum137
11 lat temuzmieniany: 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Myślę, że wiele błędów mogłoby być uniknione, gdyby tak wszyscy przerobili porządnie kurs / książkę o English pronunciation jak tylko zaczynają przygodę z angielskim.
Mnie taki kurs niesamowicie pomógł i zawsze polecam wszystkim. Sama do niedawna powielalam tego typu błędy przez pare lat. Jednak w pewnym momencie mialam dosyć powtarzania się i skrzywionych twarzy Anglików probujących zrozumieć o co mi chodzi :)
bins a beans - zdarzało mi sie jeść bins na śniadanie :)

Te długie angielskie samogłoski są dla nas nietypowe i mało naturalne, i w sumie jak zaczęłam wymawiać je tak jak trzeba to wydawało mi się, że brzmię głupio :)

Sleep wypowiedziane jak slip zmienia sens zdania.
I am going to slip - Pośliznę się
I am going to sleep - idę spać
ssunnydayss1
11 lat temuzmieniany: 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

czy mogłabyś polecić coś konkretnego, najlepiej takiego, co można znaleźć i zassać z sieci nt. wymowy :)?
paramecium123

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Dzięki za Twoją wypowiedź. Często myślę o tym jak wymawiam słowa i co by powiedział na to Anglik. Bardzo proszę o dokładniejsze podanie nazwy, jak sam to określiłeś - kursu/książki. To dla mnie ważne, z góry dziekuję. Pozdrawiam bardzo
A
anialew

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Oj tak, warto trenować wymowę. Podam bardzo brzydką i żenującą anegdotę z mojego studenckiego życia:

rzecz działa się na sam koniec zajęć; podczas gry w węża [wiecie - jedna osoba/para mówi słówko, kolejna dodaje następne, rozpoczynające się na ostatnią literę poprzedniego itd.], mojemu duetowi trafiło się wymyślenie słowa na 'd'. Moja partnerka do mnie, żebym powiedziała 'dig', na co ja na cały głos rzuciłam 'dick'...

Nie skończyło się to miło dla mojej skromnej osoby.
Za to pierwszy raz widziałam taaaaką minę u naszej anglistki :)
futbolowa
ssunnydayss1 - mnie się zdarzylo również pomylić can't z bardzo ale to bardzo obraźliwym słówkiem (cant wypowiedziane przez krótkie a). Nie wiem czy mogę je tu napisać, ze względu na młodszych eTutorowiczów :) - 11 lat temu zmieniany: 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

@futbolowa - Wybacz, ale uśmiałem się nieco. I przypomniałaś mi moją małą 'traumę'.
Zdarzyło mi się kiedyś opowiadać jak to moim najbardziej ulubionym daniem jest... 'mydło' pomidorowe :)
Mina interlokutorów bezcenna. I nie do zapomnienia ;)
knorwid

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

@paramecium123 @anialew

Jest sporo różnych książek na ten temat. Mogę polecić 3 różne pozycje, z którymi sie zetknęłam.

1. http://pronunciationlondon.co.uk/e-book-audio/ do ściągnięcia na komputer

2. Get Rid of Your Accent, part 1 - bardzo przystępnie opracowana książka. Dla tych, co mają możliwość zakupu na amazon.co.uk, i znających już trochę angielski.

3. English pronunciation in Use - seria od elementary do advanced. Tym co dopiero zaczęli angielski polecam zacząć od elementary, dla tych co się go juz uczą parę lat - intermediate. Trzecią część advanced należy przerobić dopiero jak się zrobi niższe poziomy, gdyż nie skupia się ona na wymowie pojedynczych dźwięków, a bardziej na akcencie. Osobiście zaczęłam od intermediate - książka zaleca by przerobić jeden rozdział z działu A potem przejść do działu B, który uczył akcentu itp - mnie ten sposób nie odpowiadał, najpierw przerobiłam cały A, w którym wyłożona jest wymowa poszczególnych dźwięków a potem przeszłam do resztu, rozdział po rozdziale.
ssunnydayss1
anialew - Dzięki wielkie za pomoc - 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.