ZALOGUJ SIĘ

Powtórki - jak nimi zarządzacie?

11 lat temuostatnia aktywność: 4 miesiące temu
Mam około 500 powtórek i zastanawiam się czy nie jest to zbyt wiele. Chciałbym uniknąć powtarzania słownictwa które już dobrze znam. Z drugiej strony boję się czegoś skasować a później w odległej przyszłości zapomnieć.

Jak wy radzicie sobie z systemem powtórek? Ile ich posiadacie i czy często je czyścicie? Liczę na rade od doświadczonych userów ;)
B
blazkovitz
ewka2012 - Wystarczy zmniejszyć tygodniową liczbę powtórek, następnie te słówka które dobrze znasz oceniać na 4 (wtedy automatycznie są rzadziej powtarzane). Dobrze jest również wejść w statystyki i na samym dole jest opcja rozkładanie powtórek, i rozłożyć według swoich potrzeb, niestety trzeba to robić praktycznie codziennie, bo nowo dodane słówka nie rozkładają się automatycznie. - 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 12

Możesz rozłożyć powtórki. https://www.etutor.pl/statystyki/kalendarz/rozplanuj.php
Na początku kiedy zaczęłam się tu uczyć, dodawałam bardzo dużo słówek, ale mozolnie je wszystkie powtarzałam, nigdy nic nie usuwam, dopóki system sam nie usunie. Teraz bardziej nad tym już panuję i nie mam jak kiedyś po 150-200 słów codziennie do powtórzenia, staram się mieć nie więcej niż 70 słów/zdań na dzień. Ale jeśli robi się lekcje na bieżąco, to nowe słówka cały czas dochodzą. A jeśli masz pewność, że coś już znasz na 100% i jest to oczywiste dla ciebie, to po prostu usuń z powtórek jeśli nie chcesz dłużej powtarzać. Ciekawe po ile inni mają dziennie powtórek :)
Ewelina79

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

https://www.etutor.pl/pytania-jezykowe/forum/?q=powt%C3%B3rki&ets.x=0&ets.y=0

Jeśli uważasz ze dobrze znasz już dane słówka, to oceniaj je na 4. Wtedy nie będą się pojawiały zbyt często...

NIe ma co usuwać powtórek. Chyba nie jest problemem nawet słowo "home" które pojawia się raz na dwa lata...
DAD
Franz_Maurer - gdzie jest opcja żeby ocenić słowo na 4? - 4 miesiące temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Ilość powtórek dziennie jest zależna od czasu jakim się dysponuje. Moim zdaniem dziennie powinien być czas na wykonanie powtórek i dzisiejszych trudnych elementów w powtórkach. Poza tym powinno pozostać jescze trochę czasu na naukę. Uważam tak jak @DAD że żadnego słówka, czy zdania nie należy usuwać z powtórek. Ja osobiście staram się mieć dziennie 200 - 300 powtórek. Jeżeli jest za dużo powtórek, zwalniam tempo nauki i powoli ilość powtórek się zmniejsza. Ale ja mam sporo czasu ponieważ jestem na emeryturze.

Pozdrawiam.
?
Gość
11 lat temuzmieniany: 11 lat temu
angnew1 - Witam, ja dziennie mam do 100 powtórzeń. Ja usuwam z powtorek jesli juz cos dobrze znam ale a kiedys sobie wszytskei na raz przypomne a tak wole ich nie miec i miec mniej powtorek na codzien by sie nie zniehcęcić:) - 11 lat temu
Gość - Mnie zniechęca duża ilość słówek w powtórkach których nie pamiętam. Dlatego przerabiam dodatkowo testy z trudnymi elementami i to daje efekty. Fakt że zabiera sporo czasu, no ale dzięki temu zauważam postępy w nauce. - 11 lat temu zmieniany: 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Mam około 100- 200 powtórek.Staram sie nie miec ich więcej ze względu na to, iż zajmują potem duzo czasu i nie zawsze mpgę przystapić do nowych lekcji.Dotychczas tylko kilka słów usunęłam ,ponieważ boję się, że zapomnę.
A
anker04
Gość - Słówka które znasz i zaznaczasz 4, system automatycznie daje coraz rzadziej do powtórek. I jeżeli nie usuniesz to za jakiś czas pojawi się w powtórce dla przypomnienia i to uważam za bardzo dobre. A w życiu nigdy nie wiadomo jakie słowo się kiedyś przyda. - 11 lat temu zmieniany: 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Z innej beczki, ale czy Wam także nie wyświetlają się powtórki? Widnieje u mnie od wczoraj tylko pusta tabelka.
bird
DAD - Wyświetlają.

Może zrobiłas je już w nocy? :p
- 11 lat temu
bird - Jak byk stoi 900 powtórek do zrobienia (z czego zrobię jak zwykle 1/4) :) Ten problem miałam też kilka dni temu. Coś ostatnio mam szereg dziwnych zjawisk na moim koncie. - 11 lat temu zmieniany: 11 lat temu
bird - ETutorze, trzeci dzień i nadal mam pustą tabelkę. Skąd ten problem? - 11 lat temu
knorwid - Bird, z wtyczkami wszystko ok? Inna przeglądarka (?) Nic innego innego nie przychodzi mi do głowy. Jeśli to nie to - pisz do etutora bezpośrednio. - 11 lat temu
bird - Z wtyczkami wszystko ok. Na innej przeglądarce to samo (pisałam o tym poniżej, ale nie zauważyłeś, bo @sskorupski zamiast w komentarzu odpisał w odrębnym poście).
Na koncie znajomego powtórki się wyświetlają (zalogował się z mojego komputera).
Problem pojawił się w momencie, gdy etutorowy informatyk uporał się z inną kwestią na moim koncie - niewyzerowanym licznikiem wiadomości. To on coś sknocił :/
- 11 lat temu zmieniany: 11 lat temu
bird - Na szczęście mogę robić powtórki z poziomu "Moje testy" i pierwszy element jaki mi się przed chwilą pojawił to "make a dog's breakfast of sth". W rzeczy samej :} - 11 lat temu zmieniany: 11 lat temu
knorwid - I jak tu wierzyć w przypadek ? ;)) [tak, nie zauważyłem odrębnego postu]
Czytam o tych kłopotach paru osób, aż prosi się o możliwość jakiegoś backup-u. Zaczynam się obawiać np. o moje notatki, w których w końcu skończyłem dziś robić generalne porządki ;)
3mam kciuki za szybkie i pozytywne rozwiązanie!
- 11 lat temu zmieniany: 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Witam, u mnie powtórki działają bez zarzutu. Pracuję na przeglądarce gogle chrome.
Spróbuj na innej przeglądarce.

Pozdrawiam.
?
Gość
11 lat temuzmieniany: 11 lat temu
bird - Próbowałam na Chromie, ale niestety to samo. - 11 lat temu
Gość - W takim razie nie bardzo wiem jak pomóc. Może komputer jest zainfekowany? Nie wiem. - 11 lat temu
bird - Komputer jest dobrze chroniony. Gdy problem wystąpił po raz pierwszy eTutor odpisał mi, że przyczyną były prace konserwacyjne, ale teraz widzę, że to nie jest wcale ogólne. Mam nadzieję, że wreszcie uporają się z moim kontem... - 11 lat temu
Gość - Trochę dziwne, spróbuj odistalować przeglądarkę google chrome i zainstalować ją powtórnie. Nigdy taka sytuacja u mnie nie wystąpiła. Były chwilowe przerwy ale po wyłączeniu i włączeniu eTutora, wszystko wracało do normy.
- 11 lat temu
bird - To nie kwestia przeglądarek, tylko mojego konta, na którym w ostatnim czasie wystąpiło już kilka problemów (np. z niewyzerowanym licznikiem wiadomości czy wyświetlaniem w Diki dodanych elementów jako niedodane). ETutor o tym wszystkim wie.
Pozdrawiam :)
- 11 lat temu zmieniany: 11 lat temu
Gość - W takim razie pozostaje systematyczne zgłaszanie im problemów i mam nadzieję że to rozwiążą.

Powodzenia.
- 11 lat temu
Otus - Ja też mam problem z diki. Niektóre elementy z powtórek widnieją w słowniku jako niedodane. Nie mogę wtedy dodać z poziomu powtórek przykładowych zdań. W ogóle nie mam ikonki. Z poziomu słownika mogę. :P - 11 lat temu
barwa.jesienna - Otus, miałam ten sam problem - ikonki znikają, gdy się kombinuje w tekście źródłowym i w środku list słówek. To co skopiujesz, wyrzucisz z 1 listy i przeniesiesz do innej, jest niezupełnie takie samo. - 11 lat temu
Otus - Ale ja nic nie przenosiłem, bo mi listy nawalają i nie mogę. :( - 11 lat temu
barwa.jesienna - W każdym razie mi się tak porobiło, kiedy mi wszystkie słówka z listy zginęły i potem je odtwarzałam z tekstu źródłowego albo gdy kasowałam słówko na jednej liście i dodawałam do innej.
Dostęp do list jest bardzo niestabilny - wczoraj miałam wszystko w porządku, dzisiaj są komunikaty, że lista się ładuje w ... procentach a w czasie tego ładowania jajko wysiedziałabym, gdybym była ptakiem ;)
- 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Większość czasu wolnego zajmuje mi angielski, a powtórkom poświęcam go najwięcej. Wypracowuję bazę do nauki, no bo jak mam robić coś nowego skoro za mało jeszcze rozumiem. No i oczywiście często nie mam już czasu na "robienie" lekcji. Nie wiem czy to jest dobry sposób uczenia się, ale powtórki robię zawsze w danym dniu do końca. Jakie jest wasze zdanie? Czy może jednak, mimo wszystko (mimo budowania "bazy słownikowej") należałoby częściej zajmować się lekcjami?
A
anialew
barwa.jesienna - Aniu, dobrze, że powtórki robisz do końca. Podczas przerabiania lekcji baza też będzie Ci się budować. Jak ją teraz wypracowujesz? Dodajesz słówka? Może za dużo nowości? Wolałabym przerabiać lekcje po kolei - oczywiście sposób nauki musisz wybrać i dopasować sobie sama. - 11 lat temu zmieniany: 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

> Powtórki - jak nimi zarządzacie?

Same się zarządzają;)
W sumie to do wyboru jest tylko częstotliwość i bardzo dobrze według mnie.
Na deser są zawsze moje testy jak ktoś ma czas.

Z powtórek nie usuwam żadnych elementów chyba, że się powtarzają (i to zauważę), bądź jakimś trafem są błędne albo dziwne.

pzd!
quantum137
11 lat temuzmieniany: 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

witam ja mam taki problem z powtórkami , że chciałabym żeby wszystkie powtarzały mi sie codziennie nie wiem jak to ustawic w tym kalendarzu bo mam 80 powtórek a na dzien pokazuje mi że mam 36 i powtarzaja mi sie tylo te 36 a chciałabym żeby codziennie powtarzały mi sie wszystkie . Jak mam to zrobić
paula22mm
quantum137 - > chciałabym żeby wszystkie powtarzały mi się codziennie
Are you insane? No offence!
Look into the future...
How on earth would you repeat thousands of words a day?
There is no need to revise well-known words too often, just a thought...
Take care!
- 11 lat temu zmieniany: 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Quantum, mamy podobnie - 'same się zarządzają'.

Mam ustawioną 'normalną' częstotliwość i staram się nie dorzucać za dużo materiału każdego dnia, bo liczba powtórek przekraczająca 250 słówek dziennie nieco mnie przeraża i zniechęca.

Jeżeli miałabym zauważyć jakiś 'system' w swoich działaniach, to na pewno byłoby to zerowanie licznika przed rozpoczęciem nowej lekcji. Muszę mieć wykonane wszystkie powtórki, żeby nowe słownictwo zostawić sobie na drugi dzień.
futbolowa

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

A co ma taki człowiek jak ja zrobić ? 7724 powtórki do wykonania ;)
P
phantasm2001
mceo - użyć opcji rozkładania powtórek dostępną przy kalendarzu powtórek - 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Wyprowadziłem prosty wzór na planowanie liczby powtórek - myślę, że może się niektórym z was przydać.

Po pewnym czasie korzystania z etutor możemy zaobserwować ile zapamiętujemy dzięki statystykom i za pomocą tych informacji planować średnią liczbę powtórek dziennie. Jak to zrobić? W zakładce statystyki mamy ilość elementów na element (jest liczba dodanych powtórek do liczby wykonanych). Oczywiście ta liczba będzie stale rosła, ale w raz z upływem czasu coraz wolniej, bo jeśli już się nauczymy jakiegoś elementu to system planuje kolejną powtórkę w znacznie odleglejszym czasie (element nie będzie już powtarzany za często). Ta liczba będzie podstawą wyliczenia. Pokażę to na przykładzie.

Jeśli chcemy mieć około 100 powtórek dziennie a średnia liczba powtórek na element wynosi 5 to oznacza, że powinniśmy dodawać 100 elementów co 5 dni.

Zatem plan tygodniowy = żądana liczba powtórek * 7 / średnia liczba powtórek na element

W naszym przykładzie plan tygodniowy = 100 * 7 / 5 = 140 Tyle powtórek powinniśmy dodawać tygodniowo, aby mieć około 100 powtórek dziennie (oczywiście jest to duże uproszczenie, ale pozwala szacunkowo planować dzienną ilość powtórek). U mnie to działa. Ten system nie spowoduje, że będziecie mieli nagle 300 albo 500 powtórek a innym razem 20.

Co jakiś czas należy śledzić średnią liczbę powtórek na element i korygować wyliczenia.
hilbert
quantum137 - Moim skromnym zdaniem działa to tylko na początku, później liczba elementów do powtórek jest większa a to z racji stopniowego narastania elementów dobrze opanowanych, które po kilku(nastu) miesiącach tworzą "podstawę" (stale i bardzo wolno rosnącą) do której nowe elementy są dodawane.
Moja średnia z 2,5 roku to 28 elementów/dzień = około 200 tygodniowo (i 10 powtórek na 1 element), powtórek mam średnio około 350 dziennie.

By w dłuższej perspektywie obliczyć ilość powtórek, przy danej (dla uproszczenia stałej) ilości dodawanych nowych elementów należałoby poznać dokładnie algorytm, który to wylicza.

Pomysł sam w sobie bardzo mi się podoba, pozdrówka i powodzenia!
- 11 lat temu zmieniany: 11 lat temu
hilbert - Dzięki. Słuszna uwaga. Ja działam nieco krócej i mam na razie około 1300 elementów dodanych. Pewne w dłuższej perspektywie należy zmodyfikować ten wzór o "stałą bazę" elementów z poprzedniego okresu.

Można jednak pokusić się o drobne modyfikacje wzoru aby był bardziej uniwersalny dla nowych i doświadczonych użytkowników. Poznanie algorytmu owszem by to ułatwiło ale brak tej wiedzy nie czyni zagadnienia nie możliwym do oszacowania na podstawie obserwacji w dłuższym przedziale czasu :)

Swoją drogą ciekawy jestem ile masz powtórek zaplanowanych w kalendarzu za miesiąc, 2, 3, 6 miesięcy od dziś.
- 11 lat temu zmieniany: 11 lat temu
quantum137 - Zgadzam się, obserwacja by to prawdopodobnie umożliwiła, nos mi jednak podpowiada, że byłoby to przybliżone.
Ilość powtórek z czasem logarytmicznie maleje do zera.
Na szybko (bo niestety muszę już zmykać) podam kilka liczb co widzę u siebie:
kwiecień: 56-127
czerwiec: 44-85
sierpień: 33-56
październik: 20-45

narx!
- 11 lat temu
hilbert - Dzięki.
Oczywiście to wszystko są tylko szacunki i nawet dla Ciebie mój wzór się w pewnym przybliżeniu się sprawdza.

Podstawiając 350 powtórek dziennie i 10 powtórek na element dostaniemy 350*7/10 = 245 potwórek tygodniowo. Dodawałeś 200 powtórek. Te dodatkowe 45 powtórek byłoby przy założeniu, że nie masz "przeszłości", a jak widać z kalendarza system dodaje kilkadziesiąt powtórek. Błąd metody około 22,5%.

Jak już wspomniałem to jest szacunek i jak widać metoda w dłuższym okresie zawyża liczbę powtórek do dodania. Ale potęga tkwi w prostocie :) No i co najważniejsze metoda pozwala nie utknąć w gąszczu powtórek i jakoś tym wszystkim zarządzać i planować.
- 11 lat temu zmieniany: 11 lat temu
quantum137 - Prostota na plus a szacunek jak najbardziej w rozsądnych granicach:) - 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.