ZALOGUJ SIĘ

jak przetłumaczyć: to get passionate about sth ?

11 lat temuostatnia aktywność: 11 lat temu
przykład był oryginalnie taki:
When you see the sheer beauty of nature, you can't help getting passionate about conservation.


jak najdokładniej przetłumaczyć to wyrażenie?

myślałam o "zafascynować się", proszę o opinie, brak w diki.
monisse

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

zafascynować jest ok
Bardziej dokładnie byłoby ... nie możesz oprzeć się fascynacji... .
piter_c

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

tu chyba chodzi o pasjonowanie się ochroną przyrodzy, a nie fascynację
R
rafalrm
monisse - a czym różni się fascynacja od pasjonowania się?:) to nie to samo? - 11 lat temu
Mo-Li - Pewnie każdy to rozumie po swojemu. Dla mnie fascynacja opisuje w jaki sposób odbieramy dane zjawisko, jest trochę bardziej bierna (można np. z zafascynowaniem przyglądać się budowie mostu, nie biorąc w niej udziału), innymi słowy oznacza wielki podziw;
pasjonowanie się dotyczy zaś działania - jeśli pasjonuję się budową mostów (nadal ich nie budując) to na przykład czytam o tym, wyszukuję informacje, gromadzę wiedzę... podziwiam i angażuję się w temat

PS. nie wiem skąd mi te mosty przyszły do głowy :)))
- 11 lat temu
rafalrm - Fascynować się można przyrodą, ochroną przyrody można się pasjonować. W zależności od formy i kontekstu znaczenia mogą być bardziej lub mniej podobne. Fascynowanie się jest bierne, pasjnowanie się niesie znaczenie jakiejś aktywnści. Etymologicznie, fascynacja jest od rzucania uroku, pasja od namiętnści. To oczywiście moje intuicje językowe, nie jestem językoznawcą. Można zweryfikować w słownikach, np. Dystynktywnym słowniku synonimów. - 11 lat temu
monisse - dzięki już rozumiem różnicę:)

to teraz użyłabym:

When you see the sheer beauty of nature, you can't help getting passionate about it. = ZAFASCYNOWAĆ SIĘ

When you see the sheer beauty of nature, you can't help getting passionate about conservation. = PASJONWAĆ SIĘ
- 11 lat temu
Mo-Li -
Jest jeszcze słowko fascinated, które można wstawić w pierwszym zdaniu, żeby już było idealnie :)
- 11 lat temu zmieniany: 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.