ZALOGUJ SIĘ

Definicja "formidable" w Diki

zmodyfikowany: 11 lat temuostatnia aktywność: 11 lat temu
W Diki czytamy:

formidable

przymiotnik
ogromny, budzący grozę, budzący szacunek

przysłówek
bardzo trudny

formidable , worthy opponent

rzeczownik
godny przeciwnik

Nie jestem polonistką, ale chyba przysłówek odpowiada na pytanie 'jak?', więc 'bardzo trudny' to nadal przymiotnik?

A rzeczownik? Nie znalazłam w słownikach potwierdzenia, że formidable to także rzeczownik. Nie możemy chyba powiedzieć "He is my formidable"? Brakuje tu "opponent". Skoro tak, to nadal przymiotnik...
Mo-Li
Kardamon - Może przy rzeczowniku chodzi o to, że formidable może występować w znaczeniu jako godny przeciwnik? Tzn. że to nie tylko przeciwnik, ale od razu godny (wart uwagi). Jeśli tak, przydałyby się jakieś przykłady, które to by zobrazowały. - 11 lat temu
barwa.jesienna - Myślę, że chodzi o to, że godny przeciwnik to formidable opponent albo worthy opponent. Zapis powinien być taki, by nie budził wątpliwości. Tutaj dołączono 2 nagrania: formidable i drugie worthy opponent, więc można odnieść wrażenie, że formidable to rzeczownik.
Na Twoim miejscu zgłosiłabym błąd.

- 11 lat temu zmieniany: 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

słownik Diki nie jest dobry i może wprowadzać w błąd.
"formidable" w słownikach traktowane jest jako przymiotnik.

Jeśli rozwiniesz przykłady to jest przykład, który jest OK i wygląda na użycie jako przysłówka:
It certainly looked most formidable.

Nie znam użycia rzeczownikowego i roboczo zakładam, że takiego nie ma, ale angielski to dziwny język:)
R
rafalrm
Mo-Li - quote: "słownik Diki nie jest dobry i może wprowadzać w błąd."

Rzecz w tym, że Diki wcale nie jest zły, a jest bardzo wygodny i dobrze by było, żeby nie wprowadzał w błąd (patrz też https://www.etutor.pl/pytania-jezykowe/pytanie/257573-second_-_jako_rzeczownik.html).
Słówko już sobie rozpracowałam przy pomocy innych słowników, ale zależałoby mi na tym, aby sprawdzanie haseł w innych słownikach to była opcja dodatkowa, a nie konieczność. Jest to dla mnie ważne, nie chcę stracić zaufania do Diki i dlatego założyłam te wątek, zamiast tylko zgłosić błąd, jak w innych wypadkach.

Liczę, że ktoś z eTutora się do tego odniesie.
- 11 lat temu zmieniany: 11 lat temu
barwa.jesienna - Jeżeli chodzi o nazewnictwo części mowy, w Diki to tak wygląda, jak gdyby określenia były dodawane automatycznie. Takich kwiatków trochę jest. Inna rzecz, że nie uważam, by to był duży problem. Nasza dyskusja niewiele pomoże, pozostaje nam cierpliwe wskazywanie błędów, bo eTutor nie pali się do korekty swoich materiałów i woli żebyśmy my to robili :)

Ogólnie Diki jest świetnym słownikiem. Zdaje się, że jego twórcami była całkiem młoda ekipa, a nie wybitne autorytety z Oxfordu. Wybaczmy więc te potknięcia.

Gdy już będę na poziome C2 (o ile będę!), kupię sobie opasłe renomowane tomisko z płytą CD (bez polskich tłumaczeń, ma się rozumieć) i wtedy będę z góry wyniośle spoglądać na Diki ;)
- 11 lat temu zmieniany: 11 lat temu
Mo-Li - Hihi, niedawno kupiłam 'opasłe renomowane tomisko'... :)
Ale słownik na płycie ma beznadziejny interfejs i w dodatku nie dodaje słówek do powtórek na eT!
- 11 lat temu
agazerka - Zapewniamy, że obecnie trwa weryfikacja i korekta materiałów zarówno w kursie, jak i w Diki. Mamy nadzieję, że wkrótce nie będą potrzebne 'opasłe tomiska' :> - 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Witam,

dziękujemy za zwrócenie uwagi. Rzeczownikiem w tym przypadku powinno być hasło [formidable opponent].
Hasło zostało już poprawione.

Zapewniam, że nieprzerwanie pracujemy nad Diki.pl, aby wyeliminować wszelkie błędy, które mogły się do niego wkraść. Wciąż również dodajemy nowe hasła i przykładowe zdania.

Pozdrawiam,
Agnieszka
A
agazerka
Mo-Li -
Pani Agnieszko, ja nadal nie jestem do końca przekonana, czy takie wyrażenie powinno się znajdować jako rzeczownik przy haśle "formidable" (formidable pełni tu funkcję przymiotnika). Nie jestem jednak językoznawcą, pozostawiam więc tę kwestię osobom bardziej ode mnie uczonym. Bardzo dziękuję za pochylenie się nad problemem.
Pozdrawiam :)
- 11 lat temu
barwa.jesienna - Jeżeli już się ta dyskusja rozwinęła, jestem ciekawa, co z pierwszą częścią pytania Mo-Li? Czy formidable może pełnić rolę przysłówka? Popularne słowniki internetowe jako przysłówek podają formidably, nic nie mówią o formidable jako o przysłówku, ale czy są tak bardzo dokładne?

Proszę też spojrzeć tutaj:
https://www.etutor.pl/szukaj/?q=formidable+task&mode=dictionary&langpair=en::pl

Mo-Li - jako osobie nieuczonej poprawka Pani Agnieszki mi się podoba. Hasła formidable i formidable opponent są teraz rozdzielone.
- 11 lat temu
agazerka - Oznaczenie hasła "formidable task" zostało poprawione na rzeczownik. Oznaczenie "formidable" zostało zmienione na wyłącznie przymiotnik. Dziękujemy za zwrócenie uwagi. Pozdrawiamy :>
- 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki