ZALOGUJ SIĘ

"You and her make a cute couple." - dlaczego użyto "her"?

12 lat temuostatnia aktywność: 10 lat temu
Dlaczego w tym zdaniu jest użyte słówko "her"? Nie powinno być she, TY i Ona tworzycie cudowną pare?
ankus7
efogt - Aniu czy e-tutor poprawił zdanie uznając błąd? Jeśli możesz to napisz nam dobrze? Bo jestem bardzo ciekawa całej tej sytuacji:) Pozdrawiam serdecznie. - 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 9

Ja też bym dała "she" i według mnie, nie może być inaczej.
Możesz zgłosić błąd bezpośrednio tam, gdzie go znalazłaś(eś), u dołu strony.
Pozdrawiam;)
absolwentka
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu
ankus7 - Tak też zrobiłam:)

Dzięki
- 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Ja się nie chce wtrącać ale czy aby na pewno dziewczyny macie racje? W taki razie w tym słowniku też jest błąd? To jest takie samo zdanie jedynie słówko "such" jest tu dodane. I moim zdaniem zdanie podane przez e-tutor jest poprawne.
http://www.urbandictionary.com/define.php?term=cute%20couple
E
efogt
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Zdanie podane w temacie jest w oczywisty sposób błędne... 'Her' może wyłącznie pełnić funkcję dopełnienia e.g. I love her. Ale podmiotem może być tylko i wyłącznie 'she'. Dlatego jedyna poprawna wersja to: 'You and she make a cute couple'.

Podobnie z resztą zdanie typu 'Me and my sister visited our parents' jest błędne, bo 'me', tak samo jak 'her, jest dopełnieniem.

Efogt - wszyscy popełniają błędy więc nie można bezgranicznie ufać słownikom. Tym bardziej w tym przypadku, bo tego rodzaju błędy występują powszechnie wśród native-speakerów. dlatego zawsze trzeba na to spojrzeć krytycznie.
A
ArchiCzerwin
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu
efogt - Super że to wyjaśniłeś. Teraz wszyscy łącznie ze mną mamy pewność że zdanie jest błędne. Nawet słownik potrafi wprowadzić w błąd jak się okazuje!Dziękuję Ci bardzo! - 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Wytłumaczę to jeszcze raz i tym razem proszę przeczytać dokładnie, bo cierpliwość mi się skończy i powtarzać nie będę.

Zaimki osobowe w formach I, she, he, we, they są używane w funkcji podmiotu w zdaniu.
Z kolei zaimki osobowe w formach: me, her, him, us, them pełnią w zdaniu funkcję dopełnienia.

W naszym tytułowym zdaniu podmiotem jest 'ty i ona', więc po angielsku musimy dobrać zaimki z grupy zaimkó podmiotu i uzyskujemy: 'you and she'. A całe zdanie brzmi: You and she make a cute couple. To jest naprawdę tak proste!
A
ArchiCzerwin
ArchiCzerwin - A tych, którzy jeszcze pozostają nieprzekonani odsyłam do strony BBC, która moim zdaniem jest wyznacznikiem poprawności w języku angielskim, a już na pewno jest bardziej wiarygodna niż dwoje amerykańskich przyjaciół...
http://www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish/grammar/learnit/learnitv264.shtml
- 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu
efogt - Jeśli to co mówisz jest prawdą no to pieknie, a ja korzystam z tej strony , czasem zostawiam tam prace. Bo gdzie niby szukać pomocy językowej jak nie u nativa jeśli jest okazja? - 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Natomiast używanie zaimków me, him, her, us, them w funkcji podmiotu jest błędem !!!
Już pisałem wcześniej, że wielu native speakerów ten błąd popełnia i niestety Twoi znajomi należą do tej grupy. Zwróć uwagę, że native speaker z reguły nie ma wiedzy gramatycznej - oni tylko intuicyjnie oceniają, czy zdanie jest poprawne czy nie. A błąd ten jest tak powszechny, że intuicja im mówi, że zdanie jest poprawne. Po raz kolejny wychodzi na jaw, że native speaker nie jest najlepszym nauczycielem języka...
A
ArchiCzerwin

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Informacja, że w słowniku również zastosowano forme "You and her" troszkę mnie zmyliła, ale wyjaśnienie ArchiCzerwin mnie przekonuje:).

Zgłosiłam błąd w tym tekście więc to już będzie megawiarygodna odpowiedź:) Jak tylko będę miała info dam znać, bo taka ostra i rzeczowa dyskusja, aż miło:)

Napewno to zdanie zapamiętam na bardzo długo..a taki jest chyba cel nauki:)

Dzięki:)
ankus7

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Cześć Archi.

Chciała bym abyś odniósł się do odpowiedzi którą otrzymałam od kolejnego native speakera. Jeśli możesz to skomentuj to dobrze? Będę bardzo wdzięczna.


"You" is the subject of the sentence, and "her" is considered more of an object here, if we are using that website. Consider how your sentence would sound rearranged this way.

"You make a cute couple with her" is correct, but "You make a cute couple with she" is not. This might make it clearer why "her" is better to use. If you say either sentence to someone, they will know what you are communicating though :)
E
efogt
ArchiCzerwin - Hej:)
W zasadzie nie mam nic więcej do dodania ponad to, co już napisałem.
Tłumaczenie native speaker'a zupełnie nie ma sensu (powiem wprost - nie trzyma się kupy). To dowodzi temu o czym już pisałem, że native ocenia intuicyjnie poprawność zdania a nie myśli kategoriami gramatycznymi.
- 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu
ArchiCzerwin - Weźmy przykładowo zdanie:
I went there with him.
to 'him' tutaj jest dopełnieniem, wiec musi być w takiej formie
Ale jak zapiszemy to tak:
I and he went there.
To podmiotem jest 'I and he', więc nie możemy użyć 'I and him', bo 'him' jest zaimkiem będącym dopełnieniem. Podobnie nie powiemy przecież 'Me and he' albo 'Me and him'
- 12 lat temu
efogt - Dziękuję Ci bardzo za jeszcze jedno wyjaśnienie:)Sprawę uznaję za zamkniętą:) Chciałam po prostu poznać Twoją opinie na temat tej wypowiedzi:) Pozdrawiam serdecznie:) - 12 lat temu
ArchiCzerwin - A w zdaniu będącym temat całego sporu podmiotem jest po prostu ty i ona czyli 'you and she'. To jest naprawdę bajecznie proste!!! I nie rozumiem nativa, który tu kombinuje ze she w tym zdaniu jest tak trochę jak dopełnienie :)
Gramatyczna reguła jest prosta - zaimki w funkcji podmiotu mogą mieć wyłącznie formy: I, you, she, he, it, we, they. A jesli pełnią funkcję dopełnienia to: me, you, him, her, it, us, them. I tyle :)
- 12 lat temu
efogt - Ja tez tego nie rozumiem. I w dodatku wyszło jakbym była troszkę niedouczona z podstawowego poziomu:)Nie wiedziałam że można aż tak wprowadzić kogoś w błąd jak on wprowadza mnie:)
Dzięki jeszcze raz:)
- 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Dla wszystkichg zainteresowanych tematem, poniżej odpowiedź jaką otrzymałam z etutora:)

2) tutaj faktycznie zdanie powinno brzmieć [You and she make a cute
couple.]
Naprawienie tego błędu może jednak chwilkę zająć, ponieważ musi to
zostać załatwione ze studiem nagraniowym. Prosimy o cierpliwość.

Pozdrawiam,
Agnieszka Zerka
eTutor teacher

Czyli jednak prawidłowa wersja to You and she:), przynajmniej według etutora

Podane przez Ciebie zdanie efogt "You make a cute couple with her", ma całkiem inny szyk i tutaj forma her jest jak najbardziej poprawna, tak mi się przynajmniej wydaje:) W zdaniu z pytania jednak You and she make a cute couple.

pozdrawiam:)
ankus7
efogt - Dziękuję Ci Aniu. Już więcej nie będę poruszać tego tematu. Jeśli etutor uznał to jako błąd to w porządku. Myślałam że być może jest jakiś wyjątek od reguły jak to często w angielskim bywa:)
Pozdrawiam serdecznie.
- 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Nagranie zostało poprawione.
pako
Pracownik eTutor

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.