ZALOGUJ SIĘ

Jak powinno się wymawiac słówko "often"

12 lat temuostatnia aktywność: 12 lat temu
Jak to jest właściwie z wymową słowa "often"? Kiedy uczyłam się angielskiego w szkole średniej uczulano nas, żeby w słowie "often" nie wypowiadac litery t. /ofen/ Tymczasem wiele razy słyszałam jak Anglicy wypowiadają to słowo "often". Lektor w etutor.pl też tak mówi. Czy to znaczy, że obydwa sposoby są dopuszczalne?
S
silviaN

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 4

Obie formy są dopuszczalne :)
Ale... Forma z niemym 't' jest znacznie popularniejsza. Według ankiet aż 73% Brytyjczyków nie wypowiada tego 't'. Podobnie w USA, bo tam wymowę z niemym 't' stosuje 78% ludzi.
A
ArchiCzerwin
Pixem - A to dobre, że komuś się chciało robić takie badania.
Ciekawe czy Anglicy uczący się polskiego robią podobne u nas. Pewnie doszliby do wniosku, że poprawna jest forma "włanczać", "wziąść" itp. :p
- 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Tak, tu jest dobrowolność. Słowniki podają obie wymowy ['ofn, 'oftən]
piter_c

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Jako ciekawostkę mogę jeszcze napisać, że niektórzy wspomniane słówko 'often' wymawiają przez długie 'o'. Zatem teoretycznie istnieją 4 sposoby wymowy tego słowa !!!
Zapis fonetyczny zebrałem w symbolicznej tabelce:

xxxxxxxx nieme 't' wymawiane t
krótkie 'o' ˈɒf ən ˈɒft ən
długie 'o ˈɔːf ən ˈɔːft ən
A
ArchiCzerwin
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu
ArchiCzerwin - Nie wydaje mi się, żebyś zrozumiał moją intencję przy pisaniu tej odpowiedzi...
Już na wstępie zaznaczyłem, że to ciekawostka, a nie praktyczna wskazówka dot. nauki języka. Wymowa przez długie 'o' jest spotykana wśród native speakerów i dlatego o niej wspomniałem, dlatego twoja uwaga jest zupełnie zbędna i niepotrzebna. Osoby, które chcą władać biegle językiem, powinny liczyć się z tym, że jedno słowo można wymawiać na wiele sposobów.
- 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

bird
TopMan - Dobre,
25% czasem mowi ofen, a czasem often ;)
- 12 lat temu
bird - Ciekawe od czego to zależy.

PS. W minucie 1:22 jest błąd - ma być "tendEncies", a nie "tendAncies".
- 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.