ZALOGUJ SIĘ

Present perfect. Czy podana wypowiedź jest poprawna.

5 miesięcy temuostatnia aktywność: 5 miesięcy temu
I just finished listening to a podcast about overweight. This issue is related to young people. I have been shocked. Now, the question is how to resolve it.

Można też napisać po prostu "I was shocked." albo "This issue is related to young people, and I have been shocked."
Czy każda z tych form jest poprawna?
N
nikus1166

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 1

Moim zdaniem podana wypowiedź jest bardziej gramatyczna w czasie "Past Simple", ponieważ w pewnym sensie opowiadamy historię o tym jak słuchaliśmy podcastu, a takie opowieści przytaczamy w czasie "simple". Osobiście uznaję, że najlepszą wersją zdania jest:

"I just finished listening to a podcast about overweight people. This issue is related to young people, and I am shocked."
TomekK7
Pracownik eTutor
darkobo - Mnie kiedyś uczyli, że jak jest "just" to Present Perfect, czyli tutaj "I've just finished ..." dalej chyba PS (was related). "I have been shocked" me pasuje, bo byłem (w czasie słuchania, które zakończyło się prze chwilą, i dalej jestem wstrząśnięty. - 5 miesięcy temu
TomekK7 - Właściwie w zaproponowany sposób to zdanie również będzie poprawne. Po prostu w mojej wersji interpretuję tą wypowiedź jako opowiadanie historii, dlatego zdecydowałem się na "Past Simple".

Podsumowując, alternatywną i również poprawną wersją podanego zdania jest:
"I've just finished listening to a podcast about overweight people. This issue is related to young people, and I have been shocked."
- 5 miesięcy temu
londynwarszawianka - To sa tzw. niuanse jezykowe :)
Jesli np. opowiadamy komus o podkascie, ktory sluchalismy w ciagu tygodnia to Past Simple tense jako relacja tego wydarzenia, tak jak @TomekK7.
Jesli podkast zostal wysluchany dzisiaj i mowimy o tym do kogos to Present Perfect tense.
- 5 miesięcy temu
londynwarszawianka - Pytanie o uzycie ‘just’ w zdaniu, wyjasnienie z Netu:

Just is used to express recently completed action in both tenses.

Just with present perfect tense, to mean "a very short time ago".
Example: He has just left the room.

Just with past tense is also to mean, "a very short time ago".
Example: He just left the room.

Note: In British English "just" is often used with the present perfect, however, in American English the simple past is often used with it.
- 5 miesięcy temu
londynwarszawianka - 1I’ve just finished listening to a podcast.
2 I just finished listening to a podcast.

Obie wersje poprawne, czesto uzywam tej AmE opcji :)
- 5 miesięcy temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.