ZALOGUJ SIĘ

mówimy "cheat on the exam" czy "cheat in the exam"?

12 lat temu
w powyższym tekscie jest "cheat on" a w słowniku jest "cheat in an exam" - Czy obie wersje są poprawne?
B
bknap

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

Rzeczywiście, w tekście pada takie zdanie:
I caught two of my students cheating on the final exam.

Zarówno Diki, jak i inne słowniki, które w międzyczasie sprawdziłam, podają w tym kontekście zwrot "cheat IN an exam/test".

"Cheat on..." występuje w nich jedynie w wyrażeniu "cheat on sb", czyli "zdradzać kogoś, nie dochować wierności".

Możesz zgłosić tę nieścisłość do administracji strony, klikając mały napis "zgłoś błąd" na dole strony tej lekcji. Możliwe jednak, że to jakaś rzadziej używana wersja potoczna lub coś w tym rodzaju. Ale warto zgłosić - jeśli nie mamy racji, ktoś kompetentny wyjaśni, dlaczego.


PS. Po sugestii PlacGrunwaldzki poszperałam jeszcze dokładniej i faktycznie:

on an exam - AmE
in an exam - BrE
askawska
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

"Cheat on a test" to forma zdecydowanie częstsza, bo amerykańska.
P
PlacGrunwaldzki
askawska - Czy częstsza? W google wyskakuje prawie 10 razy mniej wyników dla ON niż dla IN. - 12 lat temu
PlacGrunwaldzki - Wyniki Google'a nie są wiarygodne. Nie nadają się do wyciągania tego typu wniosków. - 12 lat temu
askawska - Wiem :)
Moje pytanie było żartobliwe i miało sprowokować Cię do podania źródła, na którym opierasz swoje statystyki. Może na liczbie ludności USA i UK. :)
Kilka dobrych i wiarygodnych słowników nie podało formy ON (stąd moje wątpliwości), dopiero któryś z kolei o tym wspomniał, co dopisałam na końcu mojej odpowiedzi. :)
- 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu
PlacGrunwaldzki - Jeżeli jakaś forma jest amerykańska, to jest częstsza. Około 75% treści dostępnych po angielsku to treści amerykańskie (to jest wartość przybliżona, nie pytaj mnie o statystyki). Słowniki mają lekkie skrzywienie brytyjskie, bo akurat głównie w UK się kręci ten cały dydaktyczny biznes. - 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.