ZALOGUJ SIĘ

Moje szklane sufity w nauce; przełamywanie niemożliwości

zmodyfikowany: 10 miesięcy temuostatnia aktywność: 10 miesięcy temu
Dlaczego piszę co jakiś czas o doświadczeniach z nauką języka?
abmmichal
darkobo - Bo chcesz się nimi dzielić z innymi? - 11 miesięcy temu
piotr.grela - Michał a to jak z każdą inna dziedziną życia albo mamy takent i musimy dużo pracować albo nie mamy talentu i musimy jeszcze więcej pracować...

Michał podziel sobie naukę angielskiego
na obowiązki:
- powtórki na Etutorze
i na przyjemność czytanie i oglądanie.

Znalazłem ciekawy artykuł w Times of Israel, że AI Sztuczna Inteligencja napisze jedną świętą księgę, która da podstawę pod jedną nową religię.
https://www.timesofisrael.com/yuval-noah-harari-warns-ai-can-create-religious-texts-may-inspire-new-cults/?fbclid=IwAR0S8p5vYjk244ki1fqSkRmekoyi6sMZMKiSg1eYT8u6duLfgW4dCfJJTZ4
- 11 miesięcy temu zmieniany: 11 miesięcy temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 5

Muszę prosić o wybaczenie, tak jakoś zaplątałem tematy, iż pisałem jeden temat dwa razy. Pomału wyprostuję treść tematu.

W ramach tego tematu na początek mam dwa szczegółowe punkta:

1. Znajdowanie " sufitów w nauce", ich definiowanie, szukanie metod ich pokonywania

2. Jak przewalczam brak sukcesów w poprawianiu umiejętności słuchania tekstów ( z captions i bez nich).
Liczę że trochę mi podpowiecie co mogę czynić bym był w słuchaniu skuteczniejszy.

Ostatnie tygodnie szwankuje mi zdrowie, bardziej niż zwykle, stąd moje powolne odpowiadanie na forum, i opóźnione korygowanie moich błędów.
abmmichal
11 miesięcy temuzmieniany: 10 miesięcy temu
piotr.grela - Michał nie przejmuj się. My Ciebie bardzo lubimy na tym forum i rozumiemy co chcesz nam przekazać.

Brakuje na tym portalu wielkiego testu gramatycznego, słownictwa który by pokazywał, w detalach co umiemy a co nie i na jakim poziomie zaawansowania jesteśmy...

Dużo zdrówka Michał!
- 10 miesięcy temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Piotrze, całkowicie się z Tobą zgodzam - tak brakuje testu wielkiego ( ciekawe sformułowanie z gramatyki).

Niby mamy proponowane quizy, ale nie mają one ciągłości i kompletności, których to cech potrzebuję w nauce. Ale to nie jedyny mankament w kontekście Twojej propozycji Wielkiego Testu z gramatyki. Nawet nasi nauczyciele że szkoły etutor nie zauważyli Twojej propozycji. Dziwne, bo sprawa jest ważna.
abmmichal
10 miesięcy temuzmieniany: 10 miesięcy temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Jak widzicie, nie idzie mi pisanie, i prowadzenie tego wątku, jednak trochę się mobilizuję czytając Wasze ciepłe słowa.

1. Identyfikacja celów pośrednich. Jeżeli ktoś uczy się do konkretnych egzaminów, to to zagadnienie jest o tyle prostsze, iż mamy repetytoria, mamy teksty egzaminów - wydaje się że nie ma problemu. Chociażby warto wysłuchać Pani Emmy - nauczycielki z eng.vid.com o przygotowaniach do jej egzaminu ILST. Moim zdaniem pouczające słuchowisko. Emma dzieli naukę na zadania do wykonania ( cele okresowe).

2. Proste jest określanie celów okresowych, gdy korzystamy z jakiegoś kursu Etutor. Pl poziom a1, A2, a3, itd. Kończą się te proste rozwiązania, i co dalej z nauką. Co dalej z postępem w nauce? Mamy duże schody przed sobą.

3. Kurs Etutor, jest słaby w przedstawianiu, lekcji, ćwiczeń w nauce pisania. Cieni na. Bez nauki pisania, nie da się moim zdaniem osiągnąć tych wartościowych poziomów opanowania języka na porządnym poziomie B2 i wyżej. ( piszę z poziomu samouka żyjącego w Polsce przed wchłonięciem przez sąsiadów). Moją podstawową metodą i celem okresowym jest przepisywanie tekstów, osobista ich analiza, parafrazowanie tego tekstu. Nauka jest żmudna, ale przynosi pomału owoce. Dziennie przepisuję jako minimum 3-4 zdania. Są tacy specjaliści, którzy uważają, iż nie da się samodzielnie nauczyć dobrze pisać i po polsku i obcym języku.

4. Inne cele krótkookresowe: nauka słuchania w tym wymowy; nauka wkuwania słownictwa w tym wymowy.

5. Sztuka repetytoriów z gramatyki ( to co podkreślił Piotr). Nie możemy się cofać w tym zakresie. ( Zasadniczo pracuję z naszym logiem powtórek. Gdy powtórki są zaznaczanie nie- właściwie zapominanie gramatyki ujawnia się szybko).


6. Nauka mówienia ( jest bardzo ważna wcale nie najważniejsza). Wszystkie metody shadowing, Copying, memorising są konieczne do systematyczne go ćwiczenia. U mnie co najmniej 15- 20 min co drugi dzień. Aż mnie buzia rozboli.


Oto mój podstawowy przegląd. Wrócę do kwestii szczegółowych.

Do tego wszystkiego potrzeba cierpliwości, pogody ducha, pokory. Modlitwy o łaskę z nieba, by tę łaskę sobie wpraszać.


Polecam się Waszej życzliwości.

M.
abmmichal
10 miesięcy temuzmieniany: 10 miesięcy temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Obecnie, analizuję skutki i potrzebę czytania dla postępów w nauce..

Możliwości czytania, są szklanym sufitem. Wybieram tekst : zaczynam od dwukrotnego słuchania, po czym czytam ,, od 20 do 30 minut. Punkt 3 nagrywam. Punkt 4 analizuję. Pomysł ćwiczenia od Alicji Makarczuk.


Mnie interesują Wasze doświadczenia i rezultaty.
abmmichal
10 miesięcy temuzmieniany: 10 miesięcy temu
Majon115 - Moje przemyślenie na Twój temat :
a może spróbuj może rozmawiać w języku którego się uczysz. jest możliwość rozmów z native speaker przez internet.
nie bój się mówić z błędami i akceptuj poprawki jako coś naturalnego.

moje doświadczenie takie że nie potrafiłem mówić i pisać (poza podstawami OK - Yes - NO ) i zostałem zmuszony przez życie do nauki w pracy z ludźmi. w ten sposób uczyłem się szwedzkiego, niemieckiego a teraz angielski.
Dalej niewiele potrafię, ale daję radę sobie w różnych sytuacjach. To one mnie uczą mowy czy pisania a tu staram się wszystko usystematyzować. Popełniam błędy i cieszę się z ich poprawek i postępów.
Pozdrawiam
- 10 miesięcy temu
piotr.grela - Michał masz dużą wiedzę z języka angielskiego, z resztą większość ludzi tutaj na forum językowym też.
Interesujesz się sprawami religijnymi.
Mnie to zawsze interesowało ile tak naprawdę było Ewangelii, dlaczego tylko 4 zostały wybrane z wielu...
Ciekawe rzeczy są zapisane w Ewangelii Judasza, Magdaleny... Większość z tych ciekawych informacji można znaleźć po angielsku. Zwłaszcza interesujące jest życie Jezusa Chrystusa w młodym wieku.

https://www.rethinknow.org/facts-about-jesus/

Moje poglądy na tematy religijne, zmieniły się po tym jak wyjechałem do UK, spotkałem się z wieloma religiami.
Dla moich sąsiadów Jezus Chrystus nie jest Bogiem a jednym z prorokow.
- 10 miesięcy temu zmieniany: 10 miesięcy temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Piotrze, Majon115; Wasze posty wymagają chociaż krótkiego komentarza.
Piotrze,
Jeśli chodzi o Ewangelię to mamy 4 przekazy kanoniczne i co najmniej kilka przekazów nie zaliczany do kanonu. Na moim poziomie to jednak Ewangelie są przekazem wiary i nauczania Boga o sobie samym. Poza - kanoniczne zapisy to teksty dla teologów. Nie ma nic gorszego niż analizowanie Bożego zapisu dla pychy własnej. Wtedy Jezus nie jest już Bogiem, tylko jakimś myślicielem. To obserwujesz w swoim środowisku, oraz w Warszawce ( szczególnie lewicowe).

Majon, moja analiza i wysiłek są ukierunkowane na sytuacje, gdy tego kontaktu żywego z natiwem faktycznie nie mam. Dzisiaj być może, takie założenie wydaje się sztuczne.??
abmmichal
Majon115 - Czyż nie można mieć kontaktu z innymi mając internet? Jest wiele możliwości. Skoro nie możesz porozmawiać oko w oko to przez internet chyba tak. Na pewno by Ci to pomogło. - 10 miesięcy temu
darkobo - Można. Był czas, kiedy Skype był dla mnie podstawowym sposobem komunikacji (na długo przed tfutfu19). Nadal dość często korzystam z wideokonferencji. Ale jednak dużo bardziej preferuję kontakt bezpośredni. Może to kwestia wieku? Może dla młodszych pokoleń, przyzwyczajonych do kontaktów za pośrednictwem monitora/ekranu od dziecka nie jest to żadnym problemem? - 10 miesięcy temu zmieniany: 10 miesięcy temu
Majon115 - Wiesz czasem jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma. Ja też wolę porozmawiać w 4 oczy, ale jak nie mogę to korzystam z "zamienników" komunikacji. Pamiętaj, że skoro masz możliwość to ją wykorzystaj na 100 procent. Nie możesz się ruszyć na miasto, z kraju ? zrób tak aby to przyszło do Ciebie. Motywację chyba masz? - 10 miesięcy temu
abmmichal - dobra ta rozmowa o zamiennikach - 10 miesięcy temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.