ZALOGUJ SIĘ

Wasz plan nauki hiszpańskiego

rok temuostatnia aktywność: rok temu
Hola todos! Ostatnio przeżywam drobny kryzys z samodzielna nauką więc piszę z zapytaniem. Hak wygląda Wasz proces uczenia się z etutorem? Czy uczycie się tylko na powtórkach? ile dziennie przerabiacie i w jaki sposób? A może wykorzystujecie jeszcze inne sposoby? Uczę się od roku, trochę umiem ale wydaje mi się że po takim czasie powinnam więcej.... pochwalcie się swoim planem
Ismeria
piotr.grela - Najpierw zrób powtorki na Etutorze, potem pooglądaj sobie seriale po hiszpańsku z napisami.
Podczas oglądania po każdym zdaniu dawaj pauzę i powtarzaj za aktorami.
Gdy nieznasz jakiegoś słowa, zwrotu zrób screena, zdjęcie a potem dodawaj je do listy słówek.

Moim zdaniem nie ma lepszej nauki mówienia w języku obcym niż shadowing.
Ja nie za bardzo znam język hiszpański ale na Netflixie najpierw obejrzałem film: "The platform" po angielsku a po jakimś czasie po hiszpańsku - "El hoyo"

Więcej przyjemnej nauki praktycznej a mniej nudnego wkuwania.
- rok temu zmieniany: rok temu
piotr.grela - Z nauką języka obcego to jak z nauką grania na instrumencie, programowania zawsze jest coś do odkrycia, trzeba codziennie trenować.
Zaplanuj sobie wakacje w Hiszpani... A może poleć teraz, zimą na Wyspach Kanaryjskich też z reguły jest ładna pogoda nie i jest tańszy nocleg. Może rozejrzyj się za jakąś pracą tam. W Polsce może wybuchnąć wojna, trzeba wiać jak najdalej...
- rok temu
londynwarszawianka - Wyspy Kanaryjskie sa turystyczna destynacja, gdzie jest wymagany jezyk angielski, z racji turystow z roznych stron swiata. - rok temu zmieniany: rok temu
piotr.grela - Nie zupełnie się zgadzam... Jak się chcemy zaprzyjaźnić z Hiszpanami albo Hiszpankami to lepiej znać Hiszpański a najlepiej odmianę, dialekt tym co się posługują tam na Wyspach Kanaryjskich. - rok temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 5

Nie mogę się podzielić akurat planem nauki hiszpańskiego, ale mam taką myśl, że plan nauki u każdego może wyglądać inaczej czy to ze względu na osobiste preferencje, czy sam cel nauki i to w jaki sposób chce lub potrzebuje korzystać z danego języka obcego. Pytanie brzmi: jak to jest u Ciebie? :)
kamila.zet
Pracownik eTutor
rok temuzmieniany: rok temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Hola @Ismeria,
Trochę smutno, że nie dostałaś żadnej konkretnej odpowiedzi. Z pewnością jest tu wiele osób, które uczą się hiszpańskiego (tyle osób pytało o ten język...). Z drugiej strony może nie każdy chce się udzielać na forum; eTutor służy głównie do nauki, cała reszta to po prostu dodatki :)
Ja uczę się hiszpańskiego dwa dni w tygodniu, pozostałe dni przeznaczam na angielski, więc moje metody niekoniecznie sprawdzą się u Ciebie (zakładam, że uczysz się tylko jednego języka jednocześnie). Na forum jest świeży, dość rozbudowany wątek, gdzie inni użytkownicy dzielili się swoimi sposobami nauki. https://www.etutor.pl/forum/thread/1536887-Watek_eTutora_Jak_Ci_idzie_nauka_Watek_motywacyjny_dla_wszystkich_Uzyt.html?unread
Z pewnością znajdziesz też starsze wątki w tej tematyce, spróbuj poszukać przy pomocy wyszukiwarki.
Chciałabym też zasugerować, żebyś nie szukała tylko wątków dotyczących nauki hiszpańskiego na eTutorze, ale ogólnie nauki języka. Niezależnie od tego, czy ktoś uczy się angielskiego, niemieckiego czy hiszpańskiego, wygląda to dosyć podobnie. Znaczące różnice w przypadku języków obcych pojawiają się dopiero wtedy, gdy np. musisz uczyć się dodatkowo innego alfabetu.

Powodzenia i nie poddawaj się! Kryzysy, chwilowy brak motywacji i spadki formy zdarzają się każdemu; grunt to je przetrwać 😉.
dhuode
rok temuzmieniany: rok temu
piotr.grela - dhuode napisałas o koncepcji karuzeli.
Od paru lat jestem w trakcie ważnej ale niezmiernie trudnej i nudnej książki Pana Micheala Swana Practical English Usage.
Tą grubą książkę podzieliłem sobie mniej więcej na 7 równych części i w każdy dzień tygodnia uczę się z innej części książki aby po raz kolejny nie zaczynać od początku...
- rok temu zmieniany: rok temu
londynwarszawianka - Mnie rowniez zaciekawila koncepcja tzw. karuzeli, czy jest to opracowna metoda wlasna do nauki jezyka obcego, czy zaczerpnieta od innych?
Bardzo interesujacy plan nauki jezyka angielskiego i hiszpanskiego.
- rok temu
dhuode - Dobry pomysł, Piotrze! Ja sama "karuzeluję" wiele rzeczy w życiu, włączając w to m.in. sprzątanie ;) - rok temu
dhuode - @londynwarszawianka
Ten twór, który nazwałam "karuzelą" to mój pomysł, efekt posiadania wielu różnych materiałów do nauki i chęci równomiernego korzystania z nich wszystkich plus chęci pogodzenia nauki 2 języków równocześnie. Dodam, że karuzelę w razie potrzeb koryguję, a pierwsze wersje nie były najlepsze. Zaczynałam od 1 języka i od schematu, gdzie do konkretnego dnia tygodnia miałam przypisane konkretne umiejętności językowe (np. poniedziałki słówka, wtorki gramatyka, środy czytanie, itd.). W praktyce okazało się, że to się nie sprawdza. To, z czego korzystam teraz, to efekt własnego doświadczenia i adaptowania pod siebie "cudzych" sposobów nauki. Co najważniejsze - w końcu działa :)
- rok temu
dhuode - Byłabym nieuczciwa, gdybym powiedziała, że nikt inny nie miał tu swojego wkładu. Bardzo chętnie czytam/wymieniam się doświadczeniami z innymi osobami, które uczą się języków. Interesują mnie też metody. których używają osoby należące do grupy poliglotów lub też uczące się języka dość szybko. - rok temu
dhuode - Nie wierzę też w tak często powtarzano teorię "talentu/braku talentu do języków". O ile faktycznie są osoby, które mogą mieć jakieś szczególne predyspozycje (jak we wszystkim w życiu), o tyle nie zgadzam się z wieloma osobami, które twierdzą, że się "uczą. uczą, a efektu nie ma". Dla mnie wszystko jest kwestią znalezienia indywidualnego, odpowiedniego dla nas sposobu i konsekwentnego realizowania zamiarów. Jeżeli faktycznie się nad czymś sumiennie pracuje, to efekt musi w końcu przyjść. - rok temu
londynwarszawianka - @dhuode, dziekuje za odpowiedz. Kazdy musi sam znalezc zloty srodek jak uczyc sie jezyka obcego.
Na poczatek, jesli ktos zaczyna to liczy sie wyrobienie nawyku codziennej nauki, czyli ‘systematycznosci’ a dopiero potem ustalanie konkretnego planu.
- rok temu
londynwarszawianka - Odnosnie karuzeli, czy kazdego dnia uczysz sie czegos innego?
Chodzi o jezyk angielski np. jednego dnia lekcja, drugiego sluchanie, trzeciego gramatyka.
Moglabys napisac troszeczke wiecej na ten temat?
To jest wazny temat dla kazdego uczacego sie jezyka obcego :)
- rok temu
piotr.grela - To jak się uczą i nie ma efektu to coś, źle robią. Ja jestem slow learner jeżeli chodzi o języki obce.
Dopiero Shadowing i zanurzenie się w angielskim dużo mi dało oczywiście przy pomocy powtórek na Etutorze.
Odstawicie na początku wszystkie książki do gramatyki, uczenie się gramatyki, głównie gramatyki to najlepsza droga do zohydzenia sobie języka angielskiego.

Więcej zabawy, czy ucząc się dla przyjemności gry na gitarze, nie muszę studiować teorię muzyki, zapis nutowy, wszystkie skale... oczywiście, że nie...
Muszę tylko więcej grać...
Londynwarszawianka wydaje mi się, że w Twoim sposobie nauki angielskiego są efekty, rób to samo tylko, wpakuj naukę angielskiego wszędzie...
- rok temu zmieniany: rok temu
londynwarszawianka - Dziekuje za wypowiedz o nauce.
Cenie sobie te wypowiedzi, gdyz jestem w trakcie zmiany pewnych nawykow, na inne, bardziej ergonomiczne.
O tzw. karuzeli tez chetnie przeczytam:)
- rok temu
dhuode - @londynwarszawianka
Nie dzielę już mojej nauki wg zasady "każdy dzień coś innego", bo to nie przynosiło efektów, a poza tym niektóre rzeczy trudno było odpowiednio zaklasyfikować.
Każdego dnia (a minimum 4x w tygodniu) staram się poświęcić 10-15 minut na aplikację, która uczy wymowy. Każdego roboczego dnia (a minimum 4x w tygodniu) słucham podcastów w drodze do pracy - kiedyś w zwolnionym tempie, teraz już normalnie. W zależności od dostępności, 3-6 h/tydz. spędzam rozmawiając wieczorami z nativami lub ewentualnie obcokrajowcami uczącymi się angielskiego (to także dużo daje).
Te powyższe pozwalają mi "odhaczyć" takie elementy nauki, jak mówienie i słuchanie.
Do tego dochodzi "karuzela".
- rok temu zmieniany: rok temu
dhuode - "Karuzela" odpowiada za pozostałe elementy, tj. słownictwo, gramatykę i czytanie.
Angielskiego uczę się 4x w tygodniu.
Dzień 1 - powtórki w eTutorze + ewentualnie lekcja lub jej część. Staram się nie przekraczać 100-150 powtórek dziennie, bo zbyt duża ich ilość powoduje u mnie znużenie, nawet irytację i powoduje, że nie przyswajam później wiedzy. Następnie papierowe fiszki - zapisane całymi wyrażeniami, a jeżeli trafia się pojedyncze słowo, to z przykładowym zdaniem, żeby mieć je w kontekście. Takie "fiszki" można też sobie tworzyć w eTutorze, ale ja wolę papierowe (połączenie ręka-mózg przy pisaniu, co ułatwia zapamiętywanie; wg badań stukanie w klawiaturę nie jest aż tak skuteczne).
- rok temu
dhuode - Na fiszki wrzucam wszystkie wyrażenia, które trafią mi się "po drodze" (artykuły, Netflix), a nie ma tego w słowniku Diki do plus słówka z eTutora, które wyjątkowo nie chcą zostać u mnie w głowie.
Dzień 4 - to samo, eTutor + fiszki.
- rok temu
dhuode - Dzień 2 - książka z ćwiczeniami z gramatyki - ułatwia powtarzanie i lepsze przyswajanie wiedzy. Inna aplikacja, w której dostępne są lekcje (zawierające też elementy czytania w języku obcym i słuchania) plus można pisać ćwiczenia sprawdzane przez nativów. W najbliższym czasie zamierzam też korzystać ze strony Journaly, która również pozwala pisać teksty poprawiane przez użytkowników języka. - rok temu
dhuode - Dzień 3 - inna książka (np. dotycząca "frejzali", idiomów lub powszechnie popełnianych błędów) z ćwiczeniami. Dla mnie ręczne, pisemne robienie ćwiczeń naprawdę robi "robotę". Może trochę za stara jestem, żeby łapać wszystko cyfrowo, przez klawiaturę ;))) Następnie czytanie (artykuły, prostsze książki na Kindlu). - rok temu
dhuode - Gdybym uczyła się tylko 1 języka, to dzień nr 5 byłby kopią 1 i 4, a dzień nr 6 wyglądałby jak 3 lub 4.
Do tego dochodzi słuchanie radia w języku obcym w trakcie innych czynności oraz oglądanie Netflixa po angielsku, z angielskimi lub polskimi napisami, w zależności od stopnia trudności.
Najważniejsze jest dla mnie słownictwo. Uczę się też gramatyki, ale ma ona dużo niższy priorytet. Są dwa główne powody: 1. można się dogadać znając słowa i mówiąc niegramatycznie, ale najlepsza nawet znajomość gramatyki nie pozwoli się porozumieć, jeżeli braknie nam słów 2. w trakcie nauki, w miarę upływu czasu, niektóre reguły gramatyczne przyswajamy niejako instynktownie, z praktyki
- rok temu zmieniany: rok temu
dhuode - @Ismeria, może coś Cię tu zainspiruje i dasz radę zaadaptować to pod Twój hiszpański

Dodam jeszcze, że używam aplikacji na telefon "Nawyki". Pozwala ona mi to wszystko ogarniać i pilnować, żeby w trakcie tygodni, gdy nie jestem w stanie wykonać planu na 100%, nie ucinać zawsze czasu spędzonego na tej samej aktywności. Aplikacja pozwala na wpisanie nawyku (np. eTutor, czytanie, fiszki) i odhaczaniu "ptaszkami" wykonania, a następnie podgląd tego w skali tygodnia/miesiąca. Pozwala to zapobiec oszukiwaniu samego siebie, że przecież "coś tam robiłam".
- rok temu zmieniany: rok temu
londynwarszawianka - @dhuode, dziekuje serdecznie za wytlumaczenie twojego planu nauki jezykow.
Jest to inspirujace dla kazdego uczacego sie bez wzgledu na to, jakiego jezyka sie ktos uczy.
Wspomnialas wczesniej o podkastach Pana Piotra Kruka, ktory tez jest inspiracja dla innych jako poliglota, pokazujacym jak uczyc sie jezykow obcych.
- rok temu zmieniany: rok temu
dhuode - @londynwarszawianka
Wykorzystanie fiszek w nauce to u mnie takie kombo - coś, co praktykowałam już wcześniej, ale dzięki podcastom Piotra Kruka weszło to na nowy, wyższy, bardziej efektywny poziom.
A jak Ty się uczysz? Chętnie się dowiem :)
- rok temu zmieniany: rok temu
londynwarszawianka - Moj plan:
Wykonuje codziennie powtorki, ktorych troche sie zgromadzilo plus jakies lekcje.
Oprocz tego czytam angielska prase i ogladam vlogi na YouTube.
Jesli chodz o pisanie to oczywiscie wiecej recznie i na komputerze tez.
- rok temu zmieniany: rok temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Póki co to robię 20 powtórek dziennie i czekam na kurs b2...
A tak to oglądam jakieś hiszpańskie tvp, i czatuję na serwerach discord.
Magmiks
dhuode - To się dziś doczekałeś :) - rok temu
Magmiks - 🇨🇴🇸🇻🇨🇴🇸🇻🇺🇾🇪🇨😍 Dzięki etutor! - rok temu
paulina.ser - Przyjemność po naszej stronie. :) - rok temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

hej, podpowiecie jakie grupy hiszpanskie na discordzie i innych kanalach typu youtube, facebook warto uwzglednic przy nauce?
Z
zbazinsky
rok temuzmieniany: rok temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

hej, ja ucze sie zarowno angielskiego jak i hiszpanskiego (od podstaw). Jesli chodzi o jakas dodatkowa forme nauki to moge polecic sluchanie podcastow "Notes in Spanish". Staram sie sluchac codziennie jednego. Podcasty sa prowadzone przez pare angielsko-hiszpanska. Na poziome poczatkujacym rozmowy sa prowadzone w jezyku angielskim i hiszpanskim. Na wyzszych poziomach rozmowy sa juz tylko w jezyku hiszpanskim. Mozna w naturalny sposob poznac slownictwo i gramatyke w luznych rozmowach prowadzonych przez nagrywajacych. Sluchanie podcastow moze uzupelnic nauke tu na Etutorze.
Jokasta
Ismeria - Dziękuję za propozycję. Świetne są te podcasty! - rok temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.