ZALOGUJ SIĘ

Rzeczownik 'desert' - kiedy używać przedimków 'a', 'the' oraz niepoliczalnej formy?

rok temuostatnia aktywność: rok temu
Cześć,

Zastanawiam się w jakich kontekstach możemy użyć słowa 'desert - pustynia' jako rzeczownik policzalny i niepoliczalny. Praktycznie nie znalazłem w google żadnego zastosowanie z przedimkiem 'a', tylko 'the'. Przedimek 'a' jest użyty jako przenośnia jeśli chcemy powiedzieć o miejscu które jest puste/wymarłe jak pustynia.

Zatem czy poprawne są następujące zdania"It's hot like in desert.' oraz 'it's hot like in a desert.'? Które jest niepoprawne i dlaczego? Kiedy używamy niepoliczalnej formy?

Czemu w znacznej większości zapytań google jest użyty przedimek 'the' mimo, że pustynia nie jest proper noun?
M
maciej.staniec
londynwarszawianka - Rzeczownik ‘desert’ jest countable,
choc wiele przykladow w Google jest rzeczywiscie z ‘the’.
- rok temu zmieniany: rok temu
maciej.staniec - To kiedy użyć niepoliczalnej formy? Kiedy pustynia jest pojęciem abstrakcyjnym? Jest policzalna bo to jakiś obszar (nie nazwa geograficzna) który możemy wskazać palcem np. na mapie lub gdy jesteśmy obok niej? To czemu większość zapytań google używa przedimka 'the', mimo że nie wskazuje nazwy geograficznej jak Sahara itp?

Nie mam nic przeciwko, że odpowiedziałaś na pytanie, ale nie uzasadniłaś dlaczego twoja odpowiedź jest wg Ciebie poprawna. To tak jakby ktoś powiedział mi "Bóg istnieje i tak jest, koniec kropka, masz w niego wierzyć." 😅😄
- rok temu zmieniany: rok temu
londynwarszawianka - W kazdym slowniku, Oxford czy Cambridge jest podane, ze ‘desert’ as a noun is countable, ale w pewnych przypadkach jest takze uncountable.

Link to Oxford dictionary:

https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/definition/american_english/desert_1

Link to Longman dictionary:
Tu sa przyklady podane kiedy ‘desert’ jest UN or CU.

https://www.ldoceonline.com/dictionary/desert
- rok temu zmieniany: rok temu
maciej.staniec - Ja też przeszukałem tego typu strony i nadal nie wyjaśnia to moich powyższych pytań. Podaj przykład kiedy użyć article "a", "the" oraz niepoliczalnej formy rzeczownika "desert" bo nie rozumiem tego. Czemu w większości zapytań google article "the" jest najczęściej używany? - rok temu zmieniany: rok temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 3

Czy zechciałby ktoś odpowiedzieć na moje pytania? Może etutor coś doda od siebie? 😅
M
maciej.staniec
rok temuzmieniany: rok temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Cześć,

"desert" ma kilka rzeczownikowych znaczeń:

1) pustynia (w kontekście geograficznym)

2) pustynia, bezludne miejsce, odludzie, pustkowie

3) pustynia (np. cywilizacyjna, kulturowa)

W każdym z tych kontekstów "desert" jest rzeczownikiem policzalnym i możemy użyć zarówno "a" jak i "the". Uzupełniłam zapis tego hasła w Diki i dodałam zdania przykładowe: https://www.diki.pl/slownik-angielskiego?q=desert

Niepoliczalne "desert" znajduje się głównie w utartych wyrażeniach, np. "turn into desert": https://www.diki.pl/slownik-angielskiego?q=turn+something+into+desert

Jeśli mamy na myśli pustynię, znajdującą się w danym kraju, powiemy o niej "a desert" lub w zawężonym kontekście "the desert". Jeśli mówimy o jakiejkolwiek pustyni, traktujemy ten rzeczownik jako niepoliczalny.

Fraza "na pustyni" zawsze występuje w połączeniu z "the", np. "There is little water in the desert". I mimo, że pustynia jest rzeczownikiem niepoliczalnym, możemy do niego dodać "the".

Maciej.staniec, "desert" często pojawia się w nazwach geograficznych, a więc w nazwach własnych, dlatego używa się tam przedimka określonego "the", np. the Gobi Desert. A odpowiadając na pytanie, które zdanie jest poprawne - "in the desert", ponieważ używasz frazy "na pustyni" :)
klaudia.dol
Pracownik eTutor
londynwarszawianka - Zdanie przykladowe powinno byc z ‘a’:
It is hot like in a desert.
Czy z ‘the’:
It is hot like in the desert.
- rok temu
klaudia.dol - londynwarszawianka , tak jak napisałam, z "in the desert" :)
Żadna z opcji, którą zaproponował autor.
- rok temu
londynwarszawianka - Dziekuje za odpowiedz :)
Nawet “o pustyni” mozna sie wiele dowiedziec.
- rok temu zmieniany: rok temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Elegancko, dzięki za odpowiedź Klaudio 😁. Następnym razem znajdę coś trudniejszego 😄.
M
maciej.staniec

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.