ZALOGUJ SIĘ

"I'm telling you, she can't be trusted"

zmodyfikowany: 2 lata temuostatnia aktywność: 2 lata temu
Spotkałem się w jednym z seriali brytyjskich ze zdaniem:
"I'm telling you, she can't be trusted"
"Mówię Ci, nie można jej zaufać (dosłownie: ona nie może być zaufana)"
Nigdy bym na stworzenie takiej konstrukcji nie wpadł...
piotr.grela
londynwarszawianka - To jest prawdziwa angielszczyzna, czyli: She can't be trusted by us.
Uzyto tutaj konstrukcji pasywnej (passive voice): 'someone can't be trusted'.
As an active sentence: I'm telling you, we can't trust her.

What do we know about trust? I've read that "trust is the superglue of all human connections".
- 2 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 1

Wydaje mi się, że jest to jedna z bardziej popularnych konstrukcji w języku angielskim. U nich dużo częściej wykorzystuje się passive voice, niż w naszym języku i sama prędzej w ten sposób bym zbudowała zdanie, niżeli jak w przykładzie wskazanym przez londynwarszawianka - we can't trust her.

Często w programach/systemach informatycznych mamy informację, że coś can't be trusted -> this page / this file / this ... can't be trusted.
Esency93
londynwarszawianka - Tak, passive voice jest czesto uzywany zarowno w mowie jaki i w jezyku pisanym zwlaszcza przez Brytyjczykow. Stad konstrukcja pasywna, czyli strona bierna powinna byc dobrze opanowana.
Celowo podalam zdanie 'in active voice', bowiem na tym polegaja cwiczenia gramatyczne passive voice (strony biernej).
- 2 lata temu zmieniany: 2 lata temu
piotr.grela - Konstrukcja passive voice nie jest sama w sobie trudna ale my Polacy nie używamy jej aż tak często jak Brytyjczycy i w tym jest problemem. - 2 lata temu
Esency93 - Kwestia tego, że w Polsce strona bierna jest niezjadliwa. W małej ilości jest okej, ale w naszym języku ta forma gramatyczna nie sprawdza się najlepiej w swobodnej komunikacji. W języku angielskim jest dużo bardziej naturalna i wykorzystuje się ją non stop, więc jedynym remedium jest po prostu osłuchiwanie się z językiem.

Sama za czasów szkolnych kochałam gramatykę i do dzisiaj ją kocham. Jednak strony biernej od strony teoretycznej nigdy nie mogłam ogarnąć. Nie znam ani jednej zasady jak się ją tworzy a swobodnie ją wykorzystuję. Jak już siadam do zadań, to też rozwiązuję je poprawnie, ze względu na fakt osłuchania z językiem właśnie i takiego naturalnego poczucia jak strona bierna brzmi.
- 2 lata temu
londynwarszawianka - Jesli strona bierna jest opanowana praktycznie to te zasady sa zbedne.
Znajomosc zbyt wielu zasad gramatycznych czesto utrudnia nauke bowiem teoria musi miec swoje przelozenie w praktyce.
- 2 lata temu zmieniany: 2 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.