ZALOGUJ SIĘ

Strukturyzowanie nauki z eTutorem

2 lata temuostatnia aktywność: 2 lata temu
Hej!

Z eTutora korzystam już spory czas jako wsparcia nauki na kursie jednak mam problem z ustrukturyzowaniem trybu nauki (np. określona ilość czasu na słówka, określone tempo nauki ect). Czy moglibyście się podzielić, w jaki sposób do tego podchodzicie tak, żeby wyciągnąć z apki możliwie najwięcej? Czy po prostu - tak jak ja dotychczas - logujecie się w wolnej chwili i wyrabiacie normę dzienną słówek i lekcji :)

Jeśli istnieją jakieś fajne zasoby dot. uożnia planu nauki byłbym wdzięczny za podesłanie linka!
P
pawel.kpa
piotr.grela - Ja kiedyś miałem taką fazę, że musiałem każde słowo i zwrot znać, teraz już bardziej sobie odpuszczam, bo może dzięki Etutorowi mało jest tych zwrotów, których nie rozumiem a może fakt przemijania, że do grobu tej wiedzy nie wezmę.
Teraz bardziej myślę o praktycznym wykorzystaniu języka angielskiego, przyczytanie książki, obejrzenie jakiegoś filmu lub vloga.

Jakbym miał się uczyć od nowa jakiegoś języka, to zacząłbym od nauczenia się tych najczęściej występujących słów i zwrotów i oglądanie seriali z napisami.

A jeszcze jedna ważna rzecz, wymowa słownikowa, to nie jest jedyna...
Może w tym język angielski jest trudny ale i tak to jest nic z pięcioma tonami w języku chińskim :-)
- 2 lata temu
londynwarszawianka - Malo kto zna wszystko i dotyczy to kazdej zdobytej wiedzy, a jezyka szczegolnie, chyba, ze ktos uczy sie od kolyski : )

Powtorki - powtarzac slowka w kazdym wolnym czasie, dzielic powtorki w ciagu dnia na mniejsze porcje, tzn. 3 minuty, 5 minut czy 10, to dobra chwila, aby je zrealizowac. Na lekcje potrzebne jest okreslone okienko czasowe dluzsze niz na powtorki. W nauce jezyka sprawdza sie maksyma: Lepiej mniej na raz a czesciej.
One more thing: Uwaznosc tzw. mindfulness jest potrzebna, gdy jestesmy rozproszeni zadna nauka nie jest przyswajana. O systematycznosci to kazdy etutorowicz wie....
Zmeczenie tez odgrywa duza role, ale co jest najwazniejsze w nauce jezyka? Having fun!
- 2 lata temu zmieniany: 2 lata temu
piotr.grela - Mikrolearning - nauka podzielona na mniejsze porcje czasowe. Łatwiej jest znaleźć czas i skupienie aby 2 czy 3 razy dziennie pouczyć się po 5-15 minut niż na raz 45 minut.

Mi chyba z racji wieku, spadają zdolności się do koncentracji.
15 minut do powtórek to teraz jest u mnie max, potem muszę sobie przerwać naukę oglądaniem serialu lub czytaniem książki po angielsku.

Ciekaw jestem jak to jest u ludzi młodych, tych oglądają TikToka...
- 2 lata temu
londynwarszawianka - To jest tak samo jak w klasie szkolnej czy na jakims wykladzie, po 90 minutach koncentracja spada i wtedy jest tzw.daydreaming, a nie nauka..., czas tez gra duza role, bowiem trzeba go znalezc.

Microlearning - to chyba najlepsze okreslenie :)
Meaning from the website:
https://www.valamis.com/hub/microlearning

Microlearning is an approach to learning new information in small chunks at a time. Typically, microlearning sessions are under ten minutes and can take as little as one minute to complete.
- 2 lata temu zmieniany: 2 lata temu
lena_p - piotr.grela skoro już o mlodych tych oglądających TikToka to ja naleze do ich grona.... nie znam osobiscie nikogo kto by się uczyl ponad poziom. mam taką jedną kolezanke ktora chodzi na dodatkowe zajęcia ale na eTutorze do tej pory nie widzialam nikogo.

Za rok ide do liceum ale juz czasami potrafie napisac cos na mature podstawową na 100% albo tak na oko z zaawansowanej na 70%
Bardzo nie lubie jak ktos z mojego wieku sie do mnie porównuje bo ja naprawde ucze sie jakies 10 lat (a poszlam do szkoly jako 5latka, rocznikowo 6latka) zawsze sluchalam ang piosenek, chodzilam na dodatkowy ang nawet poza przedszkolem
O microlearningu w nastepnym kom bo jest za dlugi ;)
- 2 lata temu
lena_p - Microlearning u mnie nie zawsze jest najwygodniejszy jak do 15 mniej wiecej siedze w szkole obiad itd. obiad i jakos nie do konca mam czas. czasem weczorem odpalam etutora ale maksymalnie na 20 min
W wakacje to wyglądało troche inaczej.... bralam sobie 4 lekcje przerabialam, troche powtórek... zchodziła 1-2 h
Nie do konca wiem jak to jest... moje doswiadczenie raczej nie jest za duze :)
- 2 lata temu
piotr.grela - Lena_p co do TikToka i problemu z koncentracją znalazłem taki cytat w książce Pana Klausa Szwaba, pt "The Fourth Industrial Revolution"
"Frequent interruptions scatter our thoughts, weaken our memory, and make us tense and anxious. The more complex the train of thought we’re involved in, the greater the impairment the distractions cause.

Back in 1971, Herbert Simon, who won the Nobel Prize in Economics in 1978, warned that “a wealth of information creates a poverty of attention".
- 2 lata temu
piotr.grela - Lena_p dam Ci jedną małą radę, nie musisz być ze wszystkiego bardzo dobra w szkole, nikt za kilkanaście lat nie będzie się tym interesował, nawet Ty o tym zapomnisz.
Przy obecnym postępie wiedzy jest to nie możliwe aby być ze wszystkiego najlepszy.
Ucz się z tych przedmiotów, które będziesz musiała w przyszłości zdawać egzaminy a wolny czas spożytkuj na naukę tego co Ci przyniesie korzyści materialne zawodowe np. nauka języków obcych, programowanie.

Im wcześniej ktoś zaczyna uczyć się języka obcego tym jego zdolności będą bliżej naitive speakera.

Kiedy ja zaczynałem naukę angielskiego w mojej bibliotece były liczne dzieła Lenina i tylko jeden podręcznik do nauki języka angielskiego...
- 2 lata temu zmieniany: 2 lata temu
piotr.grela - Lena_p przetestuj sobie znajomość angielskiego z tym vlogiem:
https://youtu.be/M9J0BCWY-7U
- 2 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 5

Ja też staram się dzielić naukę na wiele, mniejszych części. Nawet jak siedzę gdzieś w samochodzie i czekam kilka minut to uruchamiam sobie etutora i powtarzam kilka słówek lub słucham dialogów. Podejście - raz na dzień - jest dla mnie negatywne i nie przynosi dobrych efektów. Mi akurat najbardziej brakuje rozmawiania z kimś innym po angielsku...
F
Foxymf

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

reguluję naukę - to czego się uczę, zależy od --sił i czasu danego dnia. Oceniam iż 15 minut dziennie to sensowne minimum. Ciągłość uczenia ma bardzo duże znaczenie.

Trzeba chyba to widzieć, iż lekcji jest całkiem sporo. Lekcja jest generalnie 15 minutówką. Długo się uczę z etutorem.pl. Lekcje należy powtarzać, czasem bardzo powoli, czasem szybko.

Kluczowe w metodzie etutor są powtórki. W kolejnych powtórkach obudowuję hasło swoimi słówkami z wyrażeniami.
abmmichal
2 lata temuzmieniany: 2 lata temu
londynwarszawianka - Dobre uwagi wnoszace wiele do nauki jezyka. Mam pytanie: Po jakim czasie wrocic do przerobionej lekcji?
Odnosnie lekcji: na kazda poswiecam okolo 40 minut, w tym czasie sprawdzam nowe slowa i ednoczesnie czesciowo ucze sie gramatyki w trakcie. Uwazam, ze zbyt szybko przerobiona lekcja szybciej ‘wylatuje’ z pamieci.
- 2 lata temu zmieniany: 2 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

LW stawiasz bardzo ważne pytanie.
1. Lekcja powinna być porządnie przerobiona.
2. Jedni będą lekcję starannie przerabiać jednorazowo. Ja przerabiam ją najczęściej dwa razy w 24-48 godzin. Dla mnie nie ma to znaczenia jak to nazwę - jednorazowo czy dwa razy. Lekcja jest dobrze przerobiona. Kiedy pierwsza powtórka?

3 Nie szybciej niż po trzech miesiącach, nie później niż przed upływem roku. Kolejne powtórki zależą od przebiegu poprzedzającej powtórki.

3a. jeśli uczymy się bardzo intensywnie, powtórki powinny być częstsze.

takie jest moje doświadczenie.
abmmichal
2 lata temuzmieniany: 2 lata temu
londynwarszawianka - Dziekuje za podzielenie sie swoim doswiadczeniem.

Postaram sie wdrozyc te punkty 'w zycie', tez uwazam, ze kazda lekcja powinna byc dobrze przerobiona, wtedy mozna isc z danym materialem do przodu. Najlepiej od poczatku wyrobic sobie dobre nawyki w nauce, bowiem przyniosa one konkretne rezultaty w przyszlosci.
- 2 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

lw - dobrze, że potwierdzasz te podstawowe zasady. pewność zasad wykluwa się w boju porażek i zwycięstw. one nie są oczywiste.
abmmichal

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

lw - nie wychodzi mi zaproszenie Ciebie do grona przyjaciół. Czy mogłabyś takie zaproszenie do mnie wysłać? Byłoby mi miło. M.
abmmichal

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.