ZALOGUJ SIĘ

except / except for - różnice w użyciu

12 lat temu
Jakie są/ czy są różnice w użyciu tych dwóch przyimków? Analizując przykłady w DIKI , trochę się pogubiłam:
1. except- oprócz, poza
np. He's nice to everyone EXCEPT ME.
2. except for sth- z wyjątkiem czegoś, oprócz czegoś
np. EXCEPT FOR HIM, people in this town are very friendly.
W obydwu przykładach po "except" jest osoba ( mimo,że po "except for" powinna być rzecz zgodnie z DIKI).Czy można tych przyimków/wyrażeń przyimkowych używać wymiennie? Czy można używać ich obydwu w odniesieniu do osób?
R
renatabaczek

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

Witam.
Napiszę co wiem, może ktoś jeszcze coś doda do siebie:)
Dodam tylko iż są to moje informacje zebrane w całość z rożnych źródeł...

Są zamiennie stosowane z małymi wyjątkami.
Except for - daje poczucie personalizacji rzeczownika do którego się odnosi. Po za tym wydaje się być bardziej szczegółowe;

Except for my mother.
Except food.

Gdy zdanie rozpoczynamy od słowa Except przyimek "for" jest konieczny. Jeśli "except" występuje natomiast w środku, w drugim członie zdania można ten przyimek "for" pominąć:

Except for Mary , every one was satisfied - "for" musi być.
Every one was satysfied , except(for) Mary - "for" jest zbędne.

Except używamy przed przyimkami i spójnikami, "except for" natomiast nie!:

She's lovely except when she gets angry.
It's cold everywhere, except Madrid.

Po wyrażeniu "except for" zaimki osobowe występują w przypadku zależnym:
Everywhere was laughing, except (for) her - nie she.

"Except for" jest wymienne z "apart from".


Proszę o sprostowanie jeśli do moich informacji wkradł się błąd. Będzie to z korzyścią dla nas wszystkich:)

Pozdrawiam serdecznie.
E
efogt
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu
renatabaczek - Wiele ciekawych informacji, dzięki! Zastanawia mnie jeszcze to "something" przy except for. Dlaczego w przykładzie była osoba?
Pozdrawiam,
Renata
- 12 lat temu
efogt - Ja bym poczekała na info od innych. Pewnie ktoś jeszcze rozwinie ten temat. Poczekajmy:)
Pozdrawiam.
- 12 lat temu
efogt - Napisałaś:"W obydwu przykładach po "except" jest osoba ( mimo,że po "except for" powinna być rzecz zgodnie z DIKI)." Ale tak nie jest, wynika to informacji podanych przeze mnie... - 12 lat temu
quantum137 - Exsept,Exept...
Popraw na "except":)
- 12 lat temu
efogt - Dzięks:) he, he:) Zrobione. - 12 lat temu
efogt - Renata, kolega Rafał podał ciekawe linki które i mnie się przydadzą. I wszystko jasne:) - 12 lat temu
efogt - Jak się człowiek cieszy i pisze z pamięci to się diabełki cieszą. Zaraz poprawie Aniu:) Dziękuję:)
Przepraszam wszystkich za słowo EXCEPT, dopiero ćwiczę pisownię z tej lekcji, tez ją przerabiałam dopiero w tamtym tygodniu:)
- 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu
askawska - Właśnie się wgryzam w temat tego "except/except for" i powiem szczerze, jeszcze nie do końca rozkminiłam. Muszę porobić więcej ćwiczeń.
Jeszcze raz wielkie dzięki, Estero, za wszystkie wielce przydatne wskazówki.
- 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu
renatabaczek - Efogt, Twoje wyjaśnienia są bardzo wyczerpujące. Muszę jednak odnieść się do przykładów, które podałam w pytaniu. To nie ja je wymyśliłam, to są przykłady z DIKI. w obydwu przypadkach po "except"jest osoba-stąd moje wątpliwości.
Pozdrawiam i dziękuję wszystkim za zainteresowanie tematem.
Renata
- 12 lat temu
efogt - Nie ma sprawy, przerabiał lekcję i robiłam notatki z różnych źródeł na ten temat. Zawsze warto się podzielić. Po co ktoś ma szukać tego też cały dzień skro to już zostało znalezione i spisane:)He, he:)Również pozdrawiam serdecznie.
W porządku Renat, to zrozumiałe że masz wątpliwości. Ja podałam info. którym dysponuję:) Resztę zostawiam tym którzy mogą wyjaśnić coś więcej.
Renata, pozdrawiam również:)
- 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

quantum137
askawska - Dzięki, linki bardzo pomocne. - 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki