ZALOGUJ SIĘ

would you rather + bezokolicznik

12 lat temu
Z wyjaśnień w lekcji 30, przy konstrukcji "WOULD RATHER"
rozumiem,że zawsze trzeba używać po niej bezokolicznika, bez względu na to, czy pytamy o czynność ( "would you rather GO to the cinema?") czy o rzecz ( "would you rather HAVE caffee or tea?"). Szczególnie chodzi mi o ten drugi przypadek, czy zawsze będzie niezbędny bezokolicznik ?
R
renatabaczek

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 3

Jeżeli wyrażamy życzenie dotyczące innej osoby, czasownik ma formę czasu przeszłego:

I'd rather you stayed at home with me - Wolę, żebyś został w domu ze mną.

I'd rather you didn't smoke here - Wolałabym żebyś tutaj nie palił.

Jeżeli wyrażane przez nas życzenie dotyczy nas samych, stosujemy czasownik bezokolicznik bez ,,to".

Would you like to take a plane or a train?
- I'd rather fly. It's the quickest way to get there.
Wolisz polecieć samolotem, czy pojechać pociągiem? Raczej polecę. To najszybszy sposób, żeby się tam dostać.
slawek4

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Też przerabiałam tą lekcję w tym tygodniu. Jeśli to coś pomoże zostawiam kilka dodatkowych informacji...Wygląda to tak:

1. Prefer to do i prefer doing sth: użyjesz aby powiedzieć co wolisz: ogólnie.

I don't like cities. I prefer to live in the country lub I prefer living in the country.
a. róznice w struktutrze po "prefer":
- I prefer something TO something else czyli: I prefer this coat TO the coat you were wearing yesterday.

- I prefer doing something TO DOING something else czyli: I prefer driving TO traveling by car

- ale: I prefer TO DO something RATHER THAN (DO) something else czyli: I PREFER TO DRIVE RATHER THAN TRAVEL by train.
Ann PREFERS TO LIVE in the country RATHER TAHN in a city lub RATHER THAN LIVE in a city.

2. Natomiast :Would prefer i Would rather użyjemy jeśli ktoś chce coś ale nie ogólnie tylko > w konkretnych sytuacjach i o tym mówi lekcja 30.

3. Po trzecie i ostatnie: używamy jeszcze zwrotu:

- I would rather you did something - w tym zwrocie używamy czasu przeszłego ale znaczenie nie odnosi się do przeszłości tylko do teraźniejszości.

I mówimy I'd rather you did something a nie I'd rather you do something: I'll fix the car tomorrow, OK? I'd rather you did it today = I'd prefer this.
Is it OK if Ben stays here? I'd rather he came with us - nie he comes.

I'd rather make dinner now ale I'd rather YOU MADE dinner now a nie I'd rather YOU MAKE - to jest błąd.

Mam nadzieję że informacje się przydały.
Pozdrawiam.
E
efogt
renatabaczek - Dzięki za wyjaśnienia, być może nie zbyt precyzyjnie sformułowałam pytanie. Interesuje mnie druga sytuacja, pytanie o rzecz "would you rather HAVE coffee or tea?".Czy bezokolicznik "have" jest niezbędny czy można go pominąć?
- 12 lat temu
efogt - Nie ma sprawy, trochę się zagalopowała ale też kończę właśnie tę lekcje i pomyślałam że trochę więcej inf. się przyda:) - 12 lat temu
absolwentka - Do mnie chyba trzeba pisać bardziej "łopatologicznie", bo ni w ząb- nie kumam;/ Ale sobie skopiuje i poczekam na przypływ szarych komórek;) Pozdrawiam! - 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Do pytania w komentarzu:
Nie, nie można opuścić "have".
Jest ono tu konieczne, bo jest czasownikiem głównym tego zdania. "Would" to czasownik modalny, który sam w sobie nie jest nośnikiem typowego znaczenia czasownika (co robić?), a jedynie wprowadza znaczenie trybu przypuszczającego - napiłbyś się (would have).
Chodzi w skrócie o to, że "rather" to nie czasownik, tylko przysłówek (stopnia nasilenia, ale mniejsza o to) - znaczy dosłownie "raczej".
W obu zdaniach z Twojego pytania mamy czynność: go, have (w znaczeniu "drink"). Trochę namieszała tu chyba możliwość wyboru między dwiema opcjami (kawa czy herbata) w drugim przykładzie. Ale to nie ma znaczenia. Zwróć uwagę, że można zbudować analogiczne zdanie z "go":
Would you rather go to the pub or to the cinema?

PS. Podsumowując: w każdym zdaniu z "would rather" po "rather" musi być jeszcze jakiś bezokolicznik.
askawska
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu
renatabaczek - Dziękuję za odpowiedź, moje wątpliwości zostały wyjaśnione!
Pozdrawiam, Renata
- 12 lat temu
askawska - Cieszę się, pozdrawiam. - 12 lat temu
efogt - Dziękuję że pani to wyjaśniła:) Pozdrawiam serdecznie:) - 12 lat temu
askawska - Efogt, proszę mi tu nie "paniować". :) - 12 lat temu
efogt - Dobrze, nie bedę:) Proszę się więc przedstawić :) Ja Estera:) - 12 lat temu
askawska - Anna. Miło mi, Estero. :) - 12 lat temu
efogt - Mnie też miło Aniu:) Pozdrawiam:) - 12 lat temu
TopMan - A do mnnie poprosze Panie TopManie :D, a jak to dzwiecznie brzmi ROTFL.
Dziewczyny piszcie mniej i wolniej, bo na czytanie Was brakuje mi juz czasu...a madrze radzicie, oj madrze.
- 12 lat temu
efogt - Dobrze "Panie "manie" na topie":) He, he:) To "rotfl" to chyba do mnie pijesz, he, he:)Ale dobre to jest, naprawdę dobre.....:)I do tego komplemenciarz, he, he:) No to ładnie tak te...ehm..komplementy sypać jak z rękawa:):)Ładnie?:) - 12 lat temu
quantum137 - > Dziewczyny piszcie mniej i wolniej, bo na czytanie Was brakuje mi juz czasu...

hahaha!
Piszę do Ciebie w-o-l-n-o bo wiem, że wolno czytasz.
Rety nie ma to jak komentarz z jajem o 4am :D
- 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki