ZALOGUJ SIĘ

future perfect continous

12 lat temuostatnia aktywność: 12 lat temu
Czy zdanie:

Next month they will have been building this railway station for one and a half year.


mogę - bez zmieniania treści przekazu oczywiście - napisać w ten sposób:

Next month will be one and a half year since they have been building this railway.

?
violino

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

Hm... brzmi trochę dziwnie, zwłaszcza PP continuous po "since". Poza tym "one and a half" to w angielskim już liczba mnoga...
piter_c
askawska - Ale tu chyba nieważne, że liczba mnoga. Wiem, że jeśli chodzi o poprawność, to nie można sie powoływać na teksty piosenek, ale porównaj piosenkę Łysej Sinead:
It's been 7 hours and 15 days since you took your love away.
- 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu
askawska - Co do PPCont po "since" zgoda - dziwnie i raczej niepoprawnie jednak. Może tak: since they started building... - 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu
askawska - I może "It will have been one and a half year...? - 12 lat temu
askawska - Czyli razem:
Next month it will have been one and a half year since they started building this railway station.
???
- 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu
piter_c - Teraz jest znacznie lepiej, choć ja nadal upierałbym się przy liczbie mnogiej :)
"Next month it will have been one and a half years since they started building this railway station."
- 12 lat temu
piter_c - Tylko w jednym miejscu liczba mnoga, "years". - 12 lat temu
askawska - A to przepraszam. To zgoda. I dzięki.
Czyli nasza wspólna propozycja dla violino mogłaby brzmieć tak, jak napisałeś:
Next month it will have been one and a half years since they started building this railway.

Hmmm. W drugiej połówce mogłaby też być strona bierna. :)
- 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu
piter_c - "Next month it will have been one and a half years since this railway station was started building." - tak?
"Next month it will have been one and a half years since the building of this railway station started" - czy tak?
- 12 lat temu
violino - Dzięki, muszę przepuścić to przez szare komórki i przeanalizować teraz:)

Co do one and a half year(s) spróbuję to zgłosić do e-tutora jako błąd w takim razie, bo pierwsze zdanie pochodzi z ichniej gramatyki.
- 12 lat temu
violino - Fajną macie zabawę? :P Bo ja to w założeniu chciałam to zdanie jakoś uprościć :D - 12 lat temu
askawska - Violino, tak, ja się bawię znakomicie. Nie wiem, jak piter_c :)
Piter_c, to drugie to niestety nadal jest strona czynna. Chyba, że zrobimy "was started". Pierwsze jakoś mniej mi leży. Może raczej: "was started being built"? (dla podkreślenia progresywności)
- 12 lat temu
piter_c - To znacznie lepsze niż powtarzanie słówek. Ja wymiękam kiedy mam ponad 30.

Też po chwili zastanowienia zmieniłbym na "being built"
- 12 lat temu
piter_c - Czyli mamy:
"Next month it will have been one and a half years since this railway station was started being built."
"Next month it will have been one and a half years since the building of this railway station was started"
- 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu
askawska - Naprawdę bardzo miło spędzam czas. Mam nadzieję, że violino też ma ubaw.
Swoją drogą, jak się tak z bliska przyjrzeć, to zdanie wyjściowe, które umieściła violino w pytaniu było chyba najmniej pogmatwane. :)
- 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu
violino - Ja się bawię przednio ;) Tylko z analizą muszą poczekać, aż się czegoś napiję :D - 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Dodałabym "it" po "next month". Reszta wydaje mi się na pierwszy rzut oka poprawna, ale poczekajmy na opinie innych.
askawska
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.