ZALOGUJ SIĘ

sprzątaczka i biedronka - w angielskim i w polskim

zmodyfikowany: 12 lat temu
Chciałam się podzielić moja opinią na temat znaczenia tego słowa po angielsku.

cleaning lady - zdecydowanie lepiej brzmi niż nasza -sprzątaczka-.
jakoś tak milej dla ucha -
Nasza - sprzątaczka- brzmi - jak przedmiot do wykonywania jakiejś pracy .

Czy znacie jeszcze jakieś wyrazy podobnych cechach - lepiej brzmiących po angielsku?

ladybird - biedronka - bardzo miłe dla ucha zarówno w polskim jak i w angielskim.
spirulinka
TopMan - sprzataczka to rowniez cleaner co juz nie brzmi tak dobrze.
- 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

ladybird - w filmie A Bug's Life (http://en.wikipedia.org/wiki/A_Bug's_Life)
był dowcip na ten temat, gdy muchy w barze myślą, że biedronka to musi być kobieta, bo przecież "lady" - trudne do przetłumaczenia na polski

co do sprzątaczki, zauważ, że również w angielskim jest to zawód typowo kobiecy bo jest cleaning lady, nie ma cleaning lord, choć mówi się landlord i landlady, gdy to facet sprząta to jest on po prostu cleaner

nazwy zawodów w angielskim to typowe słowa z końcówką er lub or
brick layer
tailor
cleaner
sailor
Bilberry
TopMan - > cleaning lord,
No na pewno nie ma ale jest cleaning man.
cleaner to nazwa zawodu, nie jak sugerujesz
> gdy to facet sprząta to jest on po prostu cleaner.
Nazwa zawodu w tym przypadku nie ma nic wspolnego z plcia.
Cleaner to moze byc zarowno kobieta jak i mezczyzna.
Trudno sie jednak nie zgodzic, ze cleaning lady ladniej brzmi, ale nie wszedzie i nie zawsze jest ten zwrot uzywany, a szkoda.



- 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu
bird - Dokładnie tak jak piszesz TopMan. Podobnie jest z "police officer", gdzie mamy "policeman" i "policewoman".
PS. Bo po prostu "lady" ładnie brzmi :)
- 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu
TopMan - Tak Bird, lady brzmi bardzo "dumnie", a kazdy powinien byc dumny z wykonywanego zawodu.
W Polsce przeciez istnieje zawod: konserwator powiezchni plaskich z uwzglednieniem szczegolnej dbalosci o powierzchnie skosne...czy jakos tak :)
- 12 lat temu
Bilberry - ja tu tylko sprzątam, ja tam nie wiem... - 12 lat temu
bird - Podobnie ze słowem "human", gdzie mamy "woman" i "man".
Mizogin powie, że "human" = "man".
- 12 lat temu
Bilberry - pewien autorytet w dziedzinie gramatyki wyraził się, że zmarła niedawno poetka jest poetą, powiedział
Szymborska jest wielkim poetą, nie mówię poetką, bo znaczyłoby to, że jest wielka między poetkami, ona jest wielkim poetą, jest wielka pomiędzy poetami i poetkami
(cytat z pamięci)
czy to się komuś podoba, czy nie, męskie odpowiedniki często mają większe (bardziej ogólne) znaczenie i to zarówno w polskim jak i angielskim
- 12 lat temu
bird - No ja wiem, że język jest szowinistyczny. Taki tworzył się w czasach prymitywnych przy pomocy masy mięśniowej. - 12 lat temu
quantum137 - Śliski grunt i tyle, niestety nie ma dobrego wyjścia z tej sytuacji. - 12 lat temu
Bilberry - @bird a jaki miałby język być? wolałabyś, aby było odwrotnie?
jak pisał quantum137 nie ma dobrego wyjścia
- 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu
bird - Przecież nigdzie nie napisałam, iż wolałabym, aby było odwrotnie. Chciałabym, aby język był neutralny. Ludzki. - 12 lat temu
Bilberry - na marginesie, pamiętam z Shoguna, że w Japonii były dwa języki męski i żeński oraz że Europejczycy mający dużo kontaktów z kobietami uczyli się żeńskiego nie zdając sobie z tego sprawy i potem gdy rozmawiali z mężczyznami brzemili śmiesznie - 12 lat temu
violino - A tam szowinistyczny język zaraz. A mężczyzna to co niby? Forma męska może? :P - 12 lat temu
quantum137 - Biedronka to po angielsku "tesco":D - 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Najbardziej muzykalne słowa to te zawierające literę 'l' jak np. melody, oleander, lake, willow, jonquil

Mi się osobiście podobają słówka ubiquitous & brightness ;D
Marzyciel
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu
spirulinka - ja osobiście lubię village i butterflay no i flower ;)

- 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu
bird - "butterfly", a nie "butterflay" :) - 12 lat temu
Marzyciel - Zawsze czujna haha ;D - 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.