ZALOGUJ SIĘ

Mam pomysł moze go zaaprobujecie

12 lat temuostatnia aktywność: 11 lat temu
Angielski to specyficzny jezyk skladnia,czasy,idiomy ale jest jeszcze cos co dla mnie jest bardzo trudne do zapamietania bo duzo tego ale bardzo wazne w mowie np te wszystkie up,off,on itd.Chcialabym zaproponowac aby w jednym miejscu zapisywac takie wlasnie czasowniki zlozone i bedzie bardzo latwo dotrzec do tych czasownikow.Ja wczoraj łyknęłam dwa nowe keep off chronic przed ,trzymac sie z daleka od i back sb/sth up popierac kogos /cos potwierdzac.
ipon

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 4

Wydaje mi się, że Masz na myśli czasowniki frazowe. To bardzo trudny temat, gdyż mają po kilka znaczeń. Mam tutaj pokrewny link, gdzie rodowity nativ mówi, że są ich setki w użyciu. Od dłuższego czasu nad tym siedzę i nie jest łatwo. Ale większość rozpoznaję z kontekstu zdania. Ciekawy temat poruszyłaś. Pozdrawiam

https://www.diki.pl/radio/podcasty/mp3/?id=15453&play=1

http://www.ang.pl/nauka/slownictwo/2
slawek4
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu
ipon - Dzieki Sławku jak zwał tak zwał wazne o co chodzi linki linkami ale jak bedziemy dodawać takie czasowniki frazowe tutaj w jednym miejscu to chyba bedzie bardzo pomocne w ogarnięciu tego niby tak prostego języka - 12 lat temu
slawek4 - Te czasowniki frazowe stały się teraz moją pasją ponieważ zauważyłem, że prawie w każdym zdaniu występuje u Anglika jakiś frazal. Wcześniej nie zdawałem sobie sprawy z ważności tych konstrukcji. - 12 lat temu
ipon - Ja mam tak samo Sławku pozdrawiam i zewrzyjmy szeregi w masie siła więcej osób podzieli się swoją wiedzą na ten temat większosc skorzysta i o to chodzi aby sobie pomagać - 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu
slawek4 - To jest główną zaletą eTutora aby sobie pomagać i wymieniać opinie. - 12 lat temu
absolwentka - Ja założyłam nawet osobny zeszyt A5 i uczę się (na razie) po 2-3 dziennie. Moim zdaniem to dobry pomysł, aby tutaj codziennie kilka dodać (nie dużo), aby się nie zniechęcić- grupowe zakuwanie;p hehe Pozdrawiam! - 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Też się dołączam. Również mam założony zeszyt z frezalami i jak idę spac to próbuję wkuwać. Pozdr
jsepiol

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Pomysł ciekawy ale niemożliwy do wdrożenia, bo jak niby miałoby wyglądać szukanie czasowników z "off" albo tych z "put"?
Kto będzie poprawiał błędy, których znając frazele będzie od groma...
Kto je będzie pisał? Osoby początkujące - niemające wiedzy?

Wyglądać to będzie jak bardzo długa lista dyskusyjna z czasownikami ukrytymi pomiędzy setkami postów i dywagacji o poprawność danych zdań, czasowników, dopełnień itp.
Nie można tutaj stosować sortowania.

Nawet gdyby było to możliwe jest to zadanie dla kilku filologów na długie tygodnie, może miesiące by te główne zebrać, wypisać i odpowiednio przygotować (zdania itp.)

Chyba od 25 funtów jest darmowa wysyłka do Polski, więc po co utrudniać sobie życie:)
Tyle frazeli starczy prawie każdemu do końca życia:
http://www.amazon.co.uk/English-Phrasal-Verbs-Intermediate-Professional/dp/0521527279/ref=pd_sim_b_2
http://www.amazon.co.uk/English-Phrasal-Verbs-Use-Advanced/dp/0521684188/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1327783873&sr=8-1

Obie pozycje są przygotowane przez ekspertów językowych.
Zebrane są najważniejsze frazele, doskonale opisane z masą ćwiczeń itp.
Polecam!
quantum137
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu
Ewa_G1967 - Jest ta pozycja do kupienia w Polsce. Dzięki za link.
- 12 lat temu
quantum137 - Ok, to dobrze że jest, nie znam (już) polskich księgarń także dałem to co wiem :)
Podobno amazon ma wejść w tym roku do Polski.
- 12 lat temu
piter_c - Dobre pozycje. Wersję "advanced" posiadam i używam. Ze swojej strony poleciłbym jakiś dobry słownik. Ja używam tego:
http://www.amazon.co.uk/Collins-Cobuild-Phrasal-Verbs-Dictionary/dp/0007134029/ref=sr_1_6?s=books&ie=UTF8&qid=1327784716&sr=1-6
- 12 lat temu
quantum137 - Dobry słownik. - 12 lat temu
absolwentka - I Quantum137 sprowadziłeś nas na ziemie! Mój pomysł z zeszytem też, bo pewnie z błędami te czasowniki frazowe mam, biorąc pod uwagę mój poziom "laika". Eh.. Szkoda! Z drugiej strony przydał się kubeł zimnej wody od kogoś bardziej zaawansowanego w temacie. Pozdrawiam!;) - 12 lat temu
askawska - FRAZELE? A ja zawsze mówię "frejzale". :( - 12 lat temu
quantum137 - Jakoś mi się tak napisało :D
Najbezpieczniej nie kombinować i powiedzieć "phrasal verbs" :)

Co do zeszytu to jest to dobry pomysł pod warunkiem, że będzie robiony z głową (zawsze na podstawie wiarygodnych źródeł).
- 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu
askawska - Można sobie zrobić np. zeszyt w dwie strony i w jedną zapisywać według czasowników, a w drugą według przyimków. :) - 12 lat temu
quantum137 - Jeśli już mam coś doradzić to radze wykonywać to w edytorze tekstu, potem tylko myk do pdf i na drukarkę.
Zawsze można taka listę uzupełnić poprawić itp.
W oddzielnych kolumnach można umieszczać poszczególne elementy czasownika złożonego i później sortować pod różnymi kryteriami.
Komputer to pożyteczny zwierz jak się go poskromi;)
- 12 lat temu
quantum137 - Słyszałem kiedyś, że podobno pisanie ręczne inaczej (lepiej) wpływa na zapamiętywanie informacji.
Nie wiem czy jest to potwierdzona teoria ale zawsze można dmuchać na zimne i w wolnej chwili coś odręcznie napisać zamiast wciskać te biedne, wymęczone klawisze:)
- 12 lat temu
askawska - Tak, bo poskramianie poskramianiem, ale czasem się nie da z każdym nowym słowem lecieć. To może na szybko w kajeciku atramentem, a raz na jakiś czas do komputera. Wtedy każde słowo zobaczysz nie raz, nie dwa, a trzy albo i więcej razy. To dopiero by było dmuchanie na zimne. - 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu
quantum137 - Oczywiście się zgadzam z Tobą, zależy to od wielu czynników i nie ma co przesadzać. Ja często robię notatki w telefonie i później przenoszę na komputer.
Ważne by był w tym wszystkim pomysł i jego realizacja.
Czy to zeszyt, komputer czy fiszki, jak tam komu pasi:)
Natomiast mam jeden olbrzymi plik (kilkaset jednostek) gdzie na bieżąco dodaję jakiekolwiek wątpliwości, które muszę sprawdzić (słowa, cokolwiek niejasnego). Z czasem część z nich znika, a zabieram się za nie jak mam czas.
- 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu
askawska - Jedna moja pani od tłumaczeń na studiach miała taki zeszycik (a po pewnym czasie kilkanaście), w którym zapisywała wszystkie wątpliwości i ciekawostki językowe z prasy, telewizji, życia... Nazywała go "wołszebnaja kniżka pierewodczika", o ile dobrze pamiętam. Ty to robisz w olbrzymim pliku. Ot, postęp. :) - 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu
quantum137 - Tez miałem kiedyś zeszyciki, karteczki itp. ale doszedłem do wniosku, że się w tym wszystkim gubię.
Komputer rozwiązuje wszystkie te problemy:)
- 12 lat temu
efogt - Muszę się pochwalić iż posiadam książkę z czasownikami frazowymi którą podałeś Rafał. Ta książka to super sprawa, są tam nie tylko wszystkie najczęściej używane czasowniki frazowe ale także kontekst ich użycia oraz na każdej stronie masa ćwiczeń. Polecam pozycję. Ja mam ją w języku ang. ale jak mówi Ewa można ją także kupić w Polsce. Pozdrawiam i zachęcam do kupna podanej książki. - 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu
absolwentka - Dokładnie, gdy piszę ręcznie od razu zapamiętuje. Zauważyłam to na studiach, gdy miałam problemy z niektórymi ustawami;) Później zostaje tylko ćwiczyć wymowę, bo z tym gorzej. Na komputerze zawsze prościej. W pracy, gdyby nie Excel to bym się pogubiła z tymi wszystkimi bazami danych. Póki co na razie mam bazę słówek, które już umiem + pliki w Wordzie z ciekawymi informacja na temat gramatyki angielskiej lub wątpliwościami. Dziękuje za wszystkie sugestie;) Pozdrawiam! - 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Ja od dłuższego czasu używam tego programu.

http://www.jezykiobce.pl/angielski-idioms-phrasal-verbs,526.html

http://www.jezykiobce.pl/angielski-phrasal-verbs-nowa-edycja,575.html

Bardzo dobrze opisane w książce i podane przykładowe zastosowanie, a przede wszystkim płyta z plikami w*Mp3*, której słucham wszędzie, kiedy tylko wychodzę z domu. Po jakimś czasie bez zaglądania do książki stwierdziłem, że znam większość jak zastosować w praktyce. Uwagę swą skupiłem oczywiście na czasownikach frazowych; idiomy traktuję trochę mniej poważnie. Jeden czasownik frazowy ma kilka znaczeń, ale jak się słucha ich na okrągło można łatwo odróżnić ich znaczenie z kontekstu zdania i nie jest to trudne. Możliwe, że znacie te pozycje, ale dla Tych osób, które jeszcze się nie zetknęły z tym kursem gorąco polecam.
slawek4

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.