ZALOGUJ SIĘ

CONTRIBUTORY = czy to oznacza SKŁADKOWY (w sensie PŁATNY)

zmodyfikowany: 3 lata temuostatnia aktywność: 3 lata temu
W zdaniu dotyczącym programów pomocowych w USA, mamy dwa razy słówko CONTRIBUTORY

Entitlement programs can be broken into non-contributory and contributory programs

W Diki jest tylko słówko określające SKŁADKI, i jest to contributive.
W Google jest definicja: Contributory = (of a pension or insurance scheme) operated by means of a fund into which people pay.

Chciałem zatem potwierdzić, czy chodzi o płacenie składek oraz czy contributive jest synonimem contributory?
CONTRIBUTORY= składkowy
NON-CONTRIBUTORY = bezskładkowy


Pozdrawiam
TH

poniżej cały tekst:
Entitlement Programs of the federal government include Medicaid, Medicare, Social Security, Unemployment and Welfare Programs. Entitlement programs are rights granted to citizens and certain non-citizens by federal law. Entitlement programs can be broken into non-contributory and contributory programs.
H
halkins
piotr.grela - W Cambridge dictionary pisze, że oba słowa są synonimami:
contributive, adjective -helping to cause something:
a contributive factor
Synonim: contributory

Contributory: used to refer to something that you contribute to:
The company offers a contributory pension plan.

W ngramie, też wykres pokazuję, że contributory jest znacznie popularniejszy od contributive.

W wikidiff.com jest taka definicja:
As adjectives the difference between contributory and contributive is that contributory is of, pertaining to, or involving a contribution while contributive is tending to contribute; making a contribution.

Dla mnie ta ostatnia definicja jest masłem maślanym, nie rozumiem jej.
- 3 lata temu zmieniany: 3 lata temu
ang-nsw - Narażacie się na ochrzan, bo to wg Pani Klaudii należy zgłaszać na [...]@etutor.pl, a nie w Pytaniach.
"Zakładka Pytania służy do zadawania pytań językowych dotyczących kursu lub istniejących haseł".
Moim zdaniem, warto ryzykować - czasami na forum można się sporo nauczyć. Pytania kojarzą mi się ze wspomaganiem nauki, a nie korektą błędów, braków i usterek kursu.
- 3 lata temu zmieniany: 3 lata temu
piotr.grela - CONTRIBUTORY= składkowy
Programy socjalne dla tych co płacą składki zatrudnieni, samozatrudnieni.

NON-CONTRIBUTORY = bezskładkowy
Programy skierowane dla bezrobotnych, bezdomnych, emerytów.
- 3 lata temu zmieniany: 3 lata temu
halkins - @ang-nsw
Dla mnie takie ZATRZYMANIE SIĘ na dłużej przy jakimś słówku, to super nauka. Wiele razy mi się zdarzyło, że nauczyłem się bezmyślnie jakiegoś słówka, a potem natives nie potrafili skumać o co chodzi.

@Piotr - ta ostatnia odpowiedź to będzie to... ale tej definicji z wikidiff.com to tez nie mogę zrozumieć :-))))
- 3 lata temu zmieniany: 3 lata temu
ang-nsw - @halkin
To prawda, słowo lub zwrot, przewałkowane w praktyce, staje się mocno wyrytym w pamięci narzędziem do komunikowania się. Nie jest już abstrakcją wykutą powtórkami. Forum - to też praktyka. Szkoda, że zdarza się brak empatii i zrozumienia ze strony nauczycieli. Najlepszy uczeń, to taki, który cicho siedzi i nie zawraca głowy kłopotliwymi pytaniami.
Co do omawianych wyrażeń - spotkałem się z tłumaczeniem tej pary słów: "płatny i nieodpłatny".
- 3 lata temu zmieniany: 3 lata temu
piotr.grela - Teraz mam inną metodę nauki przerabiam mniej powtórek a o wiele dokładniej.
Staram się do każdego elementu dodać angielski opis i jedno lub dwa zdania przykładowe. Staram się słówko lub zwrot osadzić w jakimś kontekście. Jest trochę żmudne i nużące...
- 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 1

Cześć,

uzupełniłam zapis haseł w Diki:
https://www.diki.pl/slownik-angielskiego?q=contributory
https://www.diki.pl/slownik-angielskiego?q=noncontributory

Zachęcamy do tworzenia wątków w zakładce Pytania oraz Forum oraz komentowania tych już istniejących. Z pewnością bardziej dogłębne przyjrzenie się jakiemuś zagadnieniu może przełożyć się na jego lepsze zrozumienie. Wszelkie pytania lub wątpliwości dotyczące zagadnień gramatycznych oraz leksykalnych są mile widziane :)
Natomiast jeśli jakiegoś hasła brakuje lub może wymagać edycji pracownika eTutor, bardzo prosimy o zgłoszenie tego wysyłając wiadomość na [...]@etutor.pl lub przez wygodny formularz “Zgłoś sugestię” w Diki dostępny przy danym haśle. Umożliwi nam to sprawną edycję hasła.
klaudia.dol
Pracownik eTutor

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.