ZALOGUJ SIĘ

Present Simple/ Future Simple Różnica-czasy

zmodyfikowany: 3 lata temuostatnia aktywność: 3 lata temu
Mam pytanie, jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma zdaniami: The party starts at 7 o'clock. (Harmonogram, podkreślenie stałości, niezmienności) a The party will start.....(future simple-zwykłe przewidywanie?) bo ogólnie się takie przykłady trafiają, także z to be going to...(silne przesłanki)

I czy poprawne jest użycie I ..have a birthday next week zamiast It's my birthday next week? Ten zwrot chyba wygląda poprawniej.
P
pugisthebest
piotr.grela - Moim zdaniem, często nie ma wyraźnej granicy pomiędzy użyciem czasów teraźniejszych a kontrukcjami gramatycznymi wyrażajacymi czas przyszły.
Moim zdaniem wszystkie 3 zdania są poprawne i używane.

1. "The party starts at 7 (o'clock)"
To odbędzie się na pewno, zawsze się o tej godzinie zaczynają się imprezy.

2. "The party is going to start at 7 (o'clock)"
"The party is gonna start at 7"
Ale tu podkreślony jest zamiar.


3. "The party will start at 7 (o'clock)"
Tutaj użycie "will" kojarzy mi się z językiem formalnym.
Np. tak jak w zdaniu: "The Queen will see you".

A dodałbym jeszcze jedno zdanie:
4. "The party is starting at 7".
To już jest pewne.

https://youtu.be/2LSBme2M4Qo
- 3 lata temu zmieniany: 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 1

Dokładnie. Też mam takie wrażenie, że w szkole uczy się jednego a potem tak naprawdę więcej czasów niż 1 jest poprawne. Ale wydaje mi się, że na potrzeby szkoły podstawowej Present Simple będzie chyba najbardziej na miejscu.
P
pugisthebest
piotr.grela - Jesteśmy nauczani, że nie wolno stosować podwojnych przeczeń a w języku codziennym często się je stosuje.

Lub "If I were you I would do sth" ale ludzie mówią: "If I was you I would do sth".
Tak jak mówiłem są dwie gramatyki, jedna jest taka jaką ktoś by sobie życzył abyśmy używali (precriptive grammar) a druga realna tak jak ludzie używają (descriptive grammar).

Chociaż może pierwszą nawałbym gramatyką języka pisanego, oficjalnego a drugą gramatyką języka codziennego, potocznego.
- 3 lata temu zmieniany: 3 lata temu
pugisthebest - a mogę prosić o jakieś źródła, że will jest bardziej oficjalne? Bo jednak chodzi mi bardziej o język angielski akceptowany w szkole i e-mailu nieformalnym?

a co z tym zdaniem I have/will a birthday next week? It's my birthday next week.
- 3 lata temu zmieniany: 3 lata temu
piotr.grela - Większość kursów, w tym Etutor, mają to co jest wymagane na egzaminach. Nie ma się o co martwić.
Potem można od czasu do czasu zajrzeć sobie do książki: "Michael Swan - Practical English Usage" ale to jest dla "entuzjastów" języka angielskiego :-)
- 3 lata temu zmieniany: 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.