ZALOGUJ SIĘ

Pytania z be i do jak odróżnić

4 lata temuostatnia aktywność: 4 lata temu
Np.
1)Czy truskawki są czerwone? - Are strawberries red?
2) Czy jego syn jest inteligentny? - Is his son intelligent?
3)Czy twój brat gra w piłkę nożną? - Does your brother play football?
Czemu w 3 przykladzie nie postawimy "Are" albo w 2 "Do"
Proszę o wytłumaczenie mi tego szczegółowo . DZIEKI :D
izak9293

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 3

Zaakceptowana przez pracownika eTutor
Jak sam widzisz w tłumaczeniach z is/are w zdaniach masz "jest/są" a więc określenie cechy. Natomiast "do" oznacza działanie/robienie czegoś. Chociaż w angielskim nie jest to tak oczywiste, gdyż w present continuous możesz zbudować zdanie "Is your brother playing football?". Jednak znaczenie takiego zdania jest inne. W Twoim przykładzie chodzi o stwierdzenie czy brat w ogóle gra w piłkę, w moim przykładzie chodzi o czynność odbywającą się w danym momencie.
R
radmar2

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Zaakceptowana przez pracownika eTutor
Aby zrobić pytanie w języku angielskim do większości czasowników trzeba użyć słówka posiłkowego: "do" lub "does".

Do you love me? - Czy mnie kochasz?
How does is work? - Jak to działa?

Są czasowniki specjalne "to be", modalne can, will, would, may, might itp. i pytania tworzymy przez przestawienie, inwersje.

Is he at home? - Czy on jest w domu?
Will I go there? Czy ja tam pójdę?


Pamiętam wiele lat temu jak się zaczynałem uczyć angielskiego, nie mogłem zrozumieć dlaczego w zdaniu:
Does your brother play football?
jest "does" a nie "do", w końcu jest "your"

Na każdym etapie nauki angielskiego jest wiele pytań i niewiadomych...
piotr.grela

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Zaakceptowana przez pracownika eTutor
To jest niemal identycznie jak w języku polskim. Inaczej zdanie buduje się z czasownikiem to be (być, jest, są itp.) a inaczej z pozostałymi czasownikami (używamy do, does). Zauważ w przytoczonych zdaniach:
1/ Truskawki SĄ czerwone. Czy truskawki SĄ czerwone?
2/ Jego syn JEST inteligentny. Czy jego syn JEST inteligentny?
ale w 3/ Twój brat GRA w piłkę nożną. Czy twój brat GRA w piłkę nożną?
W dwu pierwszych przykładach czasownikiem tworzącym orzeczenie jest BYĆ (to be). Wówczas w j.angielskim pytania tworzymy przez tzw inwersję.
W trzecim przykładzie mamy inny (dowolny, choć są wyjątki) czasownik niż BYĆ (to be). Wówczas zawsze musimy używać czasownika posiłkowego do/does.
T
tlstar

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.