ZALOGUJ SIĘ

jaki czas na początku tego tekstu

zmodyfikowany: 12 lat temu
Sprawdzając jedną z prac natknęłam się na pewien zgrzyt, który ośmieliłam się poprawić. Okazało się jednak, że autorka tekstu wzorowała się na jednym z zadań w lekcji. Czy moglibyście zerknąć i ustosunkować się do czasów użytych w tym tekście, a zwłaszcza do użycia w pierwszym zdaniu Present Perfect. Na moje oko powinien być Past Perfect, choć rozumiem, że na tym etapie użycie tego czasu mogłoby zamącić w głowie uczącym się. Ale czy wobec tego cały tekst nie powinien być może listem/mailem z pobytu na festiwalu zamiast opowiadać o wydarzeniach przeszłych?
https://www.etutor.pl/lekcje/35/507/
Chętnie poznam Wasze opinie.
askawska

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

W pierwszym zdaniu w tekście jest prawidłowy czas czyli Present Perfect:) Jeśli chcemy podkreślić że jeszcze czegoś w życiu nie zrobiliśmy użyjemy Present Perfect, nie zrobiliśmy tego a więc nic straconego wszystko przed nami czego potwierdzeniem tego w tym tekście jest to że ta osoba właśnie po raz pierwszy na tym festiwalu się znalazła. Typowe nawiązanie przeszłe do teraźniejszości. Nigdy jeszcze tam nie byłam więc w każdej chwili może to się stać i właśnie się stało, byłam :(właśnie) może wczoraj, no i teraz o tym pisze podekscytowana że nigdy wcześniej tego nie zrobiłam.
Tak samo w jednym ze zdań tego tekst: "I've dreamed of meeting famous actors.."
Czyli, ja jak widzę PP w takim zdaniu to nawet jak nie ma okolicznika czasu "always" to natychmiast on mi tu przychodzi na myśl. Zawsze śniła i oto jej sen się ziścił, stało się to w jakiejś niedalekiej przeszłości a ona teraz nawiązuje do tego opisując to, związek przeszłości z teraźniejszością. Innym czasem by tego nie wyraziła. Present Perfect to specyficzny czas i muszę przyznać że mi też cały czas sprawia wiele trudności więc nie dziwią mnie Twoje wątpliwości. Past Perfect jest tu moim skromnym zdaniem(podkreślam że też cały czas się uczę) bezzasadny ale może niech inni coś napiszą....

Pozdrawiam.
E
efogt
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

1) I've never been to the Camerimage festival before, 2) so it was really exciting to attend such a major event.

W pierwszym zdaniu mówiąca osoba stwierdza, że nie była dotąd na festiwalu - nie była do czasu, gdy mówi.
W drugim zdaniu jest informacja, że osoba mówiąca uczestniczyła w festiwalu.
Rozumiem wątpliwość kol. askawskiiej - wg mnie logicziej byłoby powiedzieć:
I'd never been to the Camerimage festival before...
drumstick

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.