ZALOGUJ SIĘ

poprawność lekcyjnego zdania ?

4 lata temuostatnia aktywność: 4 lata temu
Mam pytanie czemu zdanie wzięte z jednej lekcji brzmi: " I tried to comfort the sad little girl. Próbowałem pocieszyć smutną małą dziewczynkę"

a nie np. I was trying to comfort the sad little girl.

Dzięki za odp.
Y
Ymek7

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

A to ciekawe pytanie, na które chyba nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
Ja też bym powiedział, że: "I was trying to comfort the sad little girl."

Co wcale nie musi być gramatycznie poprawne ale w języku mówionym, brytyjskim dość często słyszę Past Continuous bez podręcznikowego przerwania tego czasu inną czynnością.

Chyba w lekcjach z Panem Pawłem na kanale:" English is fun" spotkałem się z twierdzeniem, że my Polacy lubimy nadużywać czasu Past Continuous.
I z tym, ze 10% z czasu Past Simple jest tłumaczona na czas przeszły niedokonany.

https://youtu.be/WzQ-B_mbd-s
piotr.grela
4 lata temuzmieniany: 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Cześć,

jak wspomina piotr.grela, czas Past Continuous powinien według zasad gramatycznych być używany z czasem Past Simple dla kontrastu. Zdanie "I tried to comfort the sad little girl." jest wyrwane z kontekstu, nie znamy sytuacji, w której mogłoby ono paść, dlatego zakładamy, że mowa o jednorazowej czynności w przeszłości i używamy czasu Past Simple.

Przykładowe zdanie z Past Continuous mogłoby brzmieć "I was trying to comfort the sad little girl when she was crying". Mowa tutaj o dwóch czynnościach, które działy się w tym samym czasie (ja pocieszałam kogoś kiedy ten ktoś płakał).
klaudia.dol
Pracownik eTutor
4 lata temuzmieniany: 4 lata temu
parseq - Nie zrozumiałem: "Past Continuous powinien według zasad gramatycznych być używany z czasem Past Simple dla kontrastu".
Ten kontrast ma wyrażać zdanie w dwóch wersjach o nieco różnym znaczeniu? Jeśli tak, to czy można prosić o taki przykład?
- 4 lata temu zmieniany: 4 lata temu
klaudia.dol - Mam na myśli kontrast w postaci czynności dokonanej i niedokonanej, czyli np. "When I entered the room, he was trying to comfort her". Tutaj link do notatki z użyciem czasu Past Continuous: https://www.etutor.pl/lessons/en/a2/24/1/40447 - 4 lata temu zmieniany: 4 lata temu
parseq - Thx! . - 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.