ZALOGUJ SIĘ

Przedimek w nazwach ciał niebieskich (C1-47-3)

zmodyfikowany: 4 lata temuostatnia aktywność: 4 lata temu
Czy w lekcji C1-47-3, w polu Useful vocabulary, w zdaniu "Sun, Moon and Earth are aligned exactly with the Earth in the middle" nazwy ciał niebieskich nie powinny być pisane z przedrostkiem "the"? Czy może w przypadku wyliczeń przedrostek nie jest konieczny?
?
Gość
abmmichal - Pytanie jest bardzo dobre. Nie odpowiem na podstawie osobnego wyszukiwania odpowiedzi, ale na podstawie czucia.

- uwaga jeden - kiedyś Pani Ola Bracka - bardzo mnie boli, że jej nie ma z nami - na podobne pytanie odpowiedziała mi po prostu, iż jeśli subject jest prostym rzeczownikiem lub imiesłowem ( simple noun, or gerund as a noun; or complex noun ( tak jak tu) i jest na początku zdania (bardzo ważne) to articles ( the, a, an) a szczególnie the możemy pominąć.

- uwaga dwa, postaw the przed tymi nazwami Sun itd., przeczytaj zdanie w takiej wersji! Porównaj znaczenia zdania. Jeśli widzisz różnicę ( general, specific meaning) to jest to bardzo dobre wytłumaczenie zniknięcia the.
Brak..
- 4 lata temu zmieniany: 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 3

Nie wiem co się stało mój komentarz znikł I się odnalazł - napiszę później. Pytanie bardzo dobre. Jest jeszcze jeden argument który powinien być przedstawiony. O tym następnym razem.
abmmichal
4 lata temuzmieniany: 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Cześć,

we wskazanym zdaniu powinien się znaleźć co najmniej jeden rodzajnik. Na pewno zabrakło go przed pierwszym z wyliczanych elementów, czyli "the Sun...". Poprawiłam tę literówkę :)

Tutaj link do ćwiczenia: https://www.etutor.pl/lessons/en/c1/47/3/17570

Podczas wymieniania musimy pamiętać o tym, żeby użyć prawidłowego rodzajnika (zgodnego z kontekstem i liczbą (pojedynczą lub mnogą) danego rzeczownika) przed pierwszą z wymienianych rzeczy. W kontekście tego zdania mówimy o jedynym w swoim rodzaju słońcu, dlatego używamy "the". Co do wstawiania przedimków w dalszej części zdania, powiedziałam co najmniej jeden, ponieważ jeśli wszystkie słowa mają ten sam rodzajnik nie musimy go za każdym razem wstawiać, wystarczy, że zrobimy to raz. Oczywiście, wstawienie "the" przed "Moon" oraz "Earth" nie jest błędem :)

Pamiętajcie, że wstawiamy jeden rodzajnik albo wszystkie! Zdanie "the Sun, Moon and the Earth are aligned exactly with the Earth in the middle" jest niepoprawne.

Klaudia
klaudia.dol
Pracownik eTutor

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Pani Klaudio,
Czyli Pani twierdzi, iż jedynym odniesienie jest stan wiedzy ogólnej o ciałach niebieskich. Kontekst jest jakby bez znaczenia.

Jestem bardzo wdzięczny że Pani pomogła. Bo sprawę Pani sensownie uporządkowała.

Jedno the ma z całą pewnością sens, gdy wiemy o jakim układzie niebieskim mówimy. A jeśli 5 Einstein ów dyskutuje o metodzie odkrywania takich układów. Znaleźli ich 5 ale uważają może ich być nie mniej niż sto100 we wszechświecie.

Mimo skomplikowania myślę że dobry przykład ogólnego znaczenia Sun przedstawiłem.
abmmichal
4 lata temuzmieniany: 4 lata temu
tlstar - Ale czy wówczas nie byłoby z małej litery? - 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.