ZALOGUJ SIĘ

"Why if he don't" serial Eastenders

zmodyfikowany: 4 lata temuostatnia aktywność: 4 lata temu
W serialu Eastenders spotkałem się ze zdaniem:
"Why if he don't"
Co jest potwierdzeniem mojej tezy, że istnieją 2 rodzaje gramatyki.
Jedna ta formalna, nakazowa, standardowa, która mówi nam jak mamy mówić. Druga ta faktyczna ( niestandardowa) czyli jak ludzie mówią, w tym mój zięciuniu.

Ciekawa jest sprawa z "was" i "weren't"
Gdzie w twierdzeniach I, you, he, she, it, we, they jest "was"
a w przeczeniach: I, you, he, she, it, we, they jest "weren't".
piotr.grela
tlstar - Piotrze, zapędzasz się ostatnio w tzw. "kozi róg". Nie ma dwóch rodzajów gramatyki! Jest jedna. Ta prawidłowa. Te inne to tylko NIEGRAMATYCZNE zdania, wypowiedzi, powiedzenia. - 4 lata temu
piotr.grela - O ile użycie "he / she don't" jest nieakceptowane w piśmie, na testach lub np. na seminarium naukowym o tyle w mowie codziennej używanie tego rodzaju gramatyki nie jest przestępstwem.

Moim zdaniem nie ma jednego angielskiego, wymowy i gramatyki.
Język mówiony powstał o wiele wcześniej od języka pisanego i jest on bardziej podatny na zmiany. To, że coś niezapisane, nie znaczy, że nie istnieje.
https://youtu.be/_OkF7L_pPvU

Udało mi się mojego szwagra przekonać do Etutora i czasami, mi zarzuca, że w Etutorze, właściwie w Diki, wymowa, transkrypcja, nie jest taka jak w słowniku PWN czy innym. Nie ma jednej i słusznej wymowy, tak jak nie ma idealnego słownika. Nic w życiu nie jest czarno-białe.
- 4 lata temu zmieniany: 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 1

Sluchaj, ludzie za granica , w uk czy usa tak kalecza angielski ze to jest poezja. Spotkasz to w piosenkach czy tv.
H
hubertg
piotr.grela - Ludzie nie kaleczą angielskiego, tylko my nie znamy innych odmian angielskiego jak RP English, zwanym Queen English czy Posh English.
Kto jest winny, nasz system edukacji.
Nawet BBC odchodzi od jedynego "słusznego i prawidłowego" angielskiego.
A znalazłem ciekawy artykuł:
"BBC won’t employ 'posh’ voices any more"
https://www.telegraph.co.uk/news/celebritynews/10174136/BBC-wont-employ-posh-voices-any-more-says-Charlotte-Green.html

Na koniec znalazłem jeden ciekawy cytat: "It is impossible for an Englishman to open his mouth without making some other Englishman hate or despise him." George Bernard Shaw
- 4 lata temu zmieniany: 4 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.