ZALOGUJ SIĘ

wymowa want i won't - jak odróżnić?:)

zmodyfikowany: 12 lat temu
ok, przyznam się szczerze że długo w utworze Linkin Park - Faint słyszałam "don't turn your back on me, I WANT be ignored", dziwiło mnie trochę, że ktoś chce być ignorowany ;)) natomiast brak _to_ (i want to be ignored) zrzucałam na licentia poetica ;) wiadomo, teksty piosenek nie zawsze są idealne pod względem gramatycznym. żyłam w tej nieświadomości wiele długich lat i dopiero podczas wczorajszego wieczornego joggingu olśniło mnie - przecież tam jest won't!
skupiłam się na tym problemie i doszłam do wniosku, że nie odróżniam tych dźwięków. w słowniku diki brzmią dla mnie tak samo. czy macie jakieś rady jak to wychwycić? oczywiście rozumiem różnicę w konstrukcji gramatycznej
1. I want TO do something.
2. I won't do something.
ale np. podczas oglądania filmu nie zawsze usłyszy się każde pojedyncze słowo a taki błąd może znacznie zmienić sens przekazu ;)
hotaru85
spirulinka - Lubię znać teksty piosenek i również miałam tego typu problemy, dlatego też teraz jak czegoś nie kumam ,albo wydaje mi się pozbawione sensu sprawdzam na stronie tłumaczeń i korzystam z DIKI:) - 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 5

to jedna z tych par, z którymi osobiście mam problem
wmowa jest różna:
http://en.wiktionary.org/wiki/want
http://en.wiktionary.org/wiki/won%27t
ale ja wymawiam tak samo :P
Bilberry

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Kolejnym słówkiem będzie:
can i can't- wymawiane zbyt szybko zabrzmią podobnie myląco.
Hermenegilda
Bilberry - wymawianie "can't" jest niebezpieczne bardzo łatwo powiedzieć "cunt", a to nie brzmi dobrze w towarzystwie, dlatego lepiej zawsze mówić "cannot" - 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

want niż won't wymawia się nieco inaczej - widać to dobrze w słownikach w zapisie fonetycznym (takie straszne "ksacki"), którego dźwięk należy artykułować - niestety nie dysponuję klawiaturą do znaków fonetycznych żeby to zobrazować, a w eTutorka obrazków wkleić sie nie da -:(

ale trochę pokombinowałem i...zapis dla wymowy BrE jest wg słownika Cambridge jest następujący

won’t = [ wəʊnt ]
want = [wɒn|t]

Dla zainteresowanych: http://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C4%99dzynarodowy_alfabet_fonetyczny

warto poklikać w literki na rysunku:

Poniżej przedstawiono samogłoski kardynalne wpisane w tzw. czworokąt samogłosek

może to ułatwić próbowanie wydobycia z siebie właściwych dźwięków
TLK
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu
Elwirka777 - Ja również ubolewam nad brakiem fachowej klawiatury, ale od czego są sposoby! ;)

Zdecydowanie w "won't" jest dwudźwięk (tzw. diphthong), natomiast w "want" tylko jedna samogłoska. W zależności od wielu czynników może to być krótkie "o", długie "o", nawet długie "a" (oczywiście wariacji może być bardzo wiele) Niemniej jednak TLK ujął rzecz fachowo i zdecydowanie polecam zamieszczoną przez Niego transkrypcję.

- 12 lat temu
Elwirka777 - Zachęcam do zaglądania do dobrych słowników, w takich powinnaś znaleźć transkrypcję fonetyczną haseł. Osobiście mogę polecić "Longman Dictionary of Contemporary English" (ang-ang).

Ps. Fonetyka była jednym z moich ulubionych przedmiotów na studiach filologicznych, dlatego też bardzo chętnie odpowiem na pytania z tej dziedziny:)
- 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

can i can't to jeszcze nic :)

Co powiecie na pomyłkę 'can't' z 'cunt' ... jak ktoś ma pecha to może zaboleć;)
Jest też słowo 'cant', angielski to normalnie pole minowe:D

PS. want vs won't było już kiedyś przeze mnie wyjaśnione (i to kilkukrotnie) ale wybaczcie mi ... nie chcę mi się tego szukać bo na pytania które są w kółko powtarzane mam alergię.

PS. Do wymowy jest jeden bardzo dobry słownik:
English Pronouncing Dictionary.
To właśnie na nim wzorowane są (niektóre) inne słowniki(okrojone pod kątem fonetycznym jak CALD/OALD).
quantum137
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Dla zainteresowanych: znalazłem "generator znaków specjalnych" w którym jednym
z mozliwych układów jest "Symbole fonetyczne" - zmiana grupy znaków pod przyciskami ze znakami u dołu przed reklamami
(znaki można wyświetlać jako znaki graficzne lub kody )

http://toolpaq.com/pl/generator_znakow_specjalnych/
TLK
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu
quantum137 - Czy to coś umie przeczytać owe symbole? - 12 lat temu
TLK - to coś umożliwia napisanie owych symboli --:)

[i jeszcze kilka innych układów np. do zapisu szachowego też jest układ]
- 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu
quantum137 - oki, dobre i to:-) Dzięki za link. - 12 lat temu
Elwirka777 - Super, na pewno się przyda :)))
DZIĘKUJĘ !
- 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.