ZALOGUJ SIĘ

Zaimek w czasowniku frazowym - prośba o wyjaśnienie

5 lat temuostatnia aktywność: 5 lat temu
Dobry wieczór,

W lekcji A2-46-3 występuje następujące zdanie:

I'm happy she got over it.

Czy nie powinno ono brzmieć:

I'm happy she got it over.
M
Marcin_1988

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 4

Zaakceptowana przez pracownika eTutor
Jeśli zdanie ma oznaczać "Cieszę się, że otrząsnęła się z tego.", to należy stosować schemat: "get over something".
Czyli "I'm happy she got over it." jest (bardzo) poprawne.

Po zmianie kolejności na "get something over" zmienia się też znaczenie na: "przekazywać coś, zakomunikować coś".

Można też zerknąć do słownika: https://www.diki.pl/slownik-angielskiego?q=get+over+something
parseq
5 lat temuzmieniany: 5 lat temu
darkobo - "get something over" ma też znaczenie zakończyć coś, mieć coś za sobą, mieć coś z głowy i jeśli "Cieszę się, że one ma to z głowy" to "she got it over" też byłoby poprawne. Ale w tłumaczeniu takim jak w lekcji (otrząsnęła się( jest OK.

https://www.diki.pl/slownik-angielskiego?q=get+something+over
- 5 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Chodziło mi bardziej o to, że zaimek zostaje na końcu. W czasownikach frazowych powinien on być wstawiony w środek. Jest to jakiś wyjątek?
M
Marcin_1988

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Zauważyłem, że część czasowników frazowych daje się stosować w obu szablonach:
"verb sb/sth adverb" i "verb adverb sb/sth" (i takie najbardziej lubię :-) ), czyli zaimek mogę postawić na dwa sposoby i jest Ok (= przechodnie, rozłączne czasowniki frazowe).

Dla pozostałej części czasowników frazowych zmiana kolejności jest albo niepoprawna albo prowadzi do niepożądanej zmiany znaczenia.
Nie wiem w jakiej proporcji do siebie są obie grupy. Tak czy owak musimy się więcej wyuczyć na pamięć, co i mnie boli. :-(

Np. "care about sth": "I don't care about it" - tu zaimek "it" musi być po przysłówku "about".
"turn sth off / turn off sth" - oba warianty Ok.
parseq
5 lat temuzmieniany: 5 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Cześć,

phrasal verbs składają się z czasownika i przysłówka. Wiele z tych czasowników wymaga dopełnienia, co sprawia,że przysłówek może znajdować się zarówno przed jak i po dopełnieniu, jeśli dopełnienie nie jest zaimkiem osobowym (you, us...). Dla przykładu:

My aunt brought up two kids alone. (przysłówek przed dopełnieniem)
My aunt brought her daughters up to be obedient. (przysłówek za dopełnieniem)

Gdy dopełnienie jest zaimkiem osobowym, jest on zawsze umieszczany przed przysłówkiem:

I can’t tell him off all the time. He’s a grown-up.

Zdania “I'm happy she got over it” oraz “I'm happy she got it over” są poprawne.
W pierwszym zdaniu “it” może być chorobą, wypadkiem (kontekst jest podany w lekcji), natomiast w drugim zdaniu “it” jest zaimkiem osobowym, dlatego znajduje się przed przysłówkiem.

Pozdrawiam
Klaudia
klaudia.dol
Pracownik eTutor
Marcin_1988 - Czy istnieje w kursie jakaś lekcja, która dokładnie to wyjaśnia? Niestety nadal jest to dla mnie nie zrozumiałe. - 5 lat temu
klaudia.dol - Lekcje z phrasal verbs można znaleźć na poziomie B1, a dokładniej w lekcji 12, tutaj link: https://www.etutor.pl/lessons/en/b1/12/1 - 5 lat temu
parseq - @Marcin_1988: Lekcja B1/12/2: nieprzechodnie i przechodnie czasowniki frazowe, rozłączne i nierozłączne czasowniki frazowe. - 5 lat temu zmieniany: 5 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki