ZALOGUJ SIĘ

Narciarstwo - słówka i wyrażenia niezbędne na stoku

25.02.2021

Powrót do listy wpisów

Co powiedzieć po angielsku, aby wypożyczyć narty? Jak wykupić lekcję z instruktorem? Jak poprosić o pomoc w razie potrzeby? Poniższy wpis odpowie na te pytania i rozwieje Twoje wątpliwości. Znajdziesz w nim słownictwo, dzięki któremu na pewno poczujesz się pewniej w komunikacji nie tylko na alpejskich stokach.

W tym roku nie mieliśmy możliwości w pełni nacieszyć się sportami zimowymi. Jeszcze do niedawna z szusowaniem na stokach było ciężko. Teraz mamy okazję nadrobić zaległości. Nikt jednak nie wie, ile potrwa ta narciarska beztroska - zarówno z powodu pandemii, jak i zbliżającej się wielkimi krokami wiosny. Póki można, korzystajmy - z nart (bezpiecznie i rozsądnie) oraz z angielskiego słownictwa (bez zahamowań), które przyda się na zagranicznych stokach, jeśli nie w obecnym, to w kolejnym sezonie.

Angielskie wyrażenia niezbędne na stoku

No właśnie, alpejskie stoki. Czujesz dreszczyk emocji, kiedy o nich myślisz? Ciekawe czy jest spowodowany tęsknotą, czy raczej obawą, że możesz mieć problem z dogadaniem się tam po angielsku. Don’t worry, spieszymy z odsieczą. Zebraliśmy najpotrzebniejsze słownictwo, dzięki któremu wypożyczysz sprzęt, zasięgniesz niezbędnych informacji, a nawet utniesz sobie small talk pod wyciągiem.

Zacznijmy od najważniejszego, czyli zakupu czy też wypożyczenia sprzętu narciarskiego - po angielsku skiing equipment. Narty to skis, buty narciarskie - ski boots, kijki - ski poles, a kask - ski helmet. Do tego dochodzi odpowiednia odzież, ale tej raczej nie wypożyczysz.

ski - narta
Could you help me take off my skis?
Czy mógłbyś mi pomóc zdjąć narty?

ski pole - kijek narciarski
Someone stole our ski poles when we were in a parking lot. 
Ktoś ukradł nasze kijki narciarskie, kiedy byliśmy na parkingu.

Jeśli nie chcesz kupować nart, butów i innych akcesoriów, możesz udać się do ski rental i tam wypożyczyć sprzęt narciarski (rent skiing equipment). Znajdziesz ją zapewne przy każdym stoku i w każdym kurorcie narciarskim (ski resort ). Jeśli nie wiesz, gdzie znajduje się wypożyczalnia - zapytaj kogoś, pamiętając oczywiście o zwrotach grzecznościowych: 

ski rental - wypożyczalnia nart
The nearest ski rental is just around the corner. 
Najbliższa wypożyczalnia sprzętu narciarskiego jest tuż za rogiem. 

rent skiing equipment - wypożyczyć sprzęt narciarski 
Excuse me, do you know where I can rent skiing equipment?
Przepraszam, czy wiesz, gdzie mogę wypożyczyć sprzęt narciarski?

Jak to mówią - koniec języka za przewodnika. Kiedy dotrzesz do wypożyczalni i będziesz mieć już za sobą wymianę powitań, powiedz, co Cię sprowadza - chociaż to raczej oczywiste, bo nie przychodzi się do wypożyczalni po kawę albo ciasto :).

I’d like to rent full skiing equipment: skis, boots, poles and helmet. 
Chciałbym/chciałabym wypożyczyć sprzęt narciarski: narty, buty, kijki i kask.

Pytanie o cenę wypożyczenia sprzętu za dzień będzie brzmiało tak jak poniżej. Możesz dowolnie modyfikować jego końcówkę, w zależności od tego, na jaki czas chcesz go  wypożyczyć - kilka godzin, weekend, tydzień. Najlepiej od razu zapytać, czy należność trzeba uregulować z góry, czy dopiero przy zwrocie sprzętu.

How much is it per day?
Ile kosztuje dzień?

Should I pay now, in advance?
Czy mam zapłacić teraz, z góry?

Angielskie wyrażenia związane z narciarstwem

Narty wypożyczone, więc czas na jeżdżenie. Chyba że chcesz wcześniej podszkolić się w jeździe na nartach czy na snowboardzie. Możesz wykupić lekcję z instruktorem (ski instructor  / snowboard instructor ). Jak zrobić to po angielsku? Zajrzyj do naszego kursu Travel English. Znajdziesz w nim niezbędne słownictwo i przykładowe dialogi.

snowboard instructor - instruktor snowboardu
My cousin is a snowboard instructor. I’ll give you his number. 
Mój kuzyn jest instruktorem snowboardu. Dam ci jego numer.

Jeśli jesteś już z nartami w miarę za pan brat, można zacząć szusowanie. Do tego przyda się karnet na wyciąg, czyli ski pass . Stok narciarski to po angielsku ski slope . Wyciąg to z kolei - w zależności od rodzaju - ski lift , czyli wyciąg krzesełkowy oraz drag lift , surface lift  lub T-bar , czyli wyciąg orczykowy.

ski slope - stok narciarski 
Ski slopes in the Alps are the best.  
Stoki narciarskie w Alpach są najlepsze.

ski lift - wyciąg narciarski
I have always been afraid of ski lifts
Zawsze bałam się wyciągów narciarskich.

Angielski small talk na stoku

Mamy nadzieję, że nie obleciał Cię strach po zapoznaniu się z powyższymi rozmówkami i wyrażeniami. Nadszedł czas na pogawędkę na stoku! Musisz przecież wiedzieć, jak zagaić rozmowę lub poprosić o pomoc, jeśli będziesz mieć problem, na przykład, z zapięciem nart :). Jeśli ktoś zada Ci jedno z dwóch poniższych pytań, będziesz już wiedzieć, o co mu lub jej chodzi.

Is it your first time on a ski slope?
Czy to twój pierwszy raz na stoku?

How long have you been skiing?
Od jak dawna jeździsz na nartach?

Jeżeli znajdziesz się w sytuacji, w której będziesz potrzebować pomocy, zapytaj:

Excuse me, could you help me with…? 
Przepraszam, czy mógłbyś/mogłabyś mi pomóc z…?

Natomiast kiedy zobaczysz kogoś, kto może potrzebować Twojej pomocy, zapytaj:

Do you need a hand with…?
Potrzebujesz pomocy przy/z…?

Need a hand  dosłownie znaczy potrzebować ręki i to tłumaczenie wydaje się idealnie pasować do narciarskiego stoku, gdzie często trzeba podać rękę komuś, kto akurat musi podnieść się po upadku lub ma problem z utrzymaniem równowagi. Pamiętaj, że wyrażenie tłumaczymy jednak jako potrzebować pomocy

Chcąc pochwalić warunki na stoku, jeśli są wyśmienite, albo dla kontrastu ponarzekać na pogodę, jeśli ta nie odpowiada oczekiwaniom narciarzy, możesz użyć jednego z dwóch poniższych zdań.

The conditions on a ski slope are excellent. 
Warunki na stoku są wyśmienite.

Today's weather is not the best for skiing. 
Dzisiejsza pogoda nie jest najlepsza do jeżdżenia na nartach.

Teraz wystarczy jedynie dodać do powtórek wyrażenia i zdania z tekstu i słownictwo niezbędne podczas wyjazdu na narty będziesz mieć w małym palcu. Wszystko zebraliśmy na liście poniżej.

LISTA SŁÓWEK

Jeśli chcesz poznać więcej słówek związanych z zimą i sportami zimowymi zapraszamy do naszych poprzednich wpisów: Ski & skate, czyli mówimy po angielsku o sportach zimowych oraz Angielskie idiomy i inne wyrażenia związane z zimą
Pamiętaj także o lekcji specjalnej Góry wysokie, w której znajdziesz przydatne słownictwo i sporo ciekawostek. Możesz ją wykonać za darmo do 7 marca. Po tym terminie będzie można kupić ją w sklepie za zgromadzone monety.

Ucz się angielskiego z eTutorem!
Odkryj najpopularniejszy w Polsce kurs online Sprawdź

Hej, chcesz coś z eTutora?Złap rabat -40% na kurs angielskiego!SPRAWDŹ >>Zamknij