ZALOGUJ SIĘ

Po angielsku o górach, czyli praktyczne słówka i wyrażenia

28.08.2020

Powrót do listy wpisów

Góry mają w sobie coś magicznego. Są piękne i majestatyczne, a zarazem groźne. Potrafią zmęczyć, ale też wyciszyć. Może właśnie taka mieszanka sprawia, że działają jak magnes i kiedy już zaczniesz po nich chodzić, to nie chcesz przestać? Każda kolejna wyprawa budzi zachwyt krajobrazami, o których można by opowiadać w nieskończoność. No właśnie… jak opowiadać o górach po angielsku?

Przedstawiamy angielskie słownictwo, które warto poznać przed wyruszeniem na zagraniczne górskie szlaki, a także po to, aby móc wymieniać się wrażeniami z innymi fanami pieszych wędrówek. 
Ruszajmy więc w góry! Let’s go to the mountains!

Jak mówić o górach po angielsku

Dokładnie tak powiemy, kiedy będziemy chcieli zaproponować komuś wyjazd do Zakopanego, Karpacza, Szczawnicy czy innego górzystego miasteczka - użyjemy zwrotu go to the mountains . Pamiętajmy o odpowiednim przyimku - TO.

go to the mountains - jechać w góry
I love going to the mountains
Kocham jeździć w góry
I’m going to the mountains next week.
W przyszłym tygodniu jadę w góry.

Kiedy już dotrzemy do celu naszej podróży, czyli górskiej miejscowości, możemy z czystym sumieniem powiedzieć, że jesteśmy w górach. Może nie w samym ich sercu - na szlaku albo na szczycie - ale na pewno jesteśmy in the mountains . Tutaj również pamiętajmy o właściwym przyimku miejsca - IN.

in the mountains - w górach
I take a lot of pictures when I’m in the mountains
Robię dużo zdjęć, kiedy jestem w górach
We like spending weekends in the mountains
Lubimy spędzać weekendy w górach.

Teraz nadszedł czas na chodzenie po górach. Po angielsku możemy powiedzieć o tym na dwa sposoby: walk in the mountains lub hike in the mountains.

walk/hike in the mountains - chodzić po górach
If you want to walk in the mountains, you need proper boots. 
Jeśli chcesz chodzić po górach, potrzebujesz odpowiednich butów. 
I used to hike in the mountains with my grandpa. 
Chodziłam kiedyś po górach z moim dziadkiem.

Angielskie słownictwo przydatne w górach

Wędrówkę zwykle zaczynamy od podnóża góry, czyli - mówiąc po angielsku - znajdujemy się at the bottom of the mountain (od angielskiego wyrażenia at the bottom of something ) Wybieramy szlak (mountain trail ) i... wspinamy się na szczyt, czyli mountain top  lub mountain peak . Na samej górze, mimo bólu mięśni i zadyszki rozpiera nas duma i uśmiech nie schodzi z twarzy.

at the bottom of something - u podnóża czegoś (np. góry)
The hut is located at the bottom of the mountain.
Chata znajduje się u podnóża góry
mountain trail - szlak górski
The weather was terrible and the mountain trails were almost empty. 
Pogoda była okropna i górskie szlaki były niemal puste. 
mountain top/peak - szczyt górski
The mountain top is covered in snow.
Szczyt góry jest pokryty śniegiem.

Szczyt to po angielsku również summit . Można używać go w kontekście gór, ale także tych bardziej metaforycznych szczytów, czyli międzynarodowych spotkań głów państw lub przedstawicieli rządów. Takie spotkanie to po angielsku summit meeting  (lub po prostu summit), czyli spotkanie na szczycie.

Odnośnie górskich szczytów i wysoko postawionych osób - czy będą one high  (wysokie) czy tall  (wysokie)? Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, kliknij w link i przeczytaj, kiedy i jak używać przymiotników high oraz tall.

To, że dotarliśmy już na szczyt nie oznacza, że to koniec angielskiego w górach. Jakie jeszcze słowa i zwroty związane z górami i pieszymi wędrówkami powinniśmy znać? 
Do niektórych dobrze nam znanych słów wystarczy dodać mountain  i powstanie nowe, “górskie” słowo. Mountain guide  to przewodnik górski, mountain landscape  to górski krajobraz, a z kolei mountain hut  (hut , to po angielsku chata), to schronisko górskie.

mountain guide - przewodnik górski (o osobie)
Did you hire a mountain guide?
Czy wynająłeś przewodnika górskiego?
mountain landscape - krajobraz górski 
We bought a painting of a mountain landscape
Kupiliśmy obraz z górskim krajobrazem
mountain hut - schronisko górskie
This mountain hut is famous for its delicious pancakes. 
To schronisko górskie słynie ze swoich pysznych naleśników.

Skoro jesteśmy już przy schroniskach, warto wspomnieć o ogniskach (campfire ), które zazwyczaj można nieopodal nich zorganizować. Nie ma nic bardziej klimatycznego niż ognisko pośród górskich szczytów pod rozgwieżdżonym niebem. Jeśli jeszcze tego nie doświadczyliście, spróbujcie koniecznie.

campfire/bonfire - ognisko
After a long day we gathered around the campfire, played guitars and sang songs. 
Po długim dniu zebraliśmy się wokół ogniska, graliśmy na gitarach i śpiewaliśmy piosenki.

Jeśli macie ochotę poznać jeszcze więcej angielskiego słownictwa związanego z górami, zajrzyjcie koniecznie do naszej najnowszej lekcji specjalnej Na górskim szlaku! Oprócz przydatnych słówek, można znaleźć w niej również sporo ciekawostek.

PRZEJDŹ DO LEKCJI SPECJALNEJ

To nie koniec górskiego szaleństwa w eTutorze! Planujemy przybliżyć Wam również słownictwo związane z wysokimi górami i opowiedzieć po angielsku o wspinaczce i alpinizmie. Wypatrujcie kolejnych atrakcji w eTutorze!

 

Ucz się angielskiego z eTutorem!
Odkryj najpopularniejszy w Polsce kurs online Sprawdź

Hej, chcesz coś z eTutora?Złap rabat -40% na kurs angielskiego!SPRAWDŹ >>Zamknij