ZALOGUJ SIĘ

Co robić podczas kwarantanny. 10 pomysłów na przetrwanie

24.03.2020

Powrót do listy wpisów

Kto by się spodziewał, że tegoroczny sezon grillowy zainaugurujemy w domu na grillu elektrycznym, a pierwszy dzień wiosny odbędzie się bez topienia Marzanny? Obecna sytuacja zaskoczyła wszystkich i nie bardzo potrafimy się w niej odnaleźć… ale jednak musimy. Bo nie pokonamy koronawirusa ani chodząc do supermarketów na zakupy, ani do restauracji, ani podróżując komunikacją miejską.

Najlepsze, co możemy zrobić nie wymaga od nas absolutnie żadnego wysiłku. Wystarczy zostać w domu i zrezygnować z osobistych spotkań z innymi ludźmi. Trudne? Okazuje się, że tak. Nie mamy pojęcia, co zrobić z tak dużą ilością wolnego czasu - mimo że niedawno o nim marzyliśmy. Bo co można robić w domu? Wszystko! 

Przygotowaliśmy dla Was kilka porad na temat tego, co robić w czasach zarazy, żeby nie zwariować i się nie zanudzić.

1. Spotkaj się ze znajomymi (nie osobiście)

Nie musisz zrywać kontaktu ze swoimi przyjaciółmi i znajomymi. To, że nie możecie spotykać się osobiście, nie znaczy, że nie możecie tego robić w ogóle. Wystarczy zorganizować wideokonferencję. Co więcej, teraz możesz nadrobić zaległości towarzyskie z tymi osobami, z którymi do tej pory trudno było znaleźć dogodny termin. Wszyscy spędzają czas wolny w domowym zaciszu (a przynajmniej powinni), więc są dostępni.

2. Ćwicz z trenerem na wideo albo i bez niego

Nie narzekaj na to, że siłownie są zamknięte i ucierpi na tym Twoja rzeźba i masa. O swoją kondycję fizyczną możesz dbać nawet w domowym zaciszu. Jeśli jesteś stałym bywalcem siłowni, swój plan treningowy masz zapewne w małym palcu. Jeśli nie, poszukaj informacji w internecie albo wybierz sprawdzony kanał treningowy na YouTube. Nie masz hantli, maty, obciążników? Żaden problem! Masz z pewnością koc i zapas butelek wody oraz puszek. Czas je wykorzystać ;).

3. Ucz się języków obcych

Nie musisz wychodzić z domu, aby uczyć się języka obcego. Możesz to robić online, nie ruszając się z kanapy. Taką możliwość daje Ci eTutor. Wystarczy pobrać aplikację na telefon i założyć konto lub zarejestrować się za pomocą strony internetowej na komputerze. Sprawdź również, czy eTutor jest dostęny w Twojej firmie. Pacodawcy często wybierają tę opcję rozwoju dla swoich pracowników. Dzięki temu każdy uczy się bezpicznie, nie wychodząc z domu!

4. Bezkarnie oglądaj filmy lub seriale - jeden za drugim

Jeśli nie wiesz, co zrobić z wolnym czasem w domu, pomyśl o wszystkich filmach i serialach, które znajdują się na Twojej liście do obejrzenia. Może zamiast przybywać, to zacznie ich wreszcie ubywać? Pamiętaj, seriale i filmy możesz wykorzystać również do celów edukacyjnych. Jak? Dowiesz się tego z naszego wpisu na blogu.

5. Leż i pachnij, nie rób nic

To, że nie jeździsz codziennie do pracy, nie znaczy, że nie możesz odczuwać zmęczenia, pracując w domu. Zasługujesz więc na odpoczynek :). Włącz przyjemną dla ucha muzykę i weź relaksującą kąpiel, zrób peeling i maseczkę. Wszystkie problemy i czarne myśli o końcu świata wyrzuć ze swojej głowy. 

6. Czytaj - każda pora jest dobra na lekturę

Na pewno masz listę książek, na których przeczytanie zawsze brakowało Ci czasu. Pora po nie sięgnąć! Możesz również udać się w otchłań internetu, gdzie na pewno znajdziesz wartościowe teksty i odkryjesz jakieś perełki. Jeśli chcesz się pośmiać i nabrać dystansu do rzeczywistości, zajrzyj do Asi Pachli, u Blond Pani Domu znajdziesz wszystko, czego szukają mamy, pyszne posiłki ugotujesz z Czarną Wisienką, a z Dodo możesz odkrywać świat i nauczyć się robić świetne fotki na Insta.

7. Zrób wiosenne porządki

Nieważne czy kojarzą Ci się one z dumą i satysfakcją, że wszystko lśni, czy z mamą i babcią, które nie pozwalały na odpoczynek dopóki ostatni ślad zaschniętej kropli wody na lustrze nie został usunięty - teraz jest na nie idealny moment. Tym bardziej, że sprzątając, możesz zrobić dobry uczynek. Sięgnij w otchłań szafy, zrób wycieczkę do piwnicy czy na strych i posegreguj ubrania, zabawki i buty, z których już nie korzystasz. Możesz przekazać je tym, którzy naprawdę ich potrzebują.

8. Nadrabiaj zaległości muzyczne i nie tylko - słuchaj

Na co dzień zapewne brakuje Ci czasu na odprężające leżenie na kanapie i słuchanie muzyki. Kiedy ostatnio tak było? Teraz, kiedy nie wychodzisz z domu, przesłuchaj albumy muzyczne i wsłuchaj się w słowa piosenek, włącz podcast lub audiobook - po polsku, angielsku, niemiecku lub w jakimkolwiek innym języku obcym, którego chcesz się nauczyć. Możesz też sprawdzić podcasty Diki albo słuchać wiadomości BBC, RTL czy innych zagranicznych stacji.

9. Dokończ niedokończone i zrób to, na co zawsze brakowało Ci czasu

Przesadzanie kwiatków, wklejanie zdjęć do rodzinnego albumu, porządki na dysku w komputerze? Cokolwiek jest rozpoczęte i niedokończone albo było odkładane w nieskończoność - zrób teraz. Masz na to mnóstwo czasu.

10. Keep calm i #zostańwdomu

Na koniec najważniejsze. Kieruj się rozsądkiem i troską o innych i siebie. Tego trudnego czasu nie należy traktować jak ferie czy wakacje. Nie wychodź z domu, jeśli nie jest to naprawdę konieczne i zadbaj o to, aby członkowie Twojej rodziny również tego nie robili.

Jeśli któryś z pomysłów przypadł Ci do gustu - śmiało, korzystaj do woli. Możesz nie odchodzić od telewizora przez cały tydzień albo upiec 15 chlebów z zapasów mąki, ale najważniejsze - #zostańwdomu. Pamiętaj, że to dla bezpieczeństwa nas wszystkich. Chyba nigdy nie było tak prosto zrobić coś dobrego dla siebie i innych.

Ucz się angielskiego z eTutorem!
Odkryj najpopularniejszy w Polsce kurs online Sprawdź

Hej, chcesz coś z eTutora?Złap rabat -40% na kurs angielskiego!SPRAWDŹ >>Zamknij