ZALOGUJ SIĘ

Planowanie nauki języka obcego w 8 krokach

09.04.2019

Powrót do listy wpisów

Jak zaplanować naukę języka obcego, jak sprawdzać swoje postępy i co zrobić, aby nie tracić motywacji? Zaplanujmy wspólnie Twoją samodzielną naukę języka.
 

Kiedy rozpoczynasz naukę języka obcego, najważniejsze są oczywiście chęci - bez nich ani rusz. Mając już tę solidną podstawę, czyli własną nieprzymuszoną wolę do nauki, pora zaplanować ją krok po kroku. To bardzo ważne, dlatego postanowiliśmy Ci w tym pomóc. 

1. Po co się uczę, czyli określamy cel

Każdy uczy się języka obcego w innym celu. Niektórzy chcą go opanować po to, by móc swobodnie porozumiewać się podczas zagranicznych wyjazdów. Inni chcą dzięki jego znajomości wzmocnić swoją pozycję na rynku pracy lub bez problemu zredagować biznesową korespondencję. Nastolatkowie uczą się go po to, by zdać maturę lub dostać się na zagraniczną uczelnię.

Na początku określ główny cel, do którego dążysz w nauce języka obcego. Dzięki temu będzie znacznie łatwiej ustalić, czego będziesz się uczyć. Jeżeli Twoim nadrzędnym celem jest “dogadanie się” podczas urlopu za granicą, nie będziesz poświęcać aż tyle czasu na szlifowanie gramatyki wraz z jej podchwytliwymi zasadami i wyjątkami, jak podczas przygotowywania się do egzaminów. Zastanów się, po co uczysz się języka obcego i do czego będzie Ci on potrzebny - ułatwi to ustalenie planu nauki. 

Pamiętaj, że cel, który sobie postawisz musi być realny do osiągnięcia w czasie, który na niego przeznaczysz. Nie ma sensu wyznaczać zbyt ambitnego zadania, bo zamiast czerpać przyjemność i satysfakcję z nauki języka będziesz stresować się tym, że go nie zrealizujesz.

2. Kiedy chcemy ten cel osiągnąć 

Pojęcie deadline’u nie kojarzy się najlepiej, ale działa motywująco. Jeżeli nie określisz żadnych ram czasowych swojej nauki, będzie Ci znacznie trudniej uczyć się systematycznie, a co za tym idzie - efektywnie. W natłoku codziennych obowiązków każdy pretekst będzie dobry, by odłożyć naukę na później, bo przecież masz na nią czas i nic się nie stanie, jeśli zrobisz sobie kilka dni przerwy. Nic bardziej mylnego.

Musisz umieścić swój cel w czasie, aby stał się bardziej realny. Widząc konkretną datę w kalendarzu, będziesz wiedzieć, że kiedy dojdziesz do tego momentu, napisanie maila w języku angielskim czy pogawędka z obcokrajowcem będzie dla Ciebie pestką.

3. Step by step, czyli małymi kroczkami do celu

Drogę na szczyt trzeba sobie uprzyjemniać, a nic nie motywuje bardziej niż małe sukcesy. Oprócz celu głównego warto wyznaczyć sobie również kilka mniejszych, pośrednich. Odhaczając każdy mniejszy cel, który zrealizujesz, łatwiej będzie Ci obserwować swój postęp i rozwój, a to dodatkowo motywuje do działania.

Jak to zrobić? Pod koniec sierpnia będę porozumiewać się w języku obcym na wakacjach za granicą - to Twój główny cel, który dzielimy na mniejsze. Będą one szczebelkami, po których będziesz się wspinać. W tym przypadku mogą nimi być: nauczenie się słownictwa potrzebnego do złożenia zamówienia w restauracji, zgłoszenia usterki w pokoju, nauczenie się, jak pytać o drogę i jak kupować bilety wstępu (w tym może Ci pomóc kurs Travel English). 

Małym celom także warto wyznaczyć ramy czasowe. Dostosuj je do swoich możliwości, ale nie rozciągaj ich zbytnio w czasie. Im bardziej rozciągniesz swój cel w czasie, tym trudniej będzie Ci się zmotywować do nauki i tym mniej będzie ona efektywna. 

Must-do : przelej cele na papier, a jeśli lubisz nowe technologie - wpisz je w elektroniczny kalendarz lub planer. Cel, który masz w głowie jako jedną z miliona myśli, można dowolnie przekładać i ignorować, a coś, co zapiszesz - już “oficjalnie” istnieje :) Ponadto, ludzka pamięć bywa ulotna, więc warto czasem zerknąć na plan działania.

4. Wybieramy metodę nauki nauki języka

Zajęcia w grupach, lekcje indywidualne, lekcje przez internet, kurs językowy online - opcji jest wiele, więc rozważ wszystkie za i przeciw. Przy wyborze metody nauki warto jednak pamiętać o tym, że należy mieć jak najczęstszy kontakt z językiem. Uczenie się po kilka godzin tylko raz w tygodniu nie przyniesie oczekiwanych efektów. Przerwy w nauce są zbyt długie, przez co część wiedzy wyparowuje z głowy, a Ty, chcąc opanować jak największą ilość materiału, po prostu się przemęczasz. Jeśli wydaje Ci się, że codzienna nauka języka jest niemożliwa - bo jak niby znaleźć na nią czas - to jesteś w błędzie.

Możesz uczyć się samodzielnie online. Dzięki internetowemu kursowi i mobilnej aplikacji możesz na naukę języka obcego poświęcać każdą wolną chwilę, gdziekolwiek jesteś. Lekcje są krótkie, więc na pewno uda Ci się znaleźć czas na jedną w ciągu dnia - wystarczy kwadrans. 
Więcej o tym, jak uczyć się języków obcych możesz przeczytać w naszych wcześniejzych wpisach - 5 pięć przykazań nauki oraz Krótko i bez nudy, czyli jak się uczyć

5. Grunt to dobry plan, czyli ustalamy tygodniowy plan nauki

Skoro już wiesz, że trzeba się uczyć jak najczęściej, najlepiej stworzyć harmonogram nauki języka obcego. Brzmi poważnie, ale to bardzo proste zadanie. Zaplanuj, ile czasu chcesz poświęcić na naukę w tygodniu i ile każdego dnia, ile lekcji języka obcego chcesz wykonać na przestrzeni siedmiu dni, ilu nowych słówek się nauczysz. Dostosuj harmonogram do własnych potrzeb i możliwości. Możesz taki plan wpisać do kalendarza, aby każdego dnia móc odhaczać to, co już udało Ci się wykonać. 

Nasza platforma ułatwia tygodniowe planowanie i kontrolowanie nauki. Po określeniu liczby lekcji, słówek i czasu nauki, możesz codziennie obserwować procent wykonanego planu. Ponadto, codziennie przygotowuje zestawy słówek do powtórzenia, zwiększając przy tym częstotliwość pojawiania się tych, z zapamiętaniem których masz problem. Znajdujemy chwilę dla siebie, włączamy aplikację, powtarzamy słówka i wykonujemy jedną lekcję, a tygodniowe wskaźniki postępu w nauce idą w górę. 

6. Nic na siłę - języka uczysz się dla siebie

Rozpisane cele i plan nauki to nie cyrograf :) Pamiętaj, że możesz dostosowywać naukę języka obcego do swoich obecnych możliwości. Jeżeli niespodziewanie przybyło Ci obowiązków w pracy lub w życiu prywatnym i wiesz, że nie będziesz w stanie zrealizować swojego celu lub przeznaczać na naukę w tygodniu tyle czasu, ile było założone na początku - zmodyfikuj swój plan i cel. Możesz również testować stworzony plan nauki na przykład przez dwa tygodnie. Jeśli okaże się, że działa - tak trzymaj, jeżeli jednak cokolwiek nie będzie szło po Twojej myśli - spróbuj go dostosować. 

Pamiętaj, że języka obcego uczysz się dla siebie - nauka ma dawać Ci satysfakcję i sprawiać przyjemność.

7. Nie daj się nudzie

Z nauką jest trochę jak z życiem - wkradająca się monotonia jest w stanie zniechęcić każdego. Trzeba je urozmaicać, żeby nie popaść w rutynę i cały czas czerpać z niego radość. Z nauką języków jest podobnie. Jeżeli każdego dnia przez kilka miesięcy będziesz otwierać książkę czy słownik i wertować kartki - Twoja motywacja po prostu zniknie. Nie dopuść do tego i korzystaj z różnych form nauki

Słuchaj, czytaj, pisz, mów. Nie zaniedbuj żadnej umiejętności, bo każda z nich jest tak samo ważna. Co więcej, możesz je doskonalić na milion sposobów: słuchając audycji radiowych w języku obcym, oglądając filmy lub seriale bez napisów, biorąc udział w spotkaniach językowych, tłumacząc teksty ulubionych piosenek, czytając ciekawostki o kraju, którego języka się uczysz w oryginale albo grając w gry językowe. Gry wypróbuj koniecznie, bo dzięki nim nauka słów nie znudzi Ci się nigdy! Możesz przeczytać także nasz wpis o tym, jak zabić nudę w nauce

8. Wisienka na torcie – nagrody

Jeśli udało Ci się zrealizować jeden z wyznaczonych mniejszych celów – zafunduj sobie nagrodę. Niech to będzie coś, co sprawi Ci przyjemność. Może to być wyjście do kina, zjedzenie pysznego ciasta, kolacja w restauracji, wycieczka, zakup fajnego gadżetu itd. Nagrodę wybierz rozsądnie i zostaw sobie coś naprawdę wyjątkowego na zrealizowanie swojego głównego celu :). 

Masz wszystkie wskazówki, jakich potrzebujesz. Teraz możesz zacząć działać. Good luck !

Ucz się angielskiego z eTutorem!
Odkryj najpopularniejszy w Polsce kurs online Sprawdź

TYLKO DO NIEDZIELI!Zgarnij GRATIS przy zakupie kursu angielskiegoSPRAWDŹ >>Zamknij