ZALOGUJ SIĘ

5 przykazań nauki języka angielskiego

05.12.2018

Powrót do listy wpisów

W sieci znajdziemy mnóstwo wskazówek i porad dotyczących nauki języka angielskiego. Internet aż od nich kipi. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy chcemy je wyselekcjonować, wybrać te najważniejsze i się do nich zastosować. Zadajemy sobie pytanie – od czego w ogóle zacząć? Zacznij od tego, czego absolutnie NIE wolno.
 

Potraktuj naszą listę jako 5 najważniejszych zasad, których należy przestrzegać na początku przygody z językiem angielskim.

1. Nie bój się robić błędów

Błędy są naturalne i każdy je popełnia – ważne, żeby je wyłapywać i poprawiać. Nie bój się więc, że powiesz lub napiszesz coś niepoprawnie. Jeśli tak się zdarzy, ktoś na pewno zwróci na to uwagę i albo wyjaśni Ci, w czym tkwi błąd, albo, na przykład podczas rozmowy, użyje poprawnej formy i celowo ją zaakcentuje. Właśnie tak działają nasze powtórki - jeśli popełnisz błąd w odpowiedzi, system natychmiast to wychwyci i dane słowo trafia z powrotem do zestawu powtórkowego. Będzie losowane częściej, by upewnić się, że je zapamiętasz.

2. Nie zniechęcaj się

Doskonale wiesz, że nie od razu Kraków zbudowano. Będąc na początku swojej przygody z językiem, musisz uzbroić się w cierpliwość. Poznajesz go przecież od podstaw, zaczynając od nauki alfabetu, budowania prostych zdań i operowania kolejnymi, coraz bardziej skomplikowanymi czasami i konstrukcjami. Nie możesz oczekiwać, że po upływie, na przykład, sześciu miesięcy nauki opanujesz język obcy na tyle dobrze, że będziesz oglądać filmy bez napisów, rozumiejąc każde słowo i płynnie rozmawiać na dowolny temat. Jeśli ktoś twierdzi, że tak powinno być – jest w błędzie. Zignoruj go i spokojnie kontynuuj swoją naukę. To czasochłonny, ale dający niesamowitą satysfakcję proces. Im dłużej się uczysz, tym łatwiej przyswajasz kolejne zagadnienia i czujesz się coraz swobodniej w kontakcie z językiem.
 

3. Nie bój się mówić

Angielskiego uczysz się regularnie. Rozwiązujesz ćwiczenia gramatyczne, powtarzasz słówka i osłuchujesz się z językiem, oglądając anglojęzyczne programy. Gdy jednak na ulicy zatrzymuje Cię turysta, pytając jak dotrzeć na dworzec kolejowy – zapominasz języka w gębie. Rozumiesz go, ale nie jesteś w stanie przypomnieć sobie odpowiednich słów. Niestety, rozmowa w języku obcym to coś zupełnie innego niż rozwiązywanie ćwiczeń czy tłumaczenie zdań. W realnej rozmowie nie masz czasu na zastanowienie, musisz szybko przetwarzać informacje i reagować na bieżąco. Nie nauczysz się tego w inny sposób, jak tylko rozmawiając. Mów więc jak najwięcej, nawet do siebie, powtarzając to, czego się nauczyłeś. W ten sposób będziesz zawsze gotowy na rozmowę w obcym języku. 

4. Nie ucz się wszystkiego na raz

Chcesz uczyć się angielskiego, ale ciężko Ci znaleźć na to czas – praca, obowiązki domowe itd. Postanawiasz więc poświęcać na naukę dwie godziny tygodniowo. Każdego wyznaczonego dnia uczysz się temat po temacie, powtarzając także materiał z poprzedniego tygodnia. Taka metoda niestety nie przyniesie oczekiwanych efektów. Po pierwsze, przerwy w nauce są zbyt długie, a brak kontaktu z językiem powoduje zapominanie. Po drugie, masz zbyt dużo materiału do przyswojenia na jeden raz. Zdecydowanie lepiej będzie więc podzielić materiał na mniejsze partie i uczyć się każdego dnia lub kilka razy w tygodniu po około 15 minut. Na pewno uda Ci się znaleźć w ciągu dnia kwadrans tylko dla siebie. Dzięki nowym technologiom i naszej platformie możesz uczyć się w dowolnym miejscu. Masz ciągły kontakt z językiem, powtarzasz i utrwalasz.  5. Nie zaniedbuj żadnej z umiejętności

Możesz z powodzeniem wymieniać wiadomości tekstowe w języku angielskim, ale masz problem ze zrozumieniem tego, co ktoś do Ciebie mówi i z samym mówieniem. Może być również na odwrót - mówisz, chociażby z błędami, ale w konfrontacji z konstrukcjami gramatycznymi, przegrywasz. Ucząc się języka angielskiego, musisz pamiętać o tym, aby robić to kompleksowo i kształtować wszystkie umiejętności równocześnie. Jeśli zaniedbasz którąś z nich na początku swojej nauki, będziesz potrzebować sporo czasu na zniwelowanie tej dysproporcji. 
 

Nauka języka obcego to proces, przez który trzeba przejść, zaliczając poszczególne etapy. Z każdym kolejnym krokiem, będzie jednak coraz łatwiej. Najważniejsze jest to, że uczysz się i rozwijasz. Pamiętaj, nie ma osoby z niesłabnącym zapałem do nauki i takiej, która nie przeżywała nigdy momentów zniechęcenia czy zwątpienia. To zupełnie naturalne! Zapamiętaj to i nasze „5 przykazań”, a zobaczysz, że nauka będzie przychodzić Ci łatwiej.

Ucz się angielskiego z eTutorem!
Odkryj najpopularniejszy w Polsce kurs online Sprawdź

ODBIERZ DARMOWY KURSKup eTutor angielski, a Travel English otrzymasz GRATIS!SPRAWDŹ >>Zamknij