ZALOGUJ SIĘ

Witamy jesień. Gotowi na "sweater weather"?

14.10.2022

Powrót do listy wpisów

Sympatycy ciepłej herbaty z imbirem i oversizowych swetrów łączcie się! W końcu nadeszła Wasza (i nasza ;)) ulubiona pora roku. A dla tych, którzy nie mogą się pogodzić z faktem, że lato odeszło na dobre, przygotowaliśmy kilka memów, które umilą Wam czas i pomogą przetrwać ten trudny okres.

Jesteś fanem jesieni, a wszyscy dookoła mówią Ci, że lato to ich ulubiona pora roku? Wiemy, jak się z tym czujesz. Ten magiczny sezon ma niewielu fanów, a przecież potrafi być piękny.


Wszyscy: Do bani, że lato się kończy.
Ja: 

Angielskie słownictwo związane z jesienną pogodą

Jesień bywa kapryśna, ale za to ją kochamy, bo jaka inna pora roku zawiera w sobie wszystkie pozostałe? Temperatura potrafi się zmieniać jak w kalejdoskopie, dlatego w ciągu jednego dnia możemy przeżywać pustynne upały, aby po chwili czuć się jak na mroźnych pustkowiach Alaski. Z tego względu wielu z nas ma problem z odpowiednim doborem garderoby. Na co się więc decydujemy? Oczywiście na swetry, bo przecież jesień to tytułowa pora sweater weather , czyli dosłownie pogoda na sweter.


Czas założyć sweter i pożałować tej decyzji po południu. 

Niektórzy są bardziej wymagający i nie idą na łatwiznę. Przeczesują internet w poszukiwaniu idealnego outfitu, czyli stroju, który nie tylko będzie ogrzewał w zimne dni, ale również będzie dobrze wyglądał. W zależności od podejścia i priorytetów, może również być na odwrót - strój musi dobrze wyglądać, a jedynie przy okazji - ogrzewać :). Angielskim odpowiednikiem słowa strój jest oczywiście wspomniany już… outfit . Mimo wszystko zazwyczaj większość z nas kończy w dresach, które są comfy , czyli wygodne.


Jesienne stroje, które oglądam w internecie.
Jak kończę ubrana jesienią.

Pumpkin spice, a może soup mode?

Jesienią zmieniamy nie tylko garderobę. Nasze kuchenne nawyki także przechodzą małą transformację. Wielu z nas nie może zacząć poranka bez ciepłej herbaty lub kubka pysznego kakao. Fani kawy zapewne nadal pozostają przy swoim ulubionym trunku, jednak starają się podkręcić jego smak za pomocą przypraw. Gdzie tkwi fenomen Pumpkin Spice Latte - popularnego napoju sezonowego sieci Starbucks? Właśnie w pumpkin spice, czyli przyprawie dyniowej, która składa się m.in. z cynamonu, gałki muszkatołowej, imbiru i goździków.


Gdy ktoś mówi “Jest za wcześnie na przyprawę dyniową”.

A co na obiad? Nic prostszego! Każda jesieniara powie Ci, że nie ma nic lepszego niż micha rozgrzewającej zupy. A najlepsza zupa na jesień, to oczywiście zupa dyniowa. Najlepiej na śniadanie, lunch, obiad i kolacje, czyli przejście w tzw. soup mode  (dosł. tryb zupowy). Można wprowadzić trochę szaleństwa w swój płynny jadłospis i pokusić się o konfiturę z dyni na śniadanie i pieczoną dynię na kolację. Jesienią przecież sama dynią człowiek żyje.


Temperatura spada poniżej 21°C (70°F).
Ja: Muszę się skupić. Przechodzę w tryb zupowy.

Piękna złota jesień

Wbrew pozorom, to nie babie lato ani wrzosy są symbolami jesieni - one tylko zwiastują koniec lata. Prawdziwą oznaką jesieni jest fall foliage season, czyli sezon, który trwa od późnego września do wczesnego listopada i charakteryzuje się zmianą koloru liści na drzewach, a w konsekwencji ich opadem. A kto z nas nie lubi tego szelestu i “chrupania” pod nogami?

Każdego dnia szeleszczę.

Angielskim odpowiednikiem szelestu jest słowo rustling , a chrupotu, czyli odgłosu kruszenia - crunch 


Kiedy nadepniesz na liść, a on nie chrupie.

Mamy nadzieję, że udało nam się Cię przekonać do tej pięknej pory roku i wkroczysz w nią z takim entuzjazmem, jak ten pieseł ;) Listę słówek z wpisu możesz przećwiczyć tutaj.

via GIPHY

Jeśli chcesz poznać więcej słówek i idiomów związanych z jesienią, zapraszamy Cię do tego wpisu o jesiennych idiomach i angielskich zwrotach związanych z jesienią. Możesz również wykonać ten quiz. To jak? Team jesień?

P.S. Nie zapomnij o szaliku.

Ucz się angielskiego z eTutorem!
Odkryj najpopularniejszy w Polsce kurs online Sprawdź

Hej, chcesz coś z eTutora?Złap rabat -40% na kurs angielskiego!SPRAWDŹ >>Zamknij