ZALOGUJ SIĘ

Summertime sadness - jak mówić o przeszłości?

01.09.2022

Powrót do listy wpisów

Nieuchronnie zbliża się koniec kalendarzowego lata, a to dobry moment, by porozmawiać o przeszłości. Dziś chcielibyśmy wziąć na tapet aż dwa czasy, które służą do opisywania czynności w czasie przeszłym. Mowa o Past Simple i Past Continuous. W poniższym wpisie przedstawiamy różnice w konstrukcji oraz zastosowaniu tych czasów. Jesteście gotowi? Zaczynajmy!

Kiedy używać Past Simple, a kiedy Past Continuous

Zarówno czas Past Simple, jak i Past Continuous służą do opisywania przeszłości. Skąd zatem mamy wiedzieć, którego z nich powinniśmy użyć? By móc swobodnie z nich korzystać musimy dowiedzieć się, czym one się od siebie różnią oraz jak wygląda ich konstrukcja. Ale zacznijmy od samego początku.

Past Simple i Past Continuous - budowa i zastosowanie

Past Simple (podmiot + II forma czasownika), jak sama nazwa wskazuje, to czas przeszły prosty. Używamy go, gdy mówimy o sytuacjach i czynnościach, które wydarzyły się i zakończyły w określonym momencie w przeszłości. W zapamiętaniu pomogą nam charakterystyczne określenia tego czasu:

yesterday   - wczoraj
ago   - temu (np. two days ago = dwa dni temu)
last   - w zeszłym, w ubiegłym (np. last month, last Monday)
in   - w (np. in 2008  = w 2008 roku)

Czas Past Continuous (podmiot + was/were + czasownik z końcówką -ing) służy do mówienia o czynnościach niedokonanych, które działy się w określonym momencie w przeszłości. Pamiętaj jednak, że ten moment może być dokładnie określony, np. o 9 rano (at 9 am ), ale nie musi. 


Wróciłam z wakacji. (czynność została zakończona)
Jechałam do domu. (byłam w trakcie jazdy)
 

To, jakiego czasu użyjemy zależy od tego, co dokładnie chcemy przekazać. W tym przypadku interesuje nas, czy czynność została zakończona (Past Simple), czy trwała przez dłuższy czas w przeszłości (Past Continuous).

Past Simple i Past Continuous - porównanie

Czym jeszcze różnią się te dwa angielskie czasy? Tym, że czasu Past Simple używamy wtedy, gdy opowiadamy o serii zakończonych wydarzeń, które miały miejsce w przeszłości:


Julia odwiedziła Rzym i zrobiła kilka zdjęć.
Później zjadła pizzę w restauracji.
 

Julia odwiedziła Rzym w określonym czasie w przeszłości i zrobiła wtedy kilka zdjęć. Następnie zjadła pizzę we włoskiej restauracji. Wszystkie te czynności zostały zakończone.

Czasy Past Simple i Past Continuous można również połączyć. Jak to zrobić? Tło wydarzeń opisujemy za pomocą Past Continuous, a czynność, która została wykonana - za pomocą Past Simple:


Pływałam w basenie, kiedy zadzwonił telefon.
 

Pływanie w basenie było w tym przypadku tłem wydarzeń, a telefon, który zadzwonił przedstawia dokonaną czynność.

Obu tych czasów możemy użyć również w przypadku, gdy czynność trwająca w przeszłości (Past Continuous) została nagle przerwana przez jakieś zdarzenie (Past Simple):


Robiłam zdjęcie i nagle ktoś wszedł mi przed aparat.
 

Robienie zdjęć przez Julię zostało nagle przerwane, ponieważ turysta wszedł przed jej obiektyw. 

Past Simple i Past Continuous - inne różnice

Jak już zapewne zauważyliście, czasy te mocno się od siebie różnią. Jeśli chcemy powiedzieć o uczuciach, które towarzyszyły nam w określonym momencie w przeszłości, użyjemy Past Simple:


Gdy byłam w Rzymie, kochałam oglądać zachody słońca.
 

A co zrobić, jeśli chcemy opisać dwie czynności, które działy się równocześnie? W tym celu skorzystamy z czasu Past Continuous oraz frazy while  (podczas gdy):


Opalałam się, podczas gdy Robert czytał książkę.

Past Simple vs Past Continuous - podsumowanie

Ucząc się angielskich czasów przeszłych zapamiętaj koniecznie, że Past Simple jest czasem przeszłym dokonanym i opisuje wydarzenia, które miały miejsce w określonym czasie, natomiast Past Continuous wyraża czynność trwającą przez określony czas w przeszłości

Jeśli chcesz sprawdzić, jak radzisz sobie z tymi czasami, przejdź do lekcji w naszym kursie. Znajdziesz w niej kilka praktycznych ćwiczeń. A jeśli chcesz przećwiczyć inne zestawienie czasów, zajrzyj do naszego wpisu poświęconego Present Perfect i Past Simple. Good luck!

Ucz się angielskiego z eTutorem!
Odkryj najpopularniejszy w Polsce kurs online Sprawdź

Hej, chcesz coś z eTutora?Złap rabat -40% na kurs angielskiego!SPRAWDŹ >>Zamknij