ZALOGUJ SIĘ

Jak mówić po angielsku o ekologii i ochronie środowiska

11.04.2022

Powrót do listy wpisów

Ochrona środowiska to nie tylko działania na dużą skalę, takie jak budowa elektrowni wiatrowej, ale także drobne elementy naszej codzienności, na przykład zrezygnowanie z reklamówek na rzecz wielorazowej torby materiałowej. Poznaj przydatne słówka związane z ekologią. Let’s go green!

The power of wind

Mówi się, że energetyka wiatrowa to energia przyszłości. Wiatraki (windmills) umożliwiają wytwarzanie energii przy ograniczeniu emisji CO2 do atmosfery. Elektrownie wiatrowe (wind farms) nie tylko wyglądają majestatycznie i prezentują się niesamowicie na tle błękitnego nieba - są też bardzo wydajne. W lutym 2022 roku, dzięki orkanowi Dudley, wiatraki wykręciły rekord Polski w produkowanej energii. Tylko w ciągu jednej godziny wytworzyły aż 6717,9 MWh energii. Tyle energii pozwoliłoby na ogrzewanie ponad 55 000 domów jednorodzinnych przez rok!

Farmers used to use windmills to grind grain.
Rolnicy używali kiedyś wiatraków do mielenia zboża.
Experts say that wind farms are the future.
Eksperci mówią, że elektrownie wiatrowe są przyszłością.

Sustainable development

Mówiąc o ekologii, nie sposób nie wspomnieć o idei zrównoważonego rozwoju, czyli sustainable development . Jest to taki rozwój, na przykład przedsiębiorstwa, który zapewnia równowagę między osiąganiem zysków a poszanowaniem środowiska naturalnego. Firmy chętnie włączają zrównoważony rozwój do swojego wizerunku, a my lubimy wierzyć, że korzystając z ich usług, przyczyniamy się do dbania o naturę. Czasem jednak zdarza się, że producent mija się z prawdą. Mamy wtedy do czynienia z tak zwaną ekościemą (greenwashing ). Przykładem może być reklamowanie produktu jako naturalnego, podczas gdy w rzeczywistości naturalne składniki stanowią znikomą część jego składu.

Sustainable development is our response to climate change.
Zrównoważony rozwój jest naszą odpowiedzią na zmianę klimatu.
Greenwashing is what corporations do to trick the customers.
Ekościema to coś, co robią korporacje, by nabrać klientów.

Gas guzzlers vs the environment

Obrońcy środowiska zwracają uwagę na konieczność odchodzenia od gas guzzlers, czyli samochodów, które mają duże zużycie paliwa (fuel consumption ). Co prawda auta elektryczne obecnie są w Polsce raczej rzadkością i pewnie minie wiele lat, zanim staną się naprawdę popularne, ale już teraz możemy zadbać o środowisko (a przy okazji o swoje portfele) przesiadając się z samochodu na rower lub hulajnogę.

Hybrids may be a green alternative to gas guzzlers.
Hybrydy mogą być ekologiczną alternatywą dla samochodów, które dużo palą.
Fuel consumption contributes to air pollution.
Zużycie paliwa przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza.

Let’s go green

Wcześniej mówiliśmy o elektrowniach wiatrowych i produkcji samochodów elektrycznych. Czy zwykły człowiek ma wpływ na stan środowiska? Oczywiście, że tak. W internecie znajdziemy mnóstwo wskazówek, w jaki sposób możemy go green , czyli podejmować decyzje przyjazne dla środowiska. Niektóre z rozwiązań to korzystanie z energooszczędnych (energy-efficient ) urządzeń czy ograniczenie czegoś (cut down on something ), na przykład wytwarzania plastikowych odpadów. W tym celu można zrezygnować z wody butelkowanej na rzecz kranówki, chodzić do kawiarni z własnym kubkiem, a na zakupach zamienić reklamówkę na torbę materiałową.

You should buy energy-efficient light bulbs.
Powinieneś kupić żarówki energooszczędne.
I stopped using plastic bags to cut down on plastic use.
Przestałam używać reklamówek, żeby ograniczyć zużycie plastiku.

Mamy nadzieję, że zainspirowaliśmy Cię do troski o środowisko i że nie dasz się nabrać na marketingowe ekościemy ;)
Wszystkie słowa z dzisiejszego wpisu możesz powtórzyć klikając w poniższy link:

LISTA SŁÓWEK

Jeśli masz ochotę na więcej słownictwa i ciekawostek związnych z przyrodą - zajrzyj również do jednej z naszych lekcji specjlnych Cuda natury

Ucz się angielskiego z eTutorem!
Odkryj najpopularniejszy w Polsce kurs online Sprawdź

ODBIERZ DARMOWY KURSKup eTutor angielski, a Travel English otrzymasz GRATIS!SPRAWDŹ >>Zamknij