ZALOGUJ SIĘ

Z Archiwum X - kosmici, horrory i nawiedzone domy

28.02.2022

Powrót do listy wpisów

Od zawsze fascynuje nas niewyjaśnione. Lubimy historie o duchach, emocjonujemy się oglądając horrory i z zaciekawieniem śledzimy doniesienia o zjawiskach paranormalnych. Przygotowaliśmy więc porcję angielskiego słownictwa nie z tego świata. 

Co kojarzy Ci się ze zjawiskami paranormalnymi? Zapewne od razu przyszło Ci na myśl UFO, ale co kryje się za tym skrótem? UFO  oznacza unidentified flying object , czyli niezidentyfikowany obiekt latający, a w bardziej swobodnym tłumaczeniu - latający spodek. Kilkadziesiąt lat temu doniesienia o UFO widzianych na niebie zdarzały się częściej niż obecnie. Jak można się domyślić, rozwój techniki ułatwił wykazanie, że to co z początku uznajemy za statek kosmiczny, to w rzeczywistości żart, mistyfikacja (hoax ).

Some people claim that the unidentified man in the photo is a ghost.
Niektórzy twierdzą, że niezidentyfikowany mężczyzna na zdjęciu jest duchem.

It turned out that the whole story was a hoax.
Okazało się, że cała historia była głupim żartem.

Fascynują nas zjawiska nadprzyrodzone i lubimy się bać, o czym świadczy popularność horrorów i innych produkcji wywołujących dreszczyk grozy. W latach 90. (i nie tylko) furorę robił serial Z Archiwum X. Jego czołówkę trudno zapomnieć, tym bardziej, że dla wielu z nas jest ona przerażającym wspomnieniem z dzieciństwa. Kto nie dostaje gęsiej skórki (goosebumps ), gdy słyszy tę melodię?

Fani duetu Muldera i Scully mogą pamiętać przydomek zafascynowanego zjawiskami paranormalnymi agenta - spooky Mulder, jak nazywali go sceptyczni i złośliwi koledzy.

via GIPHY

Spooky  oznacza nawiedzany przez duchy, ale też upiorny, straszny. W polskiej wersji językowej spooky Mulder był “nawiedzonym Mulderem”.

This music gives me goosebumps.
Ta muzyka przyprawia mnie o gęsią skórkę.

I’m not going into that spooky house. 
Nie wejdę do tego upiornego domu.

Skoro już mowa o upiornych domach, nawiedzony dom (haunted house ) to popularny motyw kultowych horrorów takich jak Obecność (The Conjuring), Duch (Poltergeist) czy Amityville, a także seriali, na przykład Nawiedzony dom na wzgórzu (The Haunting of Hill House), który można obejrzeć na Netfliksie. 
W niektórych przypadkach złą sławę danego miejsca udało się przekuć w zarobek i uczynić z nawiedzonego domu atrakcję turystyczną. Loftus Hall, ogromna posiadłość na półwyspie Hook w Irlandii, jest chętnie odwiedzana przez turystów. Jak mawiają miejscowi, ponoć mieszka tam sam diabeł, co nie przeszkodziło w wystawieniu posiadłości na sprzedaż za ponad 2 miliony euro. Może za dnia nie jest ona szczególnie przerażająca, ale o zmroku z pewnością budzi grozę. Jeśli chcemy opisać coś jako budzące grozę, straszne, możemy użyć słówka creepy .

This castle is said to be haunted.
Mówi się, że ten zamek jest nawiedzony.

He scared the children with one of these creepy ghost stories.
Wystraszył dzieci jedną z tych strasznych historii o duchach.

Loftus Hall, Irlandia

Czy teraz masz ochotę spędzić noc w nawiedzonym domu? Nawet jeśli nie, możesz dostarczyć sobie porcję adrenaliny i dreszczyku nie wychodząc z domu, na przykład oglądając film na Netfliksie lub czytając powieść Stephena Kinga. Pamiętaj, aby starać się wychwycić jak najwięcej nowych słówek. Pomoże Ci w tym oglądanie filmów z angielskimi napisami. 

Wszystkie słówka użyte we wpisie możesz dodać do powtórek, klikając w link poniżej. Pamiętaj, aby wracać do nich regularnie, bo wiedza, której się nie odświeża bywa ulotna.

LISTA SŁÓWEK

Jeśli masz ochotę na dogrywkę, sięgnij po drugą porcję słownictwa nie z tego świata w naszym quizie. To tylko 5 minut, a słówka, które tam znajdziesz to istny kosmos. 

Ucz się angielskiego z eTutorem!
Odkryj najpopularniejszy w Polsce kurs online Sprawdź

Hej, chcesz coś z eTutora?Złap rabat -40% na kurs angielskiego!SPRAWDŹ >>Zamknij