ZALOGUJ SIĘ

Koncerty, reklamy i futbol, czyli amerykańskie Super Bowl

07.02.2022

Powrót do listy wpisów

Super Bowl to coroczny finałowy mecz ligi futbolu amerykańskiego (National Football League). W Polsce sport ten nie należy do najpopularniejszych, jednak samo wydarzenie nie przechodzi u nas bez echa. Przeczytaj ten wpis i dowiedz się, dlaczego - przy okazji poszerzając słownictwo :).

Super Bowl i NFL - w co oni grają

Zacznijmy od słowa football , które ma kilka znaczeń i bywa dość mylące. W brytyjskim angielskim oznacza ono piłkę nożną, natomiast Amerykanie nazwą ten sport określeniem soccer . W amerykańskiej odmianie angielskiego football  to nic innego, jak sport z charakterystyczną owalną piłką, którą zawodnicy nie tylko kopią, ale też rzucają i przekazują z rąk do rąk. Poza Ameryką używana jest nazwa American football , czyli futbol amerykański.

Podsumowując:

football = piłka nożna (BrE)
soccer = piłka nożna (AmE)
football, American football = futbol amerykański (AmE)

Podniosły moment

Nieodłącznym elementem Super Bowl jest zaśpiewanie hymnu narodowego (national anthem ) przed rozpoczęciem meczu. Trudno wybrać jedno najlepsze wykonanie (rendition ), chociaż często jako numer 1 wymienia się występ nieodżałowanej Whitney Houston, w którym artystka dała popis swojego niesamowitego wokalu. Mimo że od tego wykonania minęło ponad 30 lat, wciąż uznawane jest za niedościgniony wzór.

Her rendition of “The Star-Spangled Banner” dazzled the audience.
Jej wykonanie “Gwiaździstego Sztandaru” zachwyciło publiczność.
Everyone stood up to sing the national anthem.
Wszyscy wstali, by zaśpiewać hymn narodowy.

Więcej niż sport - kto zaśpiewa na Super Bowl

Super Bowl to nie tylko rozgrywki sportowe, ale też koncerty. Nie wszyscy widzowie są fanami futbolu - część chce po prostu zobaczyć wielkie muzyczne show. A trzeba przyznać, że jest co oglądać. Gwóźdź programu to krótki występ wielkiej gwiazdy w przerwie meczu (halftime show ). Czasem ta część transmisji osiąga nawet większą oglądalność niż same rozgrywki, a bywają przecież takie występy, które są oglądane jeszcze dłuuugo po finale i pozostaną w naszej pamięci na zawsze - jak na przykład duet Janet Jackson i Justina Timberlake’a, podczas którego zobaczyliśmy więcej niż powinniśmy :).

Wcześniejsze oczekiwanie na listę wykonawców (lineup ) również wywołuje niemałą ekscytację. W ubiegłych latach w przerwie między rozgrywkami na Super Bowl można było zobaczyć występy takich artystów jak Beyoncé, Coldplay czy Shakira w duecie z Jennifer Lopez. Tegoroczna, 56. edycja wydarzenia, czyli Super Bowl 2022, upłynie w klimacie rapu - na scenie pojawi się między innymi Eminem i Dr Dre.

This year Pepsi is the sponsor of the Super Bowl halftime show.
W tym roku Pepsi jest sponsorem koncertu w przerwie meczu na Super Bowl.
Have you seen the lineup of the Orange Warsaw Festival?
Widziałeś listę wykonawców Orange Warsaw Festival?

Reklamy w nowej odsłonie

Czy reklama może być wyczekiwaną atrakcją? Wielu z nas ze zniecierpliwieniem omija reklamy w telewizji czy na Youtubie, ale spoty wyświetlane między rozgrywkami Super Bowl to zupełnie inna historia. Impreza przyciąga przed ekrany miliony widzów, więc reklamodawcy (advertisers) prześcigają się w tworzeniu ciekawych filmików z gwiazdorską obsadą (star-studded ) specjalnie na tę okazję. Poniżej przykład reklamy platformy Wix.com z udziałęm Gal Gadot i Jasonem Stathamem, emitowanej podczas Super Bowl 2017. Można ją pomylić z filmem akcji.

CIEKAWOSTKA: Za reklamy podczas Super Bowl reklamodawcy płacą majątek. 30 sekund czasu antenowego podczas tegorocznego Super Bowl to koszt rzędu 6 milionów dolarów. Rok wcześniej było to “tylko” 5,5 miliona.

The advertiser paid thousands of dollars for these commercials.
Reklamodawca zapłacił tysiące dolarów za te reklamy.
This movie’s star-studded cast is a guarantee of success.
Gwiazdorska obsada tego filmu to gwarancja sukcesu.

Nie trzeba być znawcą futbolu amerykańskiego, by dobrze się bawić, oglądając Super Bowl. Fani kina, muzyki rozrywkowej, a także miłośnicy festiwali i wszelkich wielkich eventów znajdą tu coś dla siebie. 

W linku jak zwykle umieściliśmy listę słówek, które możesz dodać do swoich powtórek w naszej aplikacji. 

LISTA SŁÓWEK DO POWTÓRZENIA

Jeśli jeszcze nie udało Ci się obejrzeć naszego najnowszego wideo o przymiotnikach z końcówkami -ed i -ing, to koniecznie nadrób zaległości. A jeżeli, masz ochotę pozostać w temacie pieniędzy i poszerzyć swoje słownictwo, to zapoznaj się koniecznie z tym wpisem

Ucz się angielskiego z eTutorem!
Odkryj najpopularniejszy w Polsce kurs online Sprawdź

Hej, chcesz coś z eTutora?Złap rabat -40% na kurs angielskiego!SPRAWDŹ >>Zamknij